Słonie, błoto i kurz – nadspodziewane trudności na trasie III etapu East African Safari Classic Rally

Aż 115 km/h – tyle wyniosła średnia prędkość blisko 40-letniego Mercedesa 350 SLC zespołu NAC Rally Team na ostatnim, 21–kilometrowym odcinku specjalnym trzeciego etapu East African Safari Classic Rally 2017. – Jest fantastycznie! Błoto, ciężarówki zakopane na drodze, mnóstwo kibiców. Po prostu kapitalnie! – mówił na mecie zmęczony, ale zadowolony Paweł Molgo, który – przy udziale swego pilota Piotra Domownika – awansował już na 17. miejsce w rajdzie.

24058705 1486613174707425 8637550456861041868 nO tym, jak piekielnie trudna jest rywalizacja na trasie, najlepiej świadczą kłopoty, które spotkały dotychczasowego lidera zawodów, Szweda Stiga Blomqvista – rajdowego mistrza świata WRC z 1984 roku. – W naszym Porsche awarii uległa skrzynia biegów, co kosztowało nas prowadzanie w rajdzie – opowiada zwycięzca poprzedniej edycji EASCR. – Nie zamierzamy się jednak poddawać, moi mechanicy już pracują nad autem i jutro rano znów staniemy do walki.

Z nieszczęścia Blomqvista, który w klasyfikacji generalnej spadł na 8. miejsce, skorzystali Kenijczycy Carl Tundo i Tim Jesspo startujący Triumphem TR7. – Ostatni oes był całkiem ciekawy – 21 km w 8 minut przy prędkościach dochodzących do 190 km/h i kręcących się przy trasie słoniach – relacjonuje pilot liderującej załogi. – Było to trochę niebezpieczne. Wcześniej również nie jechało się łatwo z powodu deszczu, który utrudniał widoczność.

EASCR NAC 3 03

Podczas trzeciego etapu, rozegranego u podnóży Kilimandżaro, nie zabrakło więc niczego. Kurzu wdzierającego się do kabiny, ulewy, która zamieniła trasę w rzekę płynącego błota, aż wreszcie supersprintu, na którym kierowcy wciskali pedał gazu do oporu. Polski Mercedes dzielnie radził sobie z tymi ekstremalnymi warunkami, zajmując odpowiednio: 16., 10. i 13. lokaty na kolejnych oesach o długości 70, 31 i 21 kilometrów, nie ustępując szybszym (w teorii) rywalom w Datsunach, Escortach, Porsche i Triumphach. W klasyfikacji etapu zajął ostatecznie wysokie, 14. miejsce.

Choć rywalizacja w East African Safari Classic Rally 2017 powróciła do porządku dziennego, zawodnicy wciąż wspominają Jaideepa Singha (JS) Vohrę, dyrektora rajdu, który zginął w wypadku podczas drugiego etapu. – To był tragiczny dzień dla wszystkich osób zaangażowanych w organizację rajdu, jak również jego uczestników – komentuje Frank Tundo, zajmujący 7. miejsce w klasyfikacji. – Będzie nam bardzo JS-a brakować – wszyscy łączymy się w żalu i składamy kondolencje jego rodzinie. Jestem przekonany, że jego życzeniem było, abyśmy kontynuowali rywalizację.

EASCR NAC 3 03W niedzielę na zawodników czekają trzy odcinki specjalne. Pierwszy o długości 26,5 km zapowiadany jest jako bardzo kręty i szybki. Atrakcją drugiego, zaledwie 6-kilometrowego oesu będą przyglądające się autom... słonie, które mogą czasem mieć ochotę, by wejść na drogę. Głównym daniem dnia będzie jednak długi, 131–kilometrowy oes z Mackinon do Kizibe, na którym rajdowcy mogą spodziewać dużej ilości błota i licznych przeszkód wymagających dobrej techniki jazdy. Nagrodą za cztery dni wysiłku jest odpoczynek zaplanowany na półmetku rajdu, w poniedziałek.