Polacy królują na prologu Italian Baja 2018

Kuba Przygoński i Tom Colsoul zajęli miejsce 1., a Aron Domżała i Maciej Marton 2. na prologu rajdu Italian Baja 2017 – 6. rundy Pucharu Świata w rajdach cross-country. Wysoką, 6. pozycję zajął powracający na terenowe trasy po przerwie Martin Kaczmarski pilotowany przez Tapio Suominena. To dowodzi, jak ważna rolę odgrywają obecnie młodzi Polacy na światowej arenie cross-country.

 P6J1824Zmagania w Italian Baja 2017 zainaugurował 20-kilometrowy superoes „Memorial Azzaretti”. Na krótkim, ale szybkim i wymagającym technicznie odcinku załoga MINI startująca w barwach Orlen Teamu wyprzedziła o 31 sekund inną duet Radius Project – Arona Domżałę i Maciej Martona. - Uzyskaliśmy bardzo dobry czas, z którego się cieszymy – komentował Kuba Przygoński. – Prolog był krótki i szybki, trochę zwariowany. Liczyła się każda sekunda i trzeba było ciąć zakręty, żeby nie tracić czasu. Trasa w dużej części prowadziła korytem wyschniętej rzeki wypełnionym białymi kamykami, które skrywały wiele dziur. Kilka razy musieliśmy pokonywać głębszą wodę. Do tego dużo skoków i mnóstwo kurzu, ale udało się pojechać bez większych błędów. Zaczęliśmy doganiać załogi przed nami i już wiedzieliśmy, że mamy dobry czas. Jutro dłuższe odcinki, które na pewno trzeba będzie jechać szybko i bezbłędnie, żeby utrzymać pierwszą pozycję.

Podium pierwszego etapu uzupełnił Czech Miroslav Zapletal, 6. był kolejny z Polaków Martin Kaczmarski, a dopiero 9. jeden z faworytów Mohammed Abu-Issa. 34. czas uzyskali Mariusz Wiatr i Artur Szczygieł, którzy rywalizują w ramach 2. rundy mistrzostw Włoch w rajdach cross-country. Taryfę za prolog otrzymali natomiast Tomasz Piec i Bartłomiej Boba, którzy na starcie stanęli T-dwójką Toyotą Land Cruiser VDJ200.

W sobotę na zawodników czeka ponad 90-kilometrowy odcinek specjalny, który będą pokonywać trzykrotnie. Szósta runda Pucharu Świata Cross Country potrwa do niedzieli 18 czerwca. Kierowcy będą mieli jeszcze do przejechania ponad 700 km, w tym pięć odcinków specjalnych o łącznej długości prawie 450 km.

MM, fot. Orlen Team, Radius Project

OrlenTeam IB2017 03Italian Baja 2017 – wyniki prologu:
1. Kuba PRZYGOŃSKI/Tom COLSOUL (POL/BEL) Mini All4 Racing 14:34.0
2. Aron DOMŻAŁA/Maciej MARTON (POL) Toyota Hilux Overdrive +31.0
3. Miroslav ZAPLETAL/Marek SYKORA (CZE/SLO) H3 Evo VII +33.0
4. Boris GADASIN/Dan SCHEMEL (RUS/RUS) G-Force Bars +36.0
5. Andrey NOVIKOV/Vladimir NOVIKOV (RUS/RUS) G-Force Bars +39.0
6. Martin KACZMARSKI/Tapio SUOMINEN (POL/FIN) Toyota Hilux Overdrive +55.0
7. Elvis BORSOI/Stefano Rossi (ITA/ITA) Toyota Toyodell +1:00.0
8. Jurgen SCHROEDER/Maximilian SCHROEDER (GER/GER) Nissan Navarra +1:19.0
9. Mohammed ABU-ISSA/Xavier PENSERI (QAT/FRA) Mini +1:23.0
10. Fernando ALVAREZ/Juan Pablo MONASTEROLO (ESP/ARG) Toyoya Hilux +1.27.0
… 34. Mariusz WIATR/Artur SZCZYGIEŁ (POL) SAM MRT +3:34.6
… 65. Tomasz PIEC/Barłomiej BOBA (POL) Toyota Land Cruiser ++25:25.3