Tłum Polaków na starcie Italian Baja 2014

Druga runda Pucharu Świata FIA w rajdach terenowych została w tym roku zaplanowana we Włoszech. Na starcie będziemy mogli podziwiać doborowe towarzystwo polskich kierowców. W trzydniowej rywalizacji w dorzeczach Meduny, Cosy i Tagliamento swoją obecność zaznaczy aż 25 rajdowców znad Wisły.

ITALIAN BAJA 2013: Italian Baja 2013: 12 sekund do pełni szczęścia | Półmetek Italian Baja 2013 – Toyota czy MINI? | Polacy dominują na prologu Italian Baja 2013!

ITALIAN BAJA 2012: Italian Baja 2012 w blokach startowych. Korespondencja własna z Pordenone | Prolog Italian Baja 2012 – prysznic na rozgrzewkę | Sobota na Italian Baja 2012 – wzloty i upadki | Niedziela na Italian Baja 2012 – nieliczni zwyciężyli

To już 21. edycja Italian Baja, która tradycyjnie odbędzie się na północy Włoch w prowincji Pordenone. W tym roku z powodu dwóch miesięcy dość silnych opadów deszczu organizatorzy "tradycyjnie" zmuszeni byli zmienić nieco wcześniej zaplanowaną trasę. W piątek w ramach prologu zawodnicy będą mieli do pokonania krótką trasę z Cordenons do Zoppola o długości 9,2 km. W sobotę pięć razy będą pokonywać dwa odcinki specjalne o długości 44 i 19 km. Na niedzielę ponownie wyjadą w te same miejsca, z tą różnicą, że organizatorzy zaplanowali poruszanie się w przeciwnym kierunku.

Stawka samochodów preznetuje się bardzo interesująco. Mocną ekipę wystawia Overdrive Racing, który do Włoch delegował Yazeeda Al-Rajhi, Reinaldo Varelę, Aleksandra ŻełudowaMarka Dąbrowskiego (z Jackiem Czachorem) i Adama Małysza (z Rafałem Martonem). Za kierownicami MINI All4 Racing zasiądą Martin Kaczmarski i Vladimir Vasiliev. Na starcie zobaczymy również Jeana-Louisa Schlessera, Mirka Zapletala (z Maćkiem Martonem), Borisa Gadasina, Karola Fazekasa, Costela Casuneanu i Miki Biasiona, który wystartuje nowym, ralliartowym Mitsubishi L200.

Polską ekipę samochodów uzupełnią Piotr Beaupre (z Jackiem Lisickim), Tomasz Czerniak (z  Bartoszem Szlęzakiem) i nowy kierowca w stawce - Edgar Łukasiewicz.

Jeszcze mocniejsza grupa Polaków pojedzie w klasie motocykli i quadów. Prym dierży  będzie Jakub Przygoński – 6. zawodnik ostatniego rajdu Dakar, który we Włoszech będzie przygotowywał się do startów w cyklu Mistrzostw Świata FIM. Jego śladem pojadą Artur Błański, Krzysztof Jarmuż, Przemysław Pawłowski i Sebastian Kałużny. W stawce quadów z pewnością możemy liczyć na doskonałą trójkę w składzie Kamil Wiśniewski, Zbigniew Zych i Łukasz Łaskawiec, a tempa spróbują im dotrzymać Maciej Albinowski, Piotr Serbista, Jarosław Kalinowski oraz Arkadiusz i Adrian Bernatowie. Dodatkowo w klasie UTV zobaczymy Tadeusza Wiśniewskiego.

Start Italian Baja zaplanowano na piątek 14 marca na godzinę 16:30.
MM