Rajd Kazachstanu 2019 – poziom mistrzowski

Al-Attitah w Toyocie, Peterhansel (z żoną) w MINI buggy, Przygoński w MINI John Works Rally, Zapletal w Hummerze... Obsada zakończonego w weekend Rajdu Kazachstanu gwarantowała emocje na najwyższym poziomie. Po tygodniu zaciekłej walki miłościwe nam panujący król Dakaru Nasser Al-Attiyah jako pierwszy osiągnął metę, pokonując swego odwiecznego rywala o zaledwie 5 minut. Kuba Przygoński mimo poważnego uszkodzenia auta na V etapie zajął najniższe miejsce na podium.

Przygoński i Gottschalk przed piątym odcinkiem specjalnym zajmowali drugą lokatę w klasyfikacji generalnej Rajdu Kazachstanu. Na początku piątkowej rywalizacji załoga ORLEN Team spisywała się bardzo dobrze, jadąc w ścisłej czołówce. Niestety drobny błąd okazał się fatalny w skutkach...

- Timo nie zdążył przeczytać jednej pozycji z roadbooka i było już za późno na reakcję, gdy dowiedziałem się, że mamy przed sobą bardzo dużą dziurę. Wpadliśmy w nią i nagle samochód się zatrzymał. Dobrze, że nie dachowaliśmy, ale było to bardzo mocne uderzenie, więc maszyna ucierpiała. Na szczęście nic nam się nie stało. Uszkodzenia są bardzo poważne. Wszystko w rękach chłopaków z X-raid – mówił Kuba Przygoński.

Mechanicy spisali się na medal i w sobotę polsko-niemiecka załoga ruszyła do walki na finałowym odcinku, by bronić miejsca na podium.

– Był to dla nas bardzo wymagający rajd. Rywalizowaliśmy tu z całą czołówką i walka trwała do końca. W przedostatnim dniu popełniliśmy błąd, podobnie jak Ten Brinke i Nasser, ale ostatecznie wszystko dobrze się zakończyło. Cieszymy się, bo utrzymujemy bardzo dobre tempo i jesteśmy konkurencyjni w starciu z czołówką. Wielkie podziękowania dla mechaników z X-raid, którzy pracowali całą noc i odbudowali nasz samochód – powiedział Kuba Przygoński, zawodnik ORLEN Team.

W Rajdzie Kazachstanu zwyciężył lider Pucharu Świata Nasser Al-Attiyah, który na ostatnim oesie osiągnął trzeci czas. Na drugim miejscu, ze stratą 5.21 min uplasował się Stephane Peterhansel.

Kierowcy startujący w Pucharze Świata FIA w rajdach cross-country wrócą do rywalizacji w październiku na ostatnią rundę – Rajd Maroka.

MM, fot. Red Bull

Klasyfikacja generalna Rajdu Kazachstanu 2019

1

Nasser Al-Attiyah

Toyota Hilux Overdrive

17:58:06

Mathieu Baumel 

 

2

Stephane Peterhansel

MINI Buggy

18:03:27

Andrea Peterhansel

 

3

Jakub Przygonski

MINI John Cooper Works Rally

18:45:56

Timo Gottschalk

 

4

Miroslav Zapletal 

H3 Evo VIII

19:27:54

Marek Sykora

 

5

Denis Krotov

MINI John Cooper Works Rally

19:44:40

Dmytro Tsyro

 

6

Andrey Czerednikow

Ford F-150 Evo

21:12:18

Ignat Falkow

 

7

Dmitry Sotnikow

Kamaz 43509

21:31:45

Ruslan Ahmadiew 

 

8

Yazeed Al-Rajhi

Toyota Hilux Overdrive

22:46:11

Dirk von Zitzewitz

 

9

Reinaldo Varela

Can Am Maverick X3

24:21:22

Gustavo Gugelmin

 

10

Jose Luis Pena Campo

Polaris RZR 1000

25:53:32

Rafael Tornabell