Dakar 2018: Ameryka (Południowa) kontra Europa

W afrykańskich edycjach Dakaru uczestniczyło zwykle niewielu zawodników na quadach, których popularność była wtedy jeszcze znikoma. Przeprowadzka do Ameryki Południowej otworzyła nowe perspektywy dla licznych miejscowych kierowców tej kategorii, bardzo popularnej po drugiej stronie Atlantyku. Lokalni zawodnicy wygrali łącznie aż sześć z dziewięciu edycji Dakaru za oceanem. Czy w 2018 roku po raz kolejny wygrają z Europejczykami?

phoca thumb l Dakar2017 e8 31Bracia Patronelli jak dotąd podzielili się w sumie pięcioma wygranymi w Dakarze, a Latynosi, którzy zwykle stanowią większość obsady, aż 18 razy stawali na podium. Do przyszłorocznej edycji rajdu zgłosiło się 30 kierowców quadów z Ameryki Południowej, a wielu z nich ma realne szanse na zwycięstwo, chociaż na liście zgłoszeń brakuje braci Patronelli.

Do grona faworytów należy z pewnością Ignacio Casale, zwycięzca z 2014 roku, jeden z najlepszych w kategorii. W styczniu 2017 kierowca z Chile pomimo niedyspozycji fizycznej walczył o wygraną z Rosjaninem Karjakinem i zajął ostatecznie drugie miejsce na mecie w Buenos Aires. W drodze po zwycięstwo Casale będzie musiał pokonać między innymi bardzo szybkich Argentyńczyków, takich jak Pablo Copetti (trzeci w 2017) czy wiecznie młody Jeremias Gonzales (drugi w 2015). Nie można zapominać o kierowcach z Boliwii. Walter Nosiglia, trzeci na mecie w 2016 wygrał dwa odcinki specjalne w styczniu tego roku i zapowiada walkę o zwycięstwo. Barw Peru, kraju, który powraca do Dakaru będą bronić Ignacio Flores, który w roku 2013 odniósł swoje pierwsze zwycięstwo oesowe oraz Alexis Hernandez (ósmy na mecie w 2017).

phoca thumb l Dakar2017 e8 60Pomimo dominacji Latynosów, kierowcy z Europy trzykrotnie wygrywali Dakar w kategorii quadów od roku 2009. Dokonali tej sztuki Czech Josef Macháček (2009), bohater polskich kibiców Rafał Sonik (2015) i Rosjanin Siergiej Karjakin (2017). Dwaj ostatni staną na starcie edycji 2018 z nadzieją na kolejne zwycięstwo. Walkę o czołowe pozycje zapowiadają dwaj Francuzi, którzy błysnęli efektownymi wynikami w minionej edycji – Simon Vitse, który był liderem klasyfikacji generalnej na półmetku, zanim wycofał się z rywalizacji oraz Axel Durie, piąty na mecie w swoim pierwszym Dakarze. Do grona faworytów będą należeć także Holendrzy – mistrz świata Kees Koolen i były motocyklista Bastiaan Nijen-Twilhaar. Naszego mistrza Rafała Sonika wspierać będzie w walce o zwycięstwo młodszy, ale doświadczony już Kamil Wiśniewski. W stawce quadów, pomimo odejścia do kategorii SxS legendarnej Camelii Liparoti, będą dwie panie - Suany Martinez z Boliwii i Olga Rouckova z Czech.
MM