Przed Baja Poland 2014: znamy listy startowe!

Aż 9 kierowców z priorytetem FIA wystąpi w tegorocznej edycji Baja Poland 2014. Listy zgłoszeń do rywalizacji rozgrywanej w ramach Pucharu Świata FIA i FIM Baja, RMPST, RPPST i PPRB prezentują się imponująco. Nie dość, że pękają w szwach, to na dodatek lśnią od gwiazdorskich nazwisk!

O punkty zaliczane do Pucharu Świata FIA walczyć będą znakomici zawodnicy zagraniczni – m.in. Vladimir Vasilyev (aktualny lider), Nasser Al-Attiyah, Berhard Ten Brinke, Mirek Zapletal i Karoly Fazekas. Czoła stawią im Krzysztof Hołowczyc (z nowym pilotem Xavierem Panserim), Marek Dąbrowski, Martin Kaczmarski i Adam Małysz.  Wszyscy to kierowcy z priorytetem FIA.

Ponadto w szranki w grupie T1 staną m.in. Łukasz Komornicki, Paweł Molgo, Piotr Beaupre, Marcin Łukaszewski, Sławomir Wasiak, Paweł Oleszczak i Maciej Stańco. Prawdziwą sensacją jest nazwisko trzeciego kierowcy Orlen Teamu – za kierownicą Toyoty Hilux zasiądzie światowej klasy motocyklista Tadeusz Błażusiak!

W grupie T2 na starcie staną m.in. trzy Navary teamu 4xDrive (Robert Kufel, Katarzyna Jankowska, Łukasz Lechowicz i Tomasz Piec), Pajero Klaudii Podkalickiej i kilka załóg zagranicznych (m.in. Andrey Rudskoy i Yasir Saeidan).

Równie okazale prezentują się listy startowe pozostałych zawodów, które zostaną rozegrane w ramach Baja Poland 2014.

Na liście startowej RMPST / FIA CEZ znajdują się zawodnicy, którzy klasyfikowani są również w ramach Pucharu Świata FIA (m.in. wspomniani Zapletal, Kaczmarski, Komornicki – lider RMPST, Molgo, Stańco, Łukaszewski, Wasiak, Oleszczak – w T1; Kufel, Lechowicz, Piec, Jankowska i Podkalicka – w T2). Ponadto w grupie T2 na starcie obok zagranicznych zawodników staną m.in. Grzegorz Szwagrzyk, Mariusz Andrych, Zbigniew Więcławek, Marcin Sobiech i Piotr Sawicki).

W grupie TH zapowiada się ciekawa rywalizacja między Łukaszem Skoczeniem (liderem grupy), Robertem Łyżwą (tylko 4 pkt. straty), Piotrem Białkowskim (w postzapletalowym Hummerze), Aleksandra Szandrowskiego, Piotra Cierzniewskiego (w postbeaupre'owym Nemesisie), Karola Mazura, Jacka Kozakiewicza i Sebastiana Ciuły. W Open na starcie stanie m.in. słynny już Grat 3, którego poprowadzi Jakub „Colin” Brzeziński. W klasie ciężarowej w akcji zobaczmy m.in. Jamala Szustkowskiego i Kazberuka, Tatrę słynnego Kazacha Artura Ardaviciusa i MAN-a Grzegorza Barana i Pawła Grota, do których dołączyła nasza felietonistka Dominika Odejewska.

Do rywalizacji w RPPST (Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych), w której – przypomnijmy – licencje zawodnicze nie są wymagane, zgłosiło się aż 21 zespołów, co świadczy o tym, że pomysł utworzenia tego rodzaju zawodów znalazł uznanie w polskim środowisku 4x4. Na starcie nie zabraknie liderów klas: Dominika Bugajskiego (najsilniej obsadzona Grupa 1, + 3000), Marcelego Smeli (Grupa 1, -3000) oraz Krzysztofa Michrowskiego (Grupa 2). Zapowiada się bardzo ciekawa walka na trasie, w której wystąpią m.in. były mistrz Polski Piotr Gadomski, Paweł i Ewa Matkowscy, Kamil Barszczewski i Zbigniew Jasiewicz.

Pełna nazwisk jest również lista startowa 3. rundy PPRB (Pucharu Polski w Rajdach Baja). W klasie  Moto wystartują m.in. Piotr Krasuski (triumfator niedawnego Breslau Poland 2014), Sebastian Kałużny (lider klasy) i Michał Żukowski. W klasie Q2 bić się będą m.in. Zbigniew Zych, Arek Bernat (lider klasyfikacji), Maciek Albinowski i Paweł Deżakowski. W Q4 obok m.in. lidera, Tadeusza Wiśniewskiego i Jarka Małkusa do walki staną zawodnicy znani z „Breslau”: Remigiusz Kusy (trzykrotny zwycięzca słynnego maratonu), Piotr Ceklarz i Andrzej Pieron.

Interesująco przedstawia się również lista startowa Pucharu Świata FIM w rajdach baja. Przed szczecińską publicznością (choć nie wątpimy, że na zawody przybędą kibice z całej Polski) zaprezentują się m.in. Kuba Przygoński, Alessandro Rusou, Alex Zanotti i Piotr Krasuski (moto), a także Kamil Wiśniewski i Zbigniew Zych (ATV).
MM

BAJA POLAND 2014 - LISTY ZGŁOSZEŃ

* PUCHAR ŚWIATA FIA
* RMPST
*RPPST
*PPRB
*PUCHAR ŚWIATA FIM Baja