Stephane Peterhansel przechodzi do BMW X-Raid!

JPC_SQ_SPPo wycofaniu się zespołu Mitsubishi z rajdu Dakar kilku znakomitych kierowców zostało bez pracy. Nie na długo jednak. Angaż w półfabrycznym zespole BMW X-Raid szybko dostał Nani Roma. Teraz dołączył do niego największy gwiazdor Mitsubishi, a także rajdu Dakar – Stephane Peterhansel.

Peterhansel będzie startował w parze ze swym stałym pilotem Jean-Paulem Cottretem. Francuska para zasiądzie w kabinie rajdowego BMW X3 CC. 43-letni Peterhansel to najznakomitszy kierowcy w historii Dakaru. Sześciokrotnie zwyciężał go w kategorii motocykli (Yamaha), trzykrotnie – w klasie samochodów (Mitsubishi). Wymarzony, dziesiąty triumf nie chce jednak nadejść – czy BMW mu w tym pomoże?

Gdy Mitsubishi ogłosiło wycofanie się z rajdów terenowych po niepowodzeniu na Dakarze 2009, dyrektor X-Raid – Sven Quandt zaraz zaczął starać się o zatrudnienie Peterhansela. – Zawsze bardzo podziwiałem Stephane’a i Jean-Paula za ich umiejętność współpracy, dzięki której odnieśli wiele sukcesów w ostatnich latach – mówi Quandt. – Obecnie mamy bardzo konkurencyjne auto BMW X3 CC, w ostatnim Dakarze prowadziliśmy przez kilka dni. Mając w zespole takie duety jak Stéphane Peterhansel-Jean-Paul Cottret i Nani Roma-Michel Périn, znacząco zwiększamy swoje szanse, by osiągnąć nasz cel – po raz pierwszy zwyciężyć w rajdzie Dakar!

Peterhansel jest świadom możliwości i siły BMW X3. – BMW był bardzo trudnym konkurentem dla mnie podczas ostatniego Dakaru – mówi. – Wiem, że team Svena nie spoczął na laurach i poczynił starania, by być jeszcze lepszym.

Przypomnijmy – Peterhansel swoją karierę rozpoczął jako motocyklista i startując Yamahą, zwyciężał Dakar w latach 1991, 1992, 1993, 1995, 1997, 1998. Potem przesiadał się na cztery koła – w roku 2000 był drugi, a w 2001 wygrał klasę T1. Na ponowne zwycięstwo w Dakarze czekał do roku 2004. Swój sukces w klasie samochodów powtórzył jeszcze w latach 2005 i 2007. (PRZECZYTAJ: Stephane Peterhansel - synonim pustynnego zwycięstwa). Obecnie w barwach zespołu BMW X-Raid startują: Stephane Peterhansel, Nani Roma, Guerlain Chicherit (zdobywca Pucharu Świata FIA w rajdach cross-country baja 2009), Leonid Novitskiy oraz Orlando Terranova.
Text: Arek Kwiecień

PS. Przy okazji warto wspomnieć o innym znakomitym kierowcy Mitsubishi – L. Alphandzie. Francuz pod koniec czerwca miał poważny wypadek w czasie rajdu motocyklowego La Rand'Auvergne. Alphand spadł z motocykla, łamiąc sobie kręgosłup w odcinku szyjnym i piersiowym. Jego dalsza kariera sportowa stoi pod znakiem zapytania.