Manateq Qatar Cross Country Rally 2019 – pyrrusowe zwycięstwo Przygońskiego

Kuba Przygoński i Timo Gottschalk do ostatnich metrów walczyli o drugą pozycję w klasyfikacji generalnej Rajdu Kataru. Na finałowym etapie okazali się najlepsi, pokonując nawet Nassera Al-Attiyaha, który wcześniej wygrywał wszystkie etapy. Nie poprawiło to jednak ich pozycji w generalce, a co gorsza zamiast cieszyć się z trzeciego miejsca, załoga Orlen Team usłyszała, że została zdyskwalifikowana!

– Nasz samochód był za lekki o cztery kilogramy, a minimalna dopuszczalna masa wynosi zgodnie z regulaminem 1850 kg. Przez to zostaliśmy zdyskwalifikowani. Niższa masa spowodowana była całkowitym zużyciem opon i utratą bieżnika, który w tych warunkach miał wpływ na masę minimalną. To dla nas bardzo przykra informacja, tym bardziej, że zajęliśmy w rajdzie trzecie miejsce, co oznaczałoby bardzo udany start sezonu – mówi Kuba Przygoński.

Zespół X-Raid, w którym ściga się Kuba Przygoński złożył odwołanie od decyzji FIA, która ma 96 godzin na jego weryfikację.

DSC 7315 1224x815

Nie zmieni to faktu, że zwycięzcą Qatar Cross Country Rally 2019 po raz szósty został Nasser Al-Attiyah (Toyota Hilux). Katarczyk prowadził od pierwszego etapu i w kolejnych dniach pewnie kroczył po pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce zajął inny kierowca Toyoty - Yazeed Al-Rajhi. Jeśli dyskwalifikacja Przygońskiego zostanie utrzymana, na podium awansuje Vladimir Vasilyew jadący BMW.

Rajd Kataru otworzył cykl pięciu rajdów w Pucharze Świata FIA w rajdach terenowych. Zaplanowany na 7-9 marca Dubai Baja będzie pierwszym występem załogi ORLEN Team w Pucharze Świata FIA w rajdach baja, który w tym sezonie tworzy osobną rywalizację.