W piątek startuje Baja Russia - I runda Pucharu Świata FIA 2014

Martin Kaczmarski, Marek Dąbrowski, Jacek Czachor i Maciek Marton to reprezentanci Polski, którzy w najbliższy weekend staną na starcie rajdu Baja Russia Northern Forest 2014 - I rundy Pucharu Świata FIA 2014. Upały panujące na Dakarze odchodzą już w niepamięć - teraz nadszedł czas na mroźną konfrontację z rosyjskim sniegiem i lodem.

ZOBACZ TAKŻE: Northern Forest Baja Russia 2013 – siła G-Force'ów  | White Hills Baja Russia 2012 – na lodowej pustyni | Krzysztof Hołowczyc wygrywa rajd Baja Rosja 2010


Baja Russia Northern Forest 2014 rozegra się na bezkresach okolic Sankt Petersburga. To jedyny rajd z puli imprez Pucharu Świata, w którym zawodnicy rywalizują w ekstremalnie zimowych warunkach. Na starcie do piątkowego prologu stanie 47 załóg z 13 krajów. Obok Polaków zobaczymy m.in. Vladimira Vasilyeva (MINI), Reinaldo Varelę, Alexandra Zheludova i Yazeeda Al-Rajhi (wszyscy Toyota Hilux Overdrive), oraz Borisa Gadasina i Sergeya Fomina (G-Force Proto New Line). Martin Kaczmarski wraz z Filipe Palmeiro pojadą dakarowym MINI, podobnie jak Marek Dąbrowski i Jacek Czachor zasiądą w swojej Toyocie Hilux. Partner Maćka Martona - Mirek Zapletal - po raz pierwszy w walce wypróbuje przebudowaną, 7. ewolucję swojego Hummera (CZYTAJ: U Martonów nie ma team orders. Rozmawiamy z Maćkiem Martonem, zwycięzcą RMPST 2013)

- Dakarowy kurz nie zdążył jeszcze opaść, a my już stajemy u progu nowego sezonu, nowych wyzwań i rajdów – mówi Martin Kaczmarski. – Na Baja Russia nastawiam się oczywiście walecznie, ale też traktuję ten rajd jako mój poligon doświadczalny. Do tej pory nie rywalizowałem w zimowych warunkach, dlatego też jestem ogromnie ciekawy, jak moje doświadczenie z piaszczystych i szutrowych rajdów przełoży się na śnieg.

W piątek 14 lutego w ramach Baja Russia rozegra się prolog, natomiast w sobotę i niedzielę zawodnicy przejadą 3 odcinki specjalne, łącznie blisko 400 km w trudnych, pokrytych lodem i śniegiem terenach. Ceremonia zakończenia rajdu zaplanowana jest na niedzielę o godz. 16. w narciarskim kurorcie Igora, 50 km na północ od Sankt Petersburga.

MM, fot. Lotto Team - zdjęcia z treningu Martina Kaczmarskiego przed Baja Russia 2014