Niedziela na Baja Russia 2014: Polacy tuż za podium

2014_Vladimir_52318Finałowy odcinek specjalny pierwszej rundy tegorocznego Pucharu Świata FIA padł łupem kierowców rosyjskich, ale to nie oni okazali się triumfatorami Baja Russia 2014. W rajdzie triumfował Yazeed Alrajhi reprezentujący Arabię Saudyjską. Obie polskie załogi zostały sklasyfikowane tuż za podium.

ZOBACZ TAKŻE: Sobota na Baja Russia 2014: Saudyjczyk najszybszy w mroźnej Rosji | Prolog Baja Russia 2014 – rozgrzewka na śniegu | Przed startem Baja Russia 2014. Rozmawiamy z Martinem Kaczmarskim

Po przebudzeniu w niedzielę zawodnicy zobaczyli za oknami śnieżycę. Co prawda później intensywność opadów zelżała, ale świeży śnieg stanowił dodatkowe wyzwanie, tym bardziej  że zawodnicy jechali pod prąd rozjeżdżonej już trasy sobotniego oesu. Polacy nieźle poradzili sobie z tym trudnym zadaniem. Martin Kaczmarski dotarł na metę jako 4. kierowca, a Marek Dąbrowski i Jacek Czachor po raz kolejny uplasowali się na 6. pozycji. Najszybszymi kierowcami w niedzielę byli Vladimir Vasilyev i Boris Gadasin.

Oba polskie samochody awansowały dzięki temu w klasyfikacji generalnej. Pomógł im też nieco Tapio Suominen. Doświadczony Fin próbował odrobić nieco ponad minutową stratę do prowadzącego Saudyjczyka, ale popełnił błąd i wypadł z trasy. Zdołał wrócić do ścigania, ale na metę odcinka dotarł dopiero z 18. czasem i w „generalce” spadł na 11. miejsce. Dla Martina Kaczmarskiego oznaczało to awans na 4. lokatę w klasyfikacji rajdu, a dla Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora pozycję numer 5.

2014_Martin_53193- Czuję wielką satysfakcję, bowiem rajd nie był łatwy, a za sobą zostawiłem wielu znakomitych zawodników – powiedział na mecie Martin Kaczmarski. – Zastanawiam się, z jakim wynikiem zakończyłbym ten rajd gdyby był on dłuższy, bowiem  dość szybko poczułem feeling na zimowych trasach i z każdym odcinkiem byłem coraz szybszy.

- Bardzo dobrze nam się jechało i nabieraliśmy tempa z każdym kilometrem – powiedział Marek Dąbrowski. – W pewnym momencie nasz silnik stracił moc, nie przyśpieszaliśmy z dolnych partii momentu obrotowego. Jechaliśmy więc w górnych zakresach i całkiem niezłe wychodziły z tego czasy. Cisnęliśmy tak większość odcinka specjalnego. Udało się jednak osiągnąć metę i to jest najważniejsze. Świetny rajd, super trening, a co najważniejsze przetestowaliśmy siebie jako załogę w zimowych warunkach. Mamy nadzieję, że na włoską rundę będziemy mieli już swoje auto z silnikiem we właściwej specyfikacji i będziemy walczyć o jeszcze wyższe pozycje.

- Dzisiaj jechaliśmy ten sam co wczoraj odcinek specjalny jednak trasa była puszczona w drugą stronę – dodał Jacek Czachor. – Dawaliśmy z siebie wszystko i jechaliśmy na granicy możliwości auta. Kiedy udało nam się je rozpędzić wówczas robiliśmy świetne czasy. Równie dobrze pokonaliśmy dziurawe partie trasy i nie popełniliśmy żadnych błędów. Pod koniec niestety dramatycznie spadło nam ciśnienie oleju, poniżej dwóch barów. Kiedy dojechaliśmy na metę zapaliły się wszystkie kontrolki i wiedzieliśmy, że silnik osiągnął szczyt swoich możliwości. ORLENRussia3-2Pierwsze śnieżne doświadczenia za nami i co najważniejsze wywozimy punkty zdobyte w Pucharze Świata.

Liderem Pucharu Świata FIA został zwycięzca rajdu Yazeed Alrajhi. Drugie miejsce w Rosji zajął najszybszy na ostatnim oesie Vladymir Wasiliew jadący z dakarowym pilotem Krzysztofa Hołowczyca, Konstantinem Żilcowem. Podium uzupełnił Brazylijczyk Reinaldo Varela.

Kolejna runda Pucharu Świata to Baja Italia zaplanowana w dniach 13-16 marca.

MM, fot. X-Raid, Orlen Team, Lotto Team

Klasyfikacja końcowa Baja Russia 2014:

1. Yazeed al-Rajhi/Timo Gottschalk (SA/D) Toyota Hilux 3:36.09
2. Władimir Wasiliew/Konstantin Żilcow (RUS) Mini All4 Racing +1.48
3. Reinaldo Varela/Gustavo Gugelmin (BR) Toyota Hilux +6.16
4. Martin Kaczmarski/Filipe Palmeiro (PL/P) Mini All4 Racing +8.30
5. Marek Dąbrowski/Jacek Czachor (PL) Toyota Hilux +10.09
6. Rusłan Misikow/Witalij Jewtekow (RUS) BMW X3 CC +13.58
7. Boris Gadasin/Aleksiej Kuzmicz (RUS) G-Force Proto New Line +14.54
8. Dmitrij Jewliew/Aleksiej Szaposznikow (RUS) Nissan Frontier +15.26
9. Andriej Czerednikow/Dmytro Cyro (KZ/UA) Toyota X3 Evo +20.20
10. Jurij Sazonow/Arsłan Sachimow (KZ) H3 Evo 5 +20.52

Punktacja Pucharu Świata FIA po pierwszej eliminacji:
1. al-Rajhi 30, 2. Wasiliew 21, 3. Varela 16, 4. Kaczmarski 12, 5. Dąbrowski 10, 6. Misikow 8, 7. Gadasin 6, 8. Jewliew 4, 9. Czerednikow 2, 10. Sazonow 1.KACZMARSKI_BAJA_RUSSIA_DAY3_4