Przygoński wygrywa prolog Abu Dhabi Desert Challange 2009 - I rundy Pucharu Świata

przygonski2W niedzielę w Abu Dhabi rozpoczął się rajd Abu Dhabi Desert Challange (kiedyś zwany UAE Desert Challenge) – I runda Pucharu Świata w rajdach cross-country. Jego obsada nie jest zbyt imponująca – jednym liczącym się zawodnikiem w gronie kierowców samochodowych jest Guerlain Chicherit.  Miał jeszcze startować jego kolega – Leonid Novitskiy, ale zmogła go choroba. Nieco ciekawsza jest obsada klasy jednośladów, w której obok dwóch naszych reprezentantów – Jakuba Przygońskiego i Jacka Czachora – startują takie tuzy jak Marc Coma czy Cyril Despres. Ponadto Polskę reprezentuje Rafał Sonik w klasie quadów.  

Rajd świetnie się rozpoczął dla biało-czerwonych. Jakub Przygoński - najmłodszy zawodnik ORLEN Team - zwyciężył na prologu. Jacek Czachor na mecie zameldował się jako 20, a Rafał Sonik był 4. w klasie ATV. Chicherit oczywiście triumfował bez problemu w klasie samochodów.

Najszybszy w stawce trzydziestu trzech motocyklistów - Jakub Przygoński pokonał nieco ponad dwu kilometrowy superoes w 2 i 11 sekund. Dzięki zwycięstwu zawodnik ORLEN Team wyruszył w poniedziałek na trasę jako pierwszy motocyklista. Oznacza to, że będzie on musiał szczególnie skupiać się na elementach nawigacyjnych - to duże wyzwanie dla młodego zawodnika. Robiący bardzo szybko postępy Przygoński zapowiada walkę o utrzymanie pozycji lidera w rajdzie.

- Bardzo dobrze jechało mi się dzisiejszy odcinek - powiedział na mecie Jakub Przygoński. - Biegł on po twardej szutrowej nawierzchni z dużą liczbą gęstych zakrętów - był to odcinek przygotowany specjalnie pod quady. Na motocyklu jedzie się ciężej po trasie o takiej specyfice. Poszło mi bardzo dobrze. Jutro zapewne będę miał ciężki orzech do zgryzienia. Wystartuję jako czwarty do odcinka. Przede mną będą tylko trzy quady, które zapewne szybko wyprzedzę i na trasie pojadę jako pierwszy. Będę musiał być bardzo skupiony, gdyż nie będę miał żadnych śladów przed sobą. Trochę się tego obawiam, ale również się cieszę, gdyż zobaczę jak to jest jechać piewszy po odcinku. W Emiratach startowałem już dwa razy, czuje się trochę pewniej na tych zawodach i będę się starał jechać jak najszybciej po odcinku.

- Jechało mi się bardzo dobrze - dodał kapitan ORLEN Team, Jacek Czachor. - Utrzymywałem dobre tempo na miarę swoich możliwości. Myślę, że trudno byłoby mi urwać kilka dodatkowych sekund. Jutro będziemy mieli pierwszy, dość szybki odcinek i rozpocznie się zasadniczy rajd. Zawody te traktuję, jako przygotowanie do drugiej części sezonu. Zależy mi by końcówkę sezonu jechać już swoim najszybszym tempem, dużo trenować i lepiej pojechać w Rajdzie Dakar

Słabiej jechali dziś wymieniani jako faworyci zawodów Coma i Despres, zajmując odpowiednio 42 i 43 miejsce.

Przed uczestnikami rajdu jeszcze pięć odcinków specjalnych rozgrywanych na bardzo wymagającej pustyni Emiratów Arabskich. W poniedziałek zawodników czeka rywalizacja na trasie o długości 270 km wytyczona na pustyni pomiędzy miejscowością Al Dhafra oraz Liwa.

Rajd Abu Dhabi Desert Challenge rozpoczyna cykl Mistrzostw Świata FIM, na który składa się łącznie pięć eliminacji.
AK

Wyniki prologu:

Samochody
1. Guerlain Chicherit (F)/Tina Thörner (S) BMW X3 CC
2m 11.55s
2. Ali Al Shawi (UAE)/Ahmad Malik ((UAE) Nissan Patrol
2m 23.41s
3. Maurizio Traglia (I)/Fabian Lurquin (F) Nissan Pathfinder
2m 24.51s
4. Glenn Reid (UAE)/Paul Richards (UAE) Honda Buggy
2m 26.91s
5. Nabil Al Shamsi (UAE)/Arif Yousef (UAE) Nissan Patrol
2m 28.91s
6. Matar Al Mansouri (UAE)/Rabab Al Tajir (UAE) Nissan Patrol
2m 29.66s
7. Abdul Bari Bin Soughat (UAE)/Ali Mirza (UAE) Nissan Patrol
2m 29.72s
Motocykle
1. Jakub Przygonski (PL) KTM 690 R
2m 11.44s
2. Sean Gaugain (ZA) Honda CRF 450X
2m 14.10s
3. Fabio Benetti (I) Kawasaki KLX 450
2m 15.22s
4. Paulo Ceci (I) Aprilia RXV Africa
2m 16.35s
5. Simon Pavey (AUS) Honda CRF 450
2m 17.08s
6. Mark Ackerman (ZA) KTM 450 R
2m 18.59s
Quady
1. Mohammed Al Shamsi (UAE) Honda TRX
2m 05.87s
2. Obaid Echtibi (UAE) Honda TRX
2m 10.30s
3. Razvan Iremescu (RO) Yamaha Raptor
2m 10.90s
4. Rafal Sonik (PL) Honda TRX 700
2m 12.56s