Wydrukuj tę stronę

Rajd Sardynii 2015. Klasa mistrzowska

czerwiec 11, 2015

Rafał Sonik wygrał ósmą edycję Sardegna Rally Race i awansował na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata FIM. Absolwent Akademii ORLEN Team Kuba Piątek tegoroczne zmagania na Sardynii zakończył na 59. miejscu, utrzymując pozycję lidera w klasyfikacji Mistrzostw Świata Juniorów FIM.

Po pięciu dniach zaciętej rywalizacji na bezdrożach Sardynii i przejechaniu ponad 1 460 kilometrów zawodnicy dotarli dziś do mety w San Teodoro. Zwycięzcą czwartej rundy eliminacji Mistrzostw Świata FIM wśród motocyklistów został Matthias Walkner, który w klasyfikacji generalnej wyprzedził o 2`32 Hiszpana Armanda Monleon i o 5`05 Portugalczyka Heldera Rodrigueza. Kuba Piątek po pechowym czwartym etapie (dolegliwości żołądkowe), dzisiaj pewnie i płynnie pokonał wymagającą trasę, zajmując 19. i 18. miejsce na dwóch ostatnich OSach. W klasyfikacji generalnej Mistrzostw Świata Juniorów absolwent Akademii ORLEN Team utrzymał pozycję lidera.

- To był najlepszy etap podczas tegorocznego rajdu. Od startu konsekwentnie realizowałem założenia taktyczne i skutecznie odrabiałem wczorajsze straty. Mimo bardzo trudnej trasy, sprawnie pokonywałem kolejne odcinki i wyprzedzałem zawodników. Dzisiaj w końcu przejechałem cały etap bez żadnych niespodzianek. Dzięki temu miałem okazję porównać zeszłoroczne wyniki z obecnymi. Jest znaczny postęp, strata do czołówki jest dużo mniejsza, co dobrze rokuje przed kolejnymi startami w cyklu mistrzowskim. Cieszę się, że mimo defektu motocykla udało mi się utrzymać pozycję lidera w klasyfikacji juniorów – powiedział Kuba Piątek.

W kategorii quadów swoją dominację potwierdził Rafał Sonik. Zawodnik ORLEN Team wygrał drugie tegoroczne zawody Pucharu Świata FIM i awansował na pozycję lidera w klasyfikacji generalnej. Drugie miejsce na Sardynii wywalczył Kamil Wiśniewski.   

- Sardynia jest zawsze bardzo zdradliwa. Podczas gdy Egipt jest rajdem typowo pustynnym z wydmami, piaskiem, głazami i charakterystycznymi niebezpieczeństwami, o tyle Sardynia to rajd trialowy czy wręcz enduro - momentami dla quada nieprzejezdny. Największym wyzwaniem dla nas nie jest jednak to, że udowadniamy, iż da się tę trasę pokonać na czterech kołach, ale że można to zrobić płynnie i bez większych problemów technicznych. Bardzo pomogło mi doświadczenie, a to, że jestem nazywany "old man" nie ma znaczenia, skoro ten "old man" jest mistrzem – powiedział Rafał Sonik.
MM, fot. Orlen Team

Klasyfikacja końcowa Sardegna Rally Race - motocykle
1. Matthias WALKNER (AUS) KTM 16:30`26
2. Armand MONLEON (ESP) KTM +2`33
3. Helder RODRIGUEZ (POR) Yamaha +5`05
4. Paulo GONCALVES (POR) Honda +9`10
5. Marc COMA (ESP) KTM +10`25
6. Jacopo CERUTTI (ITA) Honda + 14`18
7. Jordi VILADOMS (ESP) KTM +21`29
8. Ruben FARIA (POR) KTM +23`24
9. David CASTEU (FRA) KTM +23`57
10. Luca VECCHI (ITA) +25`55
...59. Kuba PIĄTEK (POL) KTM  +26:15`45

Klasyfikacja końcowa Sardegna Rally Race - quady
1. Rafał SONIK (POL)  20:38`53
2. Kamil WIŚNIEWSKI (POL)  +19`02
3. Stephane MARTHOUD (FRA) +52`26
4. Mohammed ABU ISSA (QAT)  +6:36`48