Polacy powalczą o zwycięstwo w Baja Spain Aragon 2013

2013_Orlando_Terranova_6994974 samochody, 48 motocykli i quadów oraz 9 ciężarówek stanie na starcie jubileuszowej, 30. edycji hiszpańskiej Baja Aragon. Polskę reprezentować będą Krzysztof Hołowczyc (w parze z Andreasem Schulzem), jego uczeń Martin Kaczmarski (z pilotem Bartłomiejem Bobą) oraz Maciek Marton, który tradycyjnie będzie towarzyszył Mirkowi Zapletalowi. Ponadto w klasie quad wystartują Kamil i Tadeusz Wiśniewscy.

ZOBACZ TAKŻE: Finał Baja Spain 2012 - podwójny sukces MINI  | Jeszcze o Baja Spain 2012 – galeria bajecznych zdjęć Mariana Chytki | Baja España Aragon 2011 – kontratak Mitsubishi | Baja Espańa Aragon 2009 - Roma przed Peterhanselem


Na liście startowej zawodów aż roi się od faworytów – dość powiedzieć, że w szranki stanie zespół X-Raid w swym najsilniejszym składzie (Stephane Peterhansel, Nani Roma, Orlando Terranova i wspomniany Hołowczyc), kilku zawodników Overdrive (Nunzio Coffaro, Leonid Ogrodnikov, wspomniany Kaczmarski), holenderscy kierowcy Fordów HRX (Bernhard Ten Brinke, Erik Van Loon, Erik Wevers, Gert Huzink), czescy kierowcy Hummerów (Zdenek Porizek i... wspomniany Zapletal), groźny Rumun Costel Casuneanu i – the last but not the least – triumfator Silk Way Rally 2013, Jean-Louis Schlesser. Niemal każdy z nich ma szanse powalczyć o wygraną lub wysokie lokaty.

201307_Baja_Spain_Preview_NaniW klasie moto faworyta upatruje się w osobie Joana Barredy, który zwyciężył na swoim podwórku również przed rokiem. Jego najgroźniejszym rywalem będzie Jordi Viladoms. Ciekawostką jest, że w rajdzie udział wezmą również... partnerki życiowe Naniego Romy i Stephane'a Peterhansela: Rosa Romero i Andrea Mayer.

Rajd rozpocznie się w piątek, 19 lipca od 6-kilometrowego superoesu w Teruel, które stanowić będzie centrum zawodów. W sobotę i niedzielę rozegrane zostaną dwa etapy, które będą podzielone na dwa oesy: SS1 i SS3 o długości 188 km oraz nieco krótszy SS2 i SS4 o długości 160 km.

Na start rywalizacji nie może już doczekać się Martin Kaczmarski: - To będzie rajd bardzo trudny kondycyjnie rajd – mówi kierowca Lotto Rally Team. – Wysokie temperatury otoczenia w Hiszpanii sprawiają, że w kabinie samochodu będzie naprawdę gorąco, a to nie sprzyja komfortowej jeździe.Lotto_Team_mini Mój start w Baja Aragon to próba moich umiejętności oraz kondycji. Wierzę, że kolejne kilometry w rajdowej rzeczywistości pomogą mi jak najlepiej przygotować się do startu w Rajdzie Dakar 2014. Dla mnie najważniejsze w tej chwili jest to, aby cały czas się szkolić i startować u boku najlepszych zawodników.

Baja Spain stanowić będzie również poligon doświadczalny dla zespołu X-Raid. - Choć jest tylko 3-dniową imprezą, ma ona dla nas specjalne znaczenie – mówi Sven Quandt, szef niemieckiego teamu. - W tym roku rajd odbywa się w nowej okolicy, więc jesteśmy bardzo ciekawi nowych dróg i terenu, z którym przyjdzie nam się zmierzyć. Po raz pierwszy będziemy mieć na starcie tak dużo samochodów i tak wielu znakomitych kierowców. Oczywiście nie muszę mówić, że chcielibyśmy zwyciężyć. Kilka z naszych samochodów wyposażonych będzie w części, które tu zamierzamy przetestować.

MM, fot. Lotto Team, X-Raid

Sekrety Toyoty Martina Kaczmarskiego: