Wydrukuj tę stronę

Afriquia Merzouga Rally,  Morocco Desert Challenge,  Qatar Cross Country Rally – tydzień maratonów

kwiecień 14, 2018

Maroko to kraj, który od najbliższego weekendu przyciągać będzie wzrok wszystkich fanów off-roadu, mających poważny dylemat, czy kibicować zawodnikom rywalizującym w Afriquia Merzouga Rally (15-20 kwietnia), czy też obserwować walkę załóg w odbywającym się równocześnie Morocco Desert Challenge (15-22 kwietnia). Jakby tego było mało, we wtorek w Katarze rozpocznie się Qatar Cross Country Rally (17-22 kwietnia). I tu, i tu, i tam Polskę reprezentuje mocna grupa rajdowców, więc nie pozostaje nam nic innego, jak potrenować podzielność uwagi, trzymając kciuki za biało-czerwonych.

canamW rajdzie Afriquia Merzouga Rally na zawodników oprócz prologu czeka pięć długich etapów, których trasa wytyczona została na bezkresnych wydmach w okolicach Merzougi. Dla motocyklistów, quadowców i załóg Side By Side'ów to wymarzone miejsce do rywalizacji i treningu na piasku. Nagrodą dla zwycięzców klas Bike/Quad oraz SxS, a także najlepszego debiutanta w klasie Bike/Quad jest darmowe wpisowe na rajd Dakar, dlatego lista startowa obfituje w znakomitości. Do startu zgłosili się m.in. Toby Price, Stefan Svitko, Kevin Benavides, Pedrero Garcia, Paulo Goncalves i Jaon Barreda Bort, których nikomu nie trzeba przedstawiać. W klasie motocykli Polskę reprezentują Paweł Stasiaczek, Krzysztof Jarmuż, Kuba Piątek, Tomasz Dąbrowski i Jacek Bartoszek. Paweł Otwinowski i Arek Lindner walczyć będą w klasie quadów. Również w klasie SxS pojadą dwie nasze załogi, które mogą sprawić dużą niespodziankę. Dakarowiec Kamil Wiśniewski wystartuje w parze z Tadeuszem Wiśniewskim, a obok nich swoich sił spróbują aktualni mistrzowie Polski RMPST: Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik.

IMG 4255

Mocni zawodnicy, również z Polski, zapełnili także listę startową maratonu Morocco Desert Challenge, w który przygotował dla nich 8 odcinków specjalnych i zero dojazdówek! W klasie samochodów listę startową otwiera ubiegłoroczny zwycięzca rajdu Tomas Ourednicek, który poprowadzi Forda Rangera z South Racing. Jego rywalami będzie m.in. liczna grupa zawodników startujących Toyotami Hilux Overdrive (jedną z załóg tworzą Jes Munk i Rafał Marton). Polskę w rajdzie reprezentuje ponadto rodzinna ekipa Hanna Sobota – Adam Sobota. Bardzo emocjonująco zapowiada się rywalizacja zwłaszcza w klasie ciężarowej, gdzie bój stoczą znani dakarowcy, m.in. Martin Van Den Brink, Gert Huzink, Elisabete Jacinto, Ales Loprais i znany z krajowego podwórka Karoly Fazekas.

Lindner Arek 2017 Baja Poland compressor

Po kilku dniach obserwowania zdarzeń w Maroko uwagą obdzielić będziemy musieli również Katar, gdzie we wtorek ruszy kilkudniowa runda Pucharu Świata FIA – rajd Qatar Cross Country Rally ze znakomitą obsadą. Toyota wystawia Nassera Al-Attiyaha i Giniela De Villiersa, X-Raid: Jakuba Przygońskiego i Vladimira Vasilyeva, a Overdrive: Arona Domżałę (i Maćka Martona), Erika Van Loona i Yasira Hamada Seaidana. Pozycję lidera Pucharu Świata z pewnością zamierza zachować Martin Prokop ścigający się Fordem F150. Z kronikarskiego obowiązku należy dodać, że jedynym motocyklistą w stawce będzie Polak Maciej Giemza

MM, fot. Adam Sobota, Kingsquad Lindner Bros