Dakar 2017: KTM kontra Reszta Świata (motocykle)

Spośród 149 motocyklistów na starcie 39. edycji Dakaru tylko kilku będzie walczyć o zwycięstwo. Zwycięzca edycji 2016 Toby Price uważany jest powszechnie za faworyta, ale ścigać go będą rywale zarówno na motocyklach KTM, jak i Honda, Yamaha czy Husqvarna.

74ZK3VQCOJKWR083INPUMiniona edycja Dakaru przyniosła zwycięstwo Toby'ego Price’a w kategorii motocykli. Australijczyk dokonał tym samym nie lada wyczynu, bo nikomu wcześniej nie udało się zwyciężyć już w drugim starcie w Dakarze. Price zwyciężył w styczniu 2016 w sposób przekonywujący, wygrywając po drodze pięć odcinków specjalnych i kontrolując przebieg rywalizacji jak stary wyga, zwłaszcza w drugim tygodniu rajdu. Sprawdził się doskonale w roli lidera zespołu KTM, a potem potwierdził swoją klasę, zwyciężając rajdy w Abu Dhabi i w Maroku. Czy teraz będzie w stanie wygrać Dakar po raz drugi z rzędu? Wyzwanie jest tym trudniejsze, że doświadczeni rywale, także jego koledzy z zespołu KTM, nie będą mu ułatwiać zadania. Drugi w styczniu tego roku Stefan Svitko będzie z pewnością należał do najgroźniejszych rywali Australijczyka. W swoich pięciu ostatnich startach Słowak trzykrotnie kończył Dakar w czołowej piątce. Na czele koalicji młodych kierowców zespołu KTM stoją Matthias Walkner i Sam Sunderland. Chociaż żadnemu z nich nie udało się do tej pory ukończyć Dakaru, z pewnością będą należeć do ścisłej czołówki, jeżeli tylko uda im się dotrzeć do mety w Buenos Aires 14 stycznia.

56900703bff222.94739618KTM ma na swoim koncie nieprzerwaną passę 15 kolejnych zwycięstw w Dakarze. Jednak w tym roku rywale będą wyjątkowo zdeterminowani, aby przerwać tę serię, chociaż na starcie zabraknie jednego z faworytów, który mógł zagrozić austriackiemu producentowi – Kevin Benavides z zespołu Hondy doznał złamania ręki w trakcie przygotowań do rajdu i nie zobaczymy go na starcie w Asuncion. W tej sytuacji nadzieją zespołu Monster Energy Honda będą Joan Barreda, Paulo Gonçalves (drugi w 2015), Ricky Brabec i Michael Metge. Asy drugiego japońskiego producenta – Yamahy to Helder Rodrigues, Adrien van Beveren i Alessandro Botturi. Do grona faworytów należeć będą także tegoroczny zdobywca Pucharu Świata Pablo Quintanilla – czwarty w Dakarze 2015 i trzeci w 2016 oraz Pierre-Alexandre Renet na motocyklach Husqvarna. Pozostali, którzy będą liczyć się w walce o czołowe miejsca to Juan Pedrero, który poprowadzi do boju francuski Sherco team, oraz kierowcy motocykli KTM w czerwonych barwach hiszpańskiego zespołu Himoinsa zwanego „La Roja”  – Gerard Farrés i czterokrotny mistrz świata Enduro Iván Cervantes.

Dak2016 etap7 RedBullPolskę w klasie motocykli reprezentować będzie czterech motocyklistów. W barwach zespołu Orlen team wystartują Kuba Piątek (powracający do formy po kontuzji) i Adam Tomiczek (debiutant). Metę rajdu chcieliby również osiągnąć Maciej Berdysz (65. w ubiegłym roku, 5. w klasie malle moto) i Paweł Stasiaczek.
MM, fot. archiwum dakar.terenowo.pl
 
Najważniejsze fakty:
- Toby Price, pierwszy australijski zwycięzca Dakaru, stanie na starcie, by walczyć o powtórkę wygranej, z nadzieją na dołączenie do grona legend.
- Motocykle KTM dominują w Dakarze od 2001 roku, ale Honda, Yamaha i Husqvarna zapowiadają walkę o zwycięstwo.