Sobota na Baja Aragon 2015. Pechowy Al-Attiyah, świetny Hirvonen

Sobotni etap Baja Aragon, szóstej rundy Pucharu Świata FIA, składał się z dwóch trudnych technicznie odcinków specjalnych. Pierwszy wygrał Nani Roma, który jest liderm rajdu. Na drugim najszybszy był Orlando Terranova, który zajmuje trzecie miejsce. Na drugim miejscu w generalce plasuje się Mikko Hirvonen. Z rywalizacji odpadł Nasser Al-Attiyah.

Na liczącym 152 kilometry oesie pierwszym Calamocha-Calatayud Nani Roma zameldował się na mecie z 11 sekundową przewagą nad debiutantem w rajdach cross country Mikko Hirvonenem. Stawkę uzupełnił Joan Roca, który stracił do lidera ponad dwie minuty.  Z dobrej strony przed południem zaprezentowała się załoga ORLEN Team. Marek Dąbrowski i Jacek Czachor płynnie przejechali pierwszy odcinek specjalny i awansowali w klasyfikacji generalnej rajdu na dziewiątą pozycję.

Drugi ponad 305-kilometrowy odcinek rozgrywany na trasie z Calatayud do Teruel najszybciej pokonał Orlando Terranova. Argentyńczyk zameldował się na mecie przed Nani Romą i byłą gwiazdą WRC Finem Mikko Hirvonenem. Dobrą formę na hiszpańskich bezdrożach potwierdziła załoga ORLEN Team, która po dwóch równych  przejazdach awansowała w generalce silnie obsadzonego rajdu na ósmą pozycję.
[quote width="auto" align="left" border="BLUE" color="RED" title="powiedział Marek Dąbrowski"]Dzisiaj przejechaliśmy ponad 460 kilometrów po drogach zbliżonych do tras WRC. Lepszego treningu przed argentyńską częścią przyszłorocznego Dakaru nie mogliśmy sobie wymarzyć. Pierwszy odcinek pokonaliśmy płynnie, utrzymując swoje tempo. Na drugim OSie musieliśmy wymienić palące się koło przez co straciliśmy około 4-5 minut. Ostatecznie dojechaliśmy na metę z dobrym czasem i awansowaliśmy na ósme miejsce. Przed nami ostatni etap, na którym będziemy chcieli powalczyć o lepsze miejsce w generalce[/quote]

[quote width="auto" align="left|right|none" border="BLUE" color="RED" title="dodał Jacek Czachor"]Rajdy typu baja nie są trudnymi zawodami nawigacyjnymi w porównaniu do rozjeżdżonej pustyni, na której nakładają się szlaki. Na takich trasach trzeba uważać na zakręty, które często są słabo oznaczone, a przejechanie takiego zjazdu to strata kilku minut. Dzisiaj pojechaliśmy bardzo dobre zawody. Zabrakło trochę szczęścia w końcówce, kiedy zaczęła nam się zsuwać opona. Gdyby nie wymiana palącego się koła mogliśmy wykręcić zdecydowanie lepszy czas. Niestety takie rzeczy się zdarzają, Nasser Al-Attiyah dzisiaj trzykrotnie zatrzymywał się, żeby wymienić koło[/quote]
12. miejsce w "generalce" zajmują Mirek Zapletal i Maciek Marton, 24. Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, a 52. Jarek Kazberuk i Robin Szustkowski. Liderem klasy ciężarowej jest Pep Vila, który o półtorej minuty wyprzedza Gerarda De Rooya. Najszybszym polskim quadowcem jest Damian Rajczyk.

W niedzielę zawodnicy pokonają ostatni etap z Calamocha do Teruel liczący 181 kilometrów.

MM, fot. Piotr Wyczyński, Orlen Team, X-Raid

[highlighter label="Baja Aragon 2015 - wyniki po sobocie:" ]1. Joan ROMA/Alex HARO (ESP) 6:19`40.1
2. Mikko HIRVONEN/Michel PERIN (FIN/FRA) +1`53.0
3. Orlando TERRANOVA/Bernardo GRAUE (ARG) +3`02.0
4. Reinaldo VARELA/Gustavo GUGELMIN (PRT/BRA) +15`09.0
5. Erik VAN LOON/Wouter ROSEGAAR (NLD) +19`15.0
6. Ricardo DOS SANTOS/Mykel JUSTO (PRT) +19`26.0
7. Dennis KUIPERS/Fabian LURQUIN (NLB/BEL) +20`44.0
8. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) +24`24.0
9. Alejandro MARTINS/Jose MARQUES (PRT) +24`38.0
10. Harry HUNT/Xavier PANSERI (GBR/POL) +25`56.0
... 12. Mirek ZAPLATEL/Maciek MARTON (CZE/POL) +30'14.0
... 24. Aron DOMŻAŁA/Szymon GOSPODARCZYK (POL) +1:27'13.0
... 52. Jarek KAZBERUK/Robin SZUSTKOWSKI (POL) +3:17'59.0[/highlighter]