Startuje Rallye OiLibya du Maroc 2016 – próba generalna przed Dakarem

Na starcie tegorocznej edycji Rallye OiLibya Maroc tradycyjnie zobaczymy czołówkę najlepszych kierowców cross-country na świecie, którzy chcą sprawdzić swoją formę (a także samochody) przed występem w rajdzie Dakar 2017. U boku m.in. Nassera Al-Attiyaha i Carlosa Sainza rywalizować będzie 10 Polaków.

Swój udział w ostatnim sprawdzianie przed Dakarem potwierdzili m.in.: Carlos Sainz w Peugeocie 3008 DKR oraz zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Świata FIA, Nasser Al-Attiyah w Toyocie Hilux, którzy należą do głównych faworytów Dakaru. W Maroko wystartuje również mocny zespół MINI (Yazeed Al-Rajhi, Mikko Hirvonen, Orlando Terranova i Kuba Przygoński), trzy starszego typu Peugeoty 2008 DKR (Cyril Despres, Khalid Al Qassimi i Harry Hunt) oraz ekipa Overdrive (Nani Roma, Erik Van Loon).

Na marokańskiej pustyni w akcji zobaczymy aż dziesięciu Polaków. Oprócz zawodników ORLEN Team – Kuby Przygońskiego (w ducie z Tomem Colsoulem) oraz Kuby Piątka – w rajdzie wystartuje załoga Polarisa RZR: Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk, motocykliści: Paweł Stasiaczek i Adam Tomiczek, quadowiec Rafał Sonik, Bartosz Momot (pilot Mirka Zapletala) oraz dwaj mechanicy pokładowi: Michał Wrzos i Dariusz Rodewald.

 

- Rajd w Maroku to sprint w porównaniu do Dakaru, dlatego od startu musimy zachować koncentrację i utrzymać dobre tempo jazdy – mówi Kuba Przygoński. - Za mną kilkanaście miesięcy startów z najlepszymi kierowcami na świecie. Liczę, że w tym roku w Rallye OiLibya Maroc powalczę o wysokie miejsce w klasyfikacji generalnej. Samochód w ciągu roku przeszedł kilka znaczących modyfikacji zawieszenia m.in. inaczej została rozłożona masa, co wpływa na bardziej precyzyjne prowadzenie auta.

Kuba Piątek po kilku miesiącach rehabilitacji i treningów ponownie melduje się na pustyni. - Po kontuzji odniesionej podczas kwietniowego rajdu Qatar Sealine nie ma już śladu – mówi polski motocyklista. - Ostatnie tygodnie poświęciłem na intensywne przygotowania fizyczne i treningi. Wracam do wyczynowego sportu silniejszy i dodatkowo zmotywowany. Rajd w Maroku traktuję jako sprawdzian przed najważniejszą imprezą w sezonie. Chce zobaczyć nad czym jeszcze muszę popracować w kontekście zbliżającego się Dakaru. Wszyscy wiemy jak ważnym etapem przygotowań jest pustynny maraton w Maroku. To ostatnie wieloetapowe zawody w tym roku, na których można zmierzyć się z najlepszymi riderami cross country na świecie.

Rajd zostanie rozegrany w pięciodniowej formule. Zawodnicy pokonają trasę o łącznej długości 1885 km, z czego odcinki specjalne tegorocznej edycji stanowią 1317 km.

Punktacja Pucharu Świata FIA – Samochody
1. Nasser Al-ATTIYAH/Mathieu BAUMEL (QAT/FRA) 210 pkt
2. Yazeed AL-RAJHI/Timo GOTTSCHALK (SAU/DEU) 92 pkt
3. Mikko HIRVONEN/ Michel PERIN (FIN/FRA) 78 pkt
4. Vladimir VASILIEV/Konstantin ZHILTSOV (RUS) 74 pkt
5. Marek DĄBROWSKI/Jacek CZACHOR (POL) 56 pkt
6. Bryce MENZIES/Andy SCHULZ (USA/DEU) 55 pkt
7. Aron DOMŻAŁA/Szymon GOSPODARCZYK (POL) 40 pkt
8. Yuriy SAZANOV/Dmytro TSYRO (KAZ/RUS)  34 pkt.
9. Kuba PRZYGOŃSKI/Tom COLSOUL (POL/BEL) 32 pkt
10. Yasir SEAIDAN/Aleksei KYZRICH (SAU) 32 pkt

Punktacja Juniorów Mistrzostw Świata FIM – Motocykle
1. Cornejo JOSE (CHI) 103 pkt
2. Adrien VAN BEVEREN (FRA) 31 pkt
3. Kuba PIĄTEK (POL) 26 pkt
4. Gev SELLA (ISR) 23 pkt
5. Roberto ROSSINI (ITA) 19 pkt

Testy Peugeota 3008DKR przed Rajdem Maroka 2016: