Rajd Dakar 2018 – odliczania czas start

Do rozpoczęcia 40. jubileuszowej edycji rajdu Dakar, dzieli nas już tylko 8 miesięcy. Przyszłoroczne zawody rozpoczną się 6 stycznia w Limie (Peru), a ich zakończenie zaplanowano na 20 stycznia w Córdobie (Argentyna). Atrakcją dla rajdowców, którzy podejmą się tego arcytrudnego wyzwania, będą peruwiańskie wydmy, gdzie rajd gościł już w latach 2012 i 2013.  

Niektórzy zawodnicy są już pewni startu dzięki sukcesom odniesionym w cyklu Dakar Challenge – mowa o Tanveerze Abdulu Wahidzie (Baja India) czy Xavierze de Soultrait (Afriquia Merzouga Rally). Inni powinni wypełnić formularz zgłoszeniowy i przesłać go organizatorom do 15 lipca. W kategoriach motocykli i quadów Departament ds. Zawodników podejmie decyzję, oceniając doświadczenie kandydatów. Lista zgłoszeń będzie otwarta do 1 listopada dla załóg samochodów, ciężarówek oraz Side by Side.

- Powrót Peru trasy Rajdu Dakar to świetna wiadomość – komentuje Rafał Sonik. - Myślę, że wszyscy uczestnicy rajdu ucieszyli się z tego. Już nie mogę doczekać się startu w Limie w styczniu 2018. Jestem pewny, że ten fakt przyczyni się do wzrostu popularności Dakaru w przyszłym roku i w kolejnych edycjach. Mam nadzieję, że na starcie stanie więcej zawodników z Polski, nie tylko w kategorii quadów, ale także we wszystkich pozostałych. Moim celem będzie oczywiście drugie w karierze zwycięstwo. Bardzo jestem ciekaw, jakie wrażenia przyniesie nam Cordoba, która po raz pierwszy będzie gościć metę Dakaru. Nieco późniejszy start rajdu zaplanowany na 6 stycznia daje szansę spędzenia Świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra w domu, po raz pierwszy od wielu lat, chociaż myślami i tak wszyscy będą już na starcie w Limie.

Pewny udziału w rajdzie jest również motocyklista Orlen Teamu – Maciej Giemza: - Debiutuję w Rajdzie Dakar, więc dla mnie nowością będzie nie tylko powrót na peruwiańskie wydmy, ale cała trasa. Ciekaw jestem tego, co nas czeka w Peru, Boliwii i Argentynie. To spełnienie moich sportowych marzeń, wygrałem właśnie Dakar Challenge i czuję ogromną motywację oraz wielkie emocje przed tym wyjątkowym wyzwaniem. Czterdziesta edycja Rajdu Dakar to piękny jubileusz i jestem dumny, że mogę być jego częścią. Ze względu na mój debiut jest to dla mnie podwójnie wyjątkowy start. Tak jak w wygranym Afriquia Merzouga Rally (w kategorii rookie – przyp. Red.) startuję w barwach Orlen Team na motocyklu KTM. W tym profesjonalnym zespole czuję się jak w rodzinie.
MM