X-Raid Team odsłania karty. 8 załóg na starcie Dakaru 2017

Jeden z najmocniejszych zespołów cross-country na świecie – X-Raid Team – na 2 miesiące przed startem rajdu Dakar 2017 przedstawił skład swoich załóg. Wśród zawodników znaleźli się zarówno starzy wyjadacze, jak i debiutanci. Polskę reprezentuje Kuba Przygoński.

MikkoTrzon zespołu stanowią kierowcy o bogatym rajdowym dorobku. O najwyższe lokaty na dakarowym podium walczyć będą: Fin Mikko Hirvonen, Saudyjczyk Yazeed Al-Rajhi, Amerykanin Bruce Menzies i Argentyńczyk Orlando Terranova.

YazeedDla Hirvonena będzie to już drugi występ w Dakarze. W swym debiucie przed rokiem „Latający Fin” wywalczył 4. miejsce, a dobrą formę potwierdził, zwyciężając sierpniową Hungarian Baja. - Nie mogę się już doczekać stycznia – mówi Hirvonen. – W ubiegłym roku sporo się nauczyłem,  zespół jest dobrze przygotowany do zawodów. Moim celem będzie walka o podium.

Yazeed Al-Rajhi w Dakarze startował już dwukrotnie, ale tym razem po raz pierwszy będzie w nim reprezentował barwy X-Raidu. W sezonie 2016 utalentowany kierowca z Arabii Saudyjskiej trzykrotnie za kierownicą MINI finiszował na 2. miejscu w maratonach: Abu Dhabi Desert Challenge, Sealine Cross Country Rally oraz Silk Way Rally. - MINI to świetne auto – mówi. - Naszym najważniejszym celem jest dotarcie do mety, ale będziemy również starać się powalczyć o podium. Konkurencja jest jednak bardzo mocna. Kluczem do sukcesu będzie przemyślana strategia oraz unikanie błędów.

BryceDla Bryce'a Menziesa występ w Dakarze 2017 będzie debiutem w tym klasyku. Amerykanin jest jednak doświadczonym off-roaderem, co udowodnił, zajmując 4. miejsce w  Abu Dhabi Desert Challenge i 2. w Hungarian Baja. - Spełniają się moje marzenia! - mówi Menzies. - X-Raid to jeden z najlepszych zespołów w historii, więc nie mogłem trafić lepiej. W tym sezonie sporo ćwiczyłem, startując w wielu rajdach i choć żaden z nich nie był w stanie przygotować nas na 100 procent do Dakaru, to jednak w moim aucie czuję się już wyśmienicie.  

PrzygonWalkę o podium zapowiada również Orlando Terranova, który zaprezentuje się przed własną publicznością. Argentyńczyk dotychczas dwukrotnie plasował się w Dakarze na 5. miejscu.

Skład zespołu X-Raid uzupełniają: Chilijczyk Boris Garafulic, Kuba Przygoński (w duecie z Tomem Colsoulem), Niemiec Stephan Schott oraz Katarczyk Mohamed Abu Issa (wcześniej rywalizował z Rafałem Sonikiem w klasie quadów).
MM