W krainie sołtysa - V runda Gepa Logistics Super Rally 2017

Już obowiązkowy objazd trasy V rundy Gepa Logistics Super Rally, która w ostatni weekend lipca odbyła się w Wąchocku, pokazał, że walka na zawodach nie będzie zwykłą bułką z masłem. Na szczęście w trakcie rywalizacji warunki nieco poprawiły się, ale i tak wielu załóg nie ominęły kłopoty.

001Podczas okrążenia treningowego, na które z powodu ulewy zawodnicy wyjechali dzień później niż pierwotnie zakładano, kilka pojazdów skutecznie wkleiło się w dziury z błotem. W ruch poszły kinetyki, nieodzowna była również pomoc konkurentów. Dużym wyzwaniem był również długi i stromy podjazd, który przypomniał, z czego niegdyś słynął tor testowy dla dakarowych Starów. Drugi z odcinków testowych położony w znacznej części na terenie Kopalni Piachu w Marcinkowie, chwilami szybki i wymagający dużej koncentracji, także skrywał dwie błotne pułapki. Woda szybko jednak wysychała, dzięki czemu w trakcie samych zawodów terenówki poruszały się szybko i płynnie.

Wpadki załogi nadrabiały, goniąc ostro po leśnych dukatach, jednak przydrożne pniaki okazały się kolejną pułapką dla tych, którzy przesadzili z prędkością, co kończyło się kapciami. Dramat przeżyli Marek Kubiczek i Damian Gacek liderujący w klasie SSV i w Pucharze Can-Am – w trakcie zawodów wyczerpali chyba półroczny limit uszkodzeń opon! Zwycięzcami klasy SSV Turbo zostali Tomasz Majczak i Sylwester Raczyński, natomiast w klasie SSV triumfował Xavier Retat. Z pięknie prezentującego się teamu Yamaha, na trasie pozostał jedynie Waldemar Grudzień pilotowany przez Ernesta Grudnia, którzy dzielnie walczyli do końca, stając na trzecim stopniu podium.

011

- Bardzo się cieszę ze zwycięstwa w klasie! - komentował Tomasz Majczak. - To był świetny, ale też wymagający rajd ze względu na panujące warunki na trasie. Dużo błota, mokra i rozjeżdżona nawierzchnia dały się we znaki. Po drodze złapaliśmy dwa kapcie, a żar lejący się z nieba zagotował nam dwukrotnie sprzęt. Mimo tych przygód trzymaliśmy tempo i nie odpuszczaliśmy. W naszej klasie była bardzo duża konkurencja, chłopaki jechali niesamowicie szybko, czołówkę dzieliły sekundy na każdym odcinku. Stoczyliśmy piękną walkę do samego końca z Łukaszem Łachem, którego pozdrawiamy! Atmosfera na Super Rally jak zwykle dopisała i już nie możemy doczekać się szóstej rundy. Mamy nadzieję, że rywalizacja będzie równie zacięta, trzymajcie kciuki za ekipę PURE Motorsport!

Wśród najszybszych aut, od samego początku, wysokie tempo narzuciła załoga Walter Team (zwycięzcy ostatniego rajdu Breslau Poland). Niestety wyrwany przedni most i twarde lądowanie 15 metrów przed metą przekreśliły ich szansę na odniesienie zwycięstwa. Z pecha rywali skorzystali Robert Biały i Michał Biały, którzy wykręcili najlepszy czas zawodów.

007Zacięta rywalizacja miała miejsce również w pucharze Can-Am w klasie quadów 4x4, gdzie w pięknym stylu i z najlepszym czasem wśród wszystkich startujących pojazdów zwyciężył Adam Krysiak. W klasie moto tryumfował Patryk Gawlas, a quad 4x2 – Mirosław Wojnowski.

- Organizator postarał się o dobre ściganie – mówił na mecie Adam Krysiak. – Trasa była techniczna, wymagająca i o to właśnie w tym chodzi! Atmosfera była jak zwykle dobra i przyjazna. W parku maszyn konkurujące ze sobą załogi pomagały sobie nawzajem, co na innych zawodach jest rzadko spotykane. Klasa Quad 4x4 była liczna, ale udało się dojechać do mety na pierwszym miejscu. Podziękowania dla zawodników za dobrą rywalizację i całej załodze Super Rally za dobre zawody.

Kolejna, VI runda Gepa Logistics Super Rally odbędzie się w pierwszy weekend września w Lisiej Górze (woj. małopolskie).
MM, fot. Łukasz Łazarz

Organizatorzy dziękują Sponsorom i Partnerom imprezy: Gepa Logistics, Miasto i Gmina Wąchock, TAG Heuer, Taurus Sea Power, Can-Am, iXXL Studio Reklamy Kielce, iDrukarnia.pl, NTT System, Manta, Inflandia, Mudmaster.pl, Tubes International, kosmetyki samochodowe GS27, Hotel Bania**** – Thermal & Ski, Terma Bania, Kotelnica Białczańska, JP Oils - Rock Oil Polska, Huta Szkła Zawiercie, Telecare S.A., Quersus, oponyquad.pl, MAXXIS, eopony4x4.pl, MercedesAutoCentrum.pl, Czapki Kegel-Błażusiak, Moto-Ar Arkadiusz Szcześniak, Technika s.c. w Starachowicach, Piaskownia w Marcinkowie - Szczepan Kowalik, Hotel Europa Business & Spa w Starachowicach, Motoproject.

 004

003
002
010