Wydrukuj tę stronę

Startuje Rajd Faraonów 2015. Polacy u stóp piramid

maj 11, 2015

Marek Dąbrowski i Jacek Czachor, Adam Małysz i Xavier Panseri oraz Mirek Zapletal i Maciek Marton – to lista naszych reprezentantów w klasie samochodów, którzy wezmą udział w egipskim Rajdzie Faraonów. Skład polskiej ekipy uzupełnia motocyklista Kuba Piątek oraz lider Pucharu Świata w kategorii quadów – Rafał Sonik.

Dla Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora (numer startowy 305) udział w pustynnym Pharaons Rally rozgrywanym na Saharze będzie czwartym występem w tegorocznych eliminacjach Pucharu Świata w rajdach terenowych. Zawodnicy ORLEN Team po trzech rundach zajmują dobre, piąte miejsce w klasyfikacji pucharowej FIA.

- Pharaons Rally to zupełnie inny rajd niż Desert Challenge czy Qatar Sealine. Przede wszystkim jest bardzo trudny technicznie, szybki i wymagający dobrej znajomości terenu.  Na trasie czekają na zawodników pułapki związane z dużymi prędkościami osiąganymi na odcinkach specjalnych. Jest wiele wydm, które przejeżdża się płynnie, żeby za chwilę trafić na urwisko lub na dziurę, która przy 140 km/h może okazać się bardzo niebezpieczna  – powiedział Marek Dąbrowski.

- Lista startowa załóg samochodowych mówi sama za siebie. Rywalizacja o Puchar Świata zaczęła się na dobre i nikt nie zamierza odpuszczać. My konsekwentnie realizujemy swój plan, celujemy w pierwszą dziesiątkę i kolejne punkty w klasyfikacji FIA – dodał Jacek Czachor.  

W drugiej załodze ORLEN Team doszło do zamiany na fotelu pilota. Z powodów zdrowotnych swój udział w rajdzie odwołał Rafał Marton, który zostaje w Polsce i wraca do zdrowia. Adama Małysza na Saharze będzie wspierał Xavier Panseri, zdobywca trzeciego miejsca w Dakarze 2015. Załoga Mini w Rajdzie Faraonów wystartuje z numerem 307.

- W Rajdzie Faraonów pojadę po raz pierwszy. To oczywiście rajd pustynny, ale słyszałem, że jest tam zupełnie inaczej niż w Abu Zabi i w Katarze. Oesy biegną po piasku, skałach, jest sporo fesh-feshu, a trasy ciągle się zmieniają - wszystkiego po trochu. Ostatnio MINI pokazało, że jest szybkim autem, więc teraz chciałbym sprawdzić je w warunkach bardzo zbliżonych do afrykańskich „Dakarów”. Pojedziemy w lekko zmienionym składzie, bo z powodów zdrowotnych Rafał musiał opuścić ten rajd i zostać w Polsce. Zastąpi go bardzo dobry pilot Xavier Panseri, który zajął 3. miejsce w  tegorocznym Dakarze – powiedział Adam Małysz.

W klasie samochodów walczyć będzie ponadto Maciek Marton, który tradycyjnie wystąpi w roli pilota Mirka Zapletala. Polacy zmierzą się z rywalami z najwyższej światowej półki – na starcie rajdu staną m.in. Nasser Al-Attiyah, Vladimir Vasilyev, Erik Van Loon, Reinaldo Varela i Yazeed Al-Rajhi.

Wyjątkowo dobrze zeszłoroczną edycję Pharaons Rally wspomina Rafał Sonik. Polak zakończył rajd sukcesem. W stawce quadów zdeklasował rywali wygrywając konkurencję i umocnił się w fotelu lidera Pucharu Świata FIM. Po dwóch tegorocznych rundach eliminacyjnych Rafał Sonik jest liderem klasyfikacji pucharowej. Polak na trasę egipskiego klasyka wystartuje z numerem 100.  

- W przeciwieństwie do dwóch pierwszych rund Pucharu Świata wystartuję Yamahą Raptor 700, czyli quadem, którym startuję od lat w Dakarze. O ile mi dobrze wiadomo, tego samego wyboru dokonał Mohamed Abu-Issa. Będzie to niezwykle ważna runda, ponieważ wyznaczy półmetek sezonu, a z Mohamedem mamy tyle samo punktów. Ten kto wygra, zyska więc pewien komfort przed czerwcowym Rajdem Sardynii – powiedział Rafał Sonik.
 
Dla Kuby Piątka Pharaons Rally jest trzecim sprawdzianem w tegorocznym kalendarzu Mistrzostw Świata FIM. Polak po dwóch rundach eliminacyjnych jest liderem klasyfikacji generalnej wśród juniorów. Absolwent Akademii ORLEN Team w Rajdzie Faraonów wystartuje z numerem 11. - Czeka mnie nowe wyzwanie, jakim jest długodystansowy Pharaons Rally. Do  tej pory nie miałem okazji rywalizować na Saharze, będzie to nowe doświadczenie, które mam nadzieję zaprocentuje już w najbliższej przyszłości. W Egipcie nie wystartują czołowi zawodnicy z zespołów fabrycznych Hondy i KTM-a, którzy przygotowują się do czerwcowego Rajdu Sardynii. Myślę, że pod ich nieobecność miejsce w pierwszej piątce jest w moim zasięgu – powiedział Kuba Piątek.

Rajd Faraonów rozpoczyna się w El Alamein we wtorek, 12 maja, niedaleko portu w Aleksandrii. Na metę zaplanowaną w Kairze zawodnicy dojadą 16 maja. Łączna długość pięciu odcinków specjalnych tegorocznego Pharaons Rally wynosi 1500 kilometrów.

MM, fot. Niels Hatzmann


Punktacja Pucharu Świata FIA – Samochody

1. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) Mini All4 Racing 123 pkt.
2. Nasser Al-Attiyah/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) Mini All4 Racing 60 pkt.
3. Erik VAN LOON/Wouter ROS EGAAR (NLD) Mini All4 Racing 52 pkt.
4. Reinaldo VARELA/Gustavo GUGELMIN (BRA) Toyota Hilux Overdrive 48 pkt.
5. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) Toyota Hilux Overdrive 42 pkt.
6. Miroslav ZAPLETAL/Maciej MARTON (CZE/POL)    Hummer H3 Evo 36 pkt.
7. Harry HUNT/Andreas SCHULZ (GBR/DEU) Mini All4 Racing  32 pkt.
8. Tapio SUOMINEN/Toni NASMAN (FIN)  30 pkt.
9. Adam MAŁYSZ/Rafał MARTON (POL) Mini All4 Racing 28 pkt.
10. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) Toyota Hilux Overdrive 24 pkt

Punktacja Mistrzostw Świata FIM – Motocykle

1. Marc COMA (ESP) KTM 450 Rally 56 pkt
2. Sam SUNDERLAND (GBR) KTM 450 Rally  36 pkt
3. Pablo QUINTANILLA (CHI) KTM 450 Rally  33 pkt
4. Joan BARREDA BORT (ESP) KTM 450 Rally 30 pkt
5. Paulo GONCALVES (PRT) Honda 450 Rally 23 pkt    
6. Mohammad AL BALOOSHI (UAE) KTM 450 Rally 22 pkt
7. Ruben FARIA (POR)  KTM 450 Rally  19 pkt
8. Jordi VILADOMS (ESP) KTM 450 Rally 16 pkt
9. Matthias WALKNER (AUT) KTM 450 Rally 16 pkt
10. Ricky BRABEC (USA) Honda CRF 450 Rally 14 pkt
11. Armand MONLEON (ESP) KTM 450 Rally 14 pkt
12.  Kuba PIĄTEK (POL) KTM 450 Rally 14 pkt

Punktacja Pucharu Świata – Quady

1. Rafał SONIK (POL) 51 pkt
2. Mohammed ABU ISSA (QAT) 51 pkt
3. Kamil WIŚNIEWSKI (POL) 35 pkt
4. Nelson Augusto SANABRIA (PRY)  22 pkt
5. Kees KOOLEN (NLD) 14 pkt
6. Aleksander MAKSIMOV (RUS) 3 pkt