Vanagas i Rozwadowski w gotowości bojowej przed rajdem Dakar 2017

Litewsko–polska załoga swoją drogę na Rajd Dakar rozpoczęła w sercu Wilna. Na prezentację ekipy Benediktasa Vanagasa i Sebastiana Rozwadowskiego na Plac Ratuszowy przybyły tłumy fanów, dziennikarzy, dyplomatów, polityków i społeczników.

HiluxZa niecałe dwa miesiące w Ameryce Południowej obaj profesjonaliści podejmą się najtrudniejszego wyzwania w motorsporcie. Z bagażem czterech pokonanaych Dakarów zespół Vanagasa jedzie na rajd, aby zmagać się z najlepszymi załogami świata.

Zapytany o szanse w nadchodzącym Dakarze Vanagas zachowywał zimną krew. - Obiecałem sobie, że nie będę dużo mówić o celach i ambicjach. Awans do najlepszej 15. byłby najlepszym rezultatem dla nas pod warunkiem, że nie popełnimy kolosalnych błędów, ponieważ całkowita eliminacja błędów w takim rajdzie jak Dakar jest niemożliwa - mówił Vanagas.

Benediktas Vanagas jest jedną z najbardziej popularnych postaci na Litwie, a przyciąga uwagę nie tylko swoimi osiągnięciami w sporcie. Jest jednym z najbardziej wpływowych społeczników w tym kraju. Głośno i otwarcie mówi o znaczeniu dobrych relacji między Litwą a Polską. - Dakar jest jednym z najlepiej wypromowanych wyzwań na świecie. Popularność Dakaru zarówno na Litwie, jak i w Polsce jest ogromna. Nasza współpraca na Dakarze jest odbiciem PlacRatuszowypozytywnej atmosfery między naszymi narodami. Jest mnóstwo kontaktów międzyludzkich i wspólnych projektów między Polską a Litwą. Trzeba więcej o tym mówić - twierdził Vanagas.

Po raz drugi z rzędu Vanagasowi na Dakarze towarzyszyć będzie Sebastian Rozwadowski: - Jestem zaszczycony, że mogę brać udział w tej uroczystości w tak pięknym miejscu. Jest to mój drugi Dakar, więc oczekiwania zespołu, kibiców jak i moje własne zwiększają się z każdym rokiem, związku z tym przede mną duże wyzwanie. Ten rok przepracowałem bardzo sumiennie, wyciągnąłem dużo wniosków z poprzedniego startu, które na pewno zaprocentują w nadchodzącym rajdzie. Dakar to bardzo długi i skomplikowany rajd, nieodzownym jest także element szczęścia. Ze swojej strony zrobimy wszystko, aby pojechać dobrze - mówił Polak.

Vanagas RozwadowskiZałoga „General Financing team Pitlane“ wystartuje w Rajdzie Dakar 1 stycznia 2017 Toyotą Hilux i będzie miała do pokonania ponad 10 tysięcy kilometrów po bezdrożach Paragwaju, Argentyny i Boliwii. Dla Rozwadowskiego będzie to drugi start w rajdzie. Dla Vanagasa to piąty Dakar z rzędu i szansa na podtrzymanie dobrej passy polegającej na 100-procentowej dojeżdżalności. W ubiegłym roku litewsko-polska załoga w klasyfikacji generalnej zajęła 26 pozycję. Rok wcześniej Vanagas wywalczył pierwsze miejsce w kategorii zespołów prywatnych i 24. w klasyfikacji generalnej. Był to najlepszy wynik w historii występów Litwinów w Dakarze.

Dakar na Litwie cieszy się ogromną popularnością. W styczniu cały kraj żyje rytmem rajdu. Według badań rajd Dakar śledzi 69 proc. pytanych.
MM