X-Raid kontra G-Force. Wystartował Abu Dhabi Desert Challenge 2012

2-kilometrowy prolog zapoczątkował zmagania w rajdzie Abu Dhabi Desert Challenge 2012 – II rundzie Pucharu Świata FIA w rajdach cross-country. O zwycięstwo w zawodach walczą m.in. zespół X-Raid (MINI i dwa BMW X3), rosyjskie G-Force'y Gadasina i Vasilyeva, buggy Schlessera i Hummer H3 Porizka. Na starcie zawodów stanęli również nasi reprezentanci – w klasie motocykli startuje znana wszystkim trójca z Orlen Teamu, a w klasie quadów – nasz dakarowy duet: Rafał Sonik i Łukasz Łaskawiec.

Abu Dhabi Desert Challenge to rajd będący dla zawodników ogromnym wyzwaniem ze względu na panujące upały i ciężką, pustynną trasę liczącą ponad 2000 kilometrów, z czego 1519 kilometrów to odcinki specjalne podzielone na pięć etapów (oesy 2, 4 i 5 mają formę pętli).

Apetyt na zwycięstwo ma przede wszystkim zespół X-Raid, który rok temu świętował na tej imprezie pierwszy triumf nowego MINI All4 Racing prowadzonego przez Stephane'a Peterhansela (CZYTAJ: Abu Dhabi Desert Challenge 2011 – pierwszy triumf MINI All4 Racing). W tym roku jego śladami zamierza podążać Khalifa Al Mutaiwei z X-Raid, któremu niezbyt udał się debiut na Italian Baja 2012. Wspierać go będą dwaj kierowcy jadący BMW X3 CC – Ilya Kusnetsov (we Włoszech testował SAM-a Mercedes 35 CC) oraz Stephan Schott.

Walka o wygraną zapowiada się bardzo zacięta, bowiem na daleką wyprawę do Emiratów Arabskich zdecydowali się supermocni Rosjanie: Boris Gadasin oraz Vladimir Vasiliev, który niedawno triumfował w Italian Baja (CZYTAJ: Niedziela na Italian Baja 2012 – nieliczni zwyciężyli). Zaraz po włoskiej rundzie obaj polecieli do Emiratów (wraz z samochodami), by się odpowiednio zaaklimatyzować. Zawsze groźny, zwłaszcza na pustyni, pozostaje również Jean Louis Schlesser. W rajdzie startuje również dobrze nam znany Zdenek Porizek w Hummerze H3, któremu partneruje Mila Janacek, mający pierwotnie jechać z Mirkiem Zapletalem (którego BMW uległo jednak awarii we Włoszech) (CZYTAJ: Zapletal i Janacek celują w Puchar Świata FIA). 

Niewiele znaczący niedzielny prolog w klasie samochodów zwyciężył Gadasin tuż przed Al-Mutaiweim oraz Kusnetsovem. W klasie motocykli najszybszy był Czachor przed Dąbrowskim; w klasie quadów Sonik osiągnął 4. czas, a Łaskawiec 6 (CZYTAJ: Niełaskawy dla rywali – rozmawiamy z Łukaszem "Łokerem" Łaskawcem). Co ciekawe, 3. lokatę wywalczyła Niemka Andrea Mayer – wybranka serca Stephane'a Peterhansela.  

Zmagania na Abu Dhabi Desert Challenge 2012 są interesujące również z tego powodu, że po raz pierwszy zespół X-Raid będzie w warunkach rajdowych testował auta przystosowane do nowych przepisów, które wymagają m.in. stosowania silników seryjnych (tylko nieznacznie zmodyfikowanych).  Nowością jest również wymóg, aby zbiorniki paliwa nie znajdowały się pod fotelami zawodników, czego konsekwencją jest znaczne ograniczenie ich objętości.

AreK, fot. Marian Chytka, org


Abu Dhabi Desert Challenge 2012 - wyniki prologu
Abu2012_wyniki1