Polacy na starcie Sealine Cross Country Rally 2016

8 Polaków wystartuje w poniedziałek w katarskim klasyku - Sealine Cross Country Rally. Przed naszymi reprezentantami pięć etapów pustynnej rywalizacji z najlepszymi zawodnikami na świecie.  

Dla załogi Orlen Team - Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora - udział w Sealine Cross Country Rally będzie trzecim występem w tegorocznych eliminacjach Pucharu Świata FIA. Nasi zawodnicy dobrze zaprezentowali się podczas pustynnego Abu Dhabi Desert Challenge, zajmując ósme miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu.

ORLENTeam Kuba Piatek - Przed nami kolejna runda eliminacji Pucharu Świata i szansa na cenne punkty w klasyfikacji generalnej -  mówi Marek Dąbrowski. - Czeka nas pięć dni rywalizacji w nieco innej scenerii niż w Abu Dhabi. Duża część trasy to kamienista nawierzchnia, na której można zgubić cenne minuty wymieniając koło. Sealine Qatar to również pojedynek nawigatorów. Kluczem do sukcesu będzie forma pilota, ja mam to szczęście, że po mojej prawej stronie siedzi jeden z najlepszych nawigatorów na świecie.

- Zbliżający się rajd to typowe zawody dla nawigatorów, czeka mnie wyjątkowo dużo pracy - potwierdza Jacek Czachor. - Katar nie jest dużym krajem, co oznacza, że pustynia będzie mocno rozjeżdżona. Na trasie napotkamy dużo nakładających się na siebie dróg, z których będziemy musieli wybrać najlepszy szlak. Jedziemy walczyć o pierwszą piątkę, chociaż na starcie zameldowali się topowi kierowcy cross country. Już w Abu Dhabi pokazaliśmy, że jesteśmy w dobrej formie i trzeba się z nami liczyć.    

Na trasę tegorocznego Sealine Cross Country wyjedzie 46 samochodowych załóg, wśród nich oprócz zawodników ORLEN Team jeszcze dwie polskie załogi. W kategorii T3 Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, którzy będą bronić pozycji lidera Pucharu Świata w swojej kategorii oraz Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski jadący Fordem Raptor.

Dla absolwenta Akademii ORLEN Team Kuby Piątka Sealine Cross Country jest drugim sprawdzianem w tegorocznych AronMistrzostwach Świata. Polak wraca do gry po pechowej awarii na trasie ostatniego etapu Abu Dhabi Desert Challenge i zapowiada walkę o kolejne punkty w klasyfikacji generalnej FIM. Wśród konkurentów Polaka najlepsi zawodnicy cross country: Toby Price, Pablo Quintanilla i Sam Sunderland. Ponadto w klasie quadów ścigać się będzie Rafał Sonik.

- Jestem podbudowany dobrym występem w Abu Dhabi - mówi polski motocyklista. - W Katarze chciałbym utrzymać wysokie  tempo i rywalizować z najlepszymi. W Sealine Cross Country startuję drugi raz, wiem na co zwrócić uwagę. Istotnym elementem będzie nawigacja, na której te zawody się opierają. Najważniejsze, żeby zachować koncentrację przez cały rajd i trzymać kontakt z czołówką.

Rajd zostanie rozegrany w dniach 18-22 kwietnia. Łączna długość odcinków specjalnych wynosi 1633 km. Badanie techniczne i odbiór administracyjny odbędą się w weekend w Losail International Circuit, a od poniedziałku baza rajdu przeniesie się do Sealine Bivouac.
MM, fot. Orlen Team