Northern Forest Baja Russia 2018 – na gorący początek sezonu

Rozgrywany w styczniu rajd Dakar stanowi zamknięcie całorocznego okresu przygotowań i dla wielu sportowców jest ukoronowaniem sezonu. Nie zmienia to faktu, że termin, w którym odbywa się maraton, zalicza się już do kolejnego roku. Sezon 2018 możemy więc uznać już za otwarty, a kolejnym wydarzeniem w kalendarzu jest rajd Northern Forrest Baja Russia, który 16 lutego zapoczątkuje rywalizację w Pucharze Świata FIA.

phoca thumb l 7D2 5641Rozgrywane w Rosji zawody różnią się diametralnie od maratonu w Ameryce Południowej – zamiast wydm, fesz-feszu i upału, zawodnicy muszą zmierzyć się ze śniegiem i mrozem. Obowiązkowym elementem wyposażenia każdego auta, które stanie na starcie w Karelii, są opony naszpikowane kolcami, pozwalające mu utrzymać się na trasie. Drogi, w odróżnieniu od innych rajdów cross-country, są pieczołowicie przygotowane i wyrównane przez organizatorów.

Lista startowa, którą zaprezentowali organizatorzy, nie jest nadzwyczaj długa, ale za to pełna nazwisk znanych off-roaderów. Z numerem 1 wystąpi sam Nasser Al-Attiyah, który wbrew pozorom doskonale wie, jak ujarzmic auto na śniegu - w swojej karierze wielokrotnie startował w Rajdzie Szwecji i trenował na oblodzonych trasach w Finlandii.

Najgroźniejszymi konkurentami Katarczyka mogą okazać się Polacy - Jakub Przygoński w MINI, który ostatni Dakar zakończył na znakomitm 5. miejscu, oraz Aron Domżała (pilotowany przez Maćka Martona), który wygrał poprzednią edycję Baja Russia.

Lekceważyć nie można także Czechów - Mirka Zapletala w Hummerze i Martina Prokopa w Fordzie, a także walczących na własnym podwórku Rosjan: Borisa Gadasina, Andreya Rudskoya, Andreya Novikova i Vladimira Vasilyeva.

Nasz kraj będzie repreznetowany również w dwóch innych klasach - w seryjnej T2 wystąpi Toyota z załogą Tomasz Baranowski / Grzegorz Konczak, a w T3 duet, któremu mocno kibicowaliśmy w trakcie Dakaru - zdobywcy 3. miejsca wśród załóg SxS - Claude Fournier i Szymon Gospodarczyk.

Zapowiada się gorący (sic!) początek sezonu.

MM