Przed Baja Poland 2014: Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski w Tatrze Jamal

CAM00340Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski już po raz drugi w tym roku będą mieli okazję do startu przed polską publicznością. Ich występ będzie jednak wyjątkowy, bo podczas rozpoczynającego się w piątek 29 sierpnia rajdu Baja Poland po raz pierwszy zaprezentują swoją nową ciężarówkę – Tatrę Jamal, którą w ostatnich tygodniach testowali na czeskim poligonie wojskowym. – Przyjeżdżamy oczywiście po to, żeby wygrać – mówi z uśmiechem Jarosław Kazberuk.

ZOBACZ TAKŻE: Z wizytą u Lopraisów. Oto przyszły Mistrz Dakaru!

Zawodnicy Lotto Team to doświadczony i doskonale rozumiejący się duet, który powoli rozpoczyna przygotowania do przyszłorocznego Dakaru. Jak podkreślają obaj rajdowcy, dzielący między sobą funkcje kierowcy i nawigatora, starty w Baja Poland, a potem październikowym Rajdzie Maroka będą dla nich przede wszystkich okazją do testów. – Musimy sprawdzić nowy samochód w warunkach bojowych. Podczas pierwszych prób testowaliśmy kilka wersji silników oraz kilka możliwości ustawienia zawieszenia. Baja Poland będzie kolejną próbą, ale nie ukrywamy, że przy okazji chcemy zdobyć tytuł mistrzów Polski – zapowiada Robin Szustkowski.

Pierwsze wrażenia z jazdy nową Tatrą Jamal zarówno mistrza, jak i uczenia, są doskonałe. – Ważną zmianę stanowi zupełnie inna skrzynia biegów. Teraz praca z przekładnią wymaga znacznie mniejszego nakładu sił i LOTTOnie jest topornym „łopatowaniem”. Lepsza jest również organizacja kabiny. Mamy dużo więcej miejsca, co szczególnie cieszy gościa o gabarytach takich jak moje – śmieje się Jarosław Kazberuk.

Taktycznie, duet Lotto Team podejdzie do Baja Poland tak, jak do innych rajdów w sezonie, stosując sprawdzoną metodę wymieniania się za kierownicą. Ostatnie tygodnie Jarosław Kazberuk i Robin Szustkowski spędzili na wytężonych przygotowaniach fizycznych. Rajdowcy poświęcają czas przede wszystkich treningom wytrzymałościowym, m.in. biegając i jeżdżąc na rowerze. - Nie czujemy szczególnego stresu ani presji. Na pewno będziemy mieć dobre tempo, bo z testów wynika, że Jamalem osiągamy lepsze wyniki niż poprzednim modelem Tatry. Głód rywalizacji także robi swoje, więc start w Baja Poland bardzo nas cieszy – podkreśla Robin Szustkowski.

W klasie ciężarówek mistrz i uczeń z programu Lotto Team, będą walczyć m.in. z Tatrą Artura Ardavichusa – jednego z najlepszych zawodników wagi ciężkiej na świecie oraz MAN-em Grzegorza Barana.
MM