24 Heures Tout-Terrain de France 2015 - kapryśna chmura

wrzesień 15, 2015

Francuska załoga JMS Evo II w składzie: Nicolas Clerget, Serge i Alexandre Finkelstein, oraz Jean-Marc Schmit po raz czwarty zwyciężyła w 24-godzinnym wyścigu 24 Heures Tout-Terrain de France. Polacy z zespołu NeoRaid, którego skład stanowili m.in. Piotr Beaupre, Łukasz Zoll i kompozytor Radzimir Dębski, pomimo kłopotów technicznych wytrwale walczyli, odrabiając straty (awansowali z 47. na 18. pozycję), ale gdy stracili napęd na tylną oś, podjęli decyzję o wycofaniu się, zajmując ostatecznie 63. lokatę.

23. edycja zawodów 24 Heures Tout-Terrain de France, która po raz ostatni została rozegrana na torze off-roadowym w Chevannes, stała pod znakiem kapryśnej pogody, która w sposób radykalny zmieniała warunki panujące na trasie. Czasem było sucho i twardo, a zawodnicy borykali się z wszechobecnym kurzem. Gdy nadciągał deszcz, który z przerwami padał przrez całą sobohtę i niedzielne przedpołudnie, tor pokrywał się błotem, co stanowiło dodatkowe wyzwanie dla umiejętności kierowców. W nocy arenę walki spowiła mgła, dodatkowo utrudniająca widoczność. Zmienna aura, rosnące zmęczenie zawodników oraz serwisantów, oraz nawarstwiające się problemy techniczne sprawiły, że niemal wszystkie ekipy, włącznie ze zwycięzcami, którzy w Chevannes triumfowali również w latach 2011-13, zgodnie twierdziły, że była to jedna z najtrudniejszych edycji w historii rajdu.

BMW ProPulsion zespołu NeoRaid przywitał się z franuskim torem w sobotę rano, gdy auta wyjechały na okrążenia zapoznawcze. Później każda ekipa dokonywała jednego przejazdu z pomiarem czasu, który ustalał kolejność startową. Biało-czerwonych nie ominął  niestety pech - w czasie walki o pole position w ich BMW uszkodzeniu uległa opona, co przeszkodziło im w walce o najwyższe lokaty. Ostatecznie na starcie ulokowani zostali na 29. pozycji.  

Zawody rozpoczęli z animuszem. Już po 2 godzinach jazdy awansowali na 14. miejsce w stawce. Godzinny postój w serwisie spowodował jednak, że spadli o ponad 30 pozycji. Nadciągający zmrok i kłopoty techniczne nie zdusił w nich jednak ducha walki - w nocy odrobili większość strat, awansując nad ranem na 18. miejsce. Wtedy niestety skończyła się ich dobra passa.

W aucie uszkodzeniu uległa piasta i mocowanie wahacza tylnego prawego koła. Mechanicy zespołu szybko usunęli awarię, ale wtedy posłuszeństwa odmówił też tylny dyfer. Po odkręceniu wału i półosi Polacy próbowali jechać tylko na przednim napędzie, co na wysychającym torze przynosiło całkiem dobre rezultaty. Ale wtedy znów przypomniał o sobie ich najgroźniejszy rywal, czyli deszcz, przez który trasa znów pokryła się błotem. W tych warunkach samochód stracił zupełnie ochotę do dalszej jazdy, a nasi reprezentanci - z 89 okrążeniami na koncie - podjęli trudną decyzję o wycofaniu się z rywalizacji.  

Mimo nieukończenia rajdu Polacy wracają do kraju zadowoleni ze startu i wielu godzin satysfakcjonującej walki z wymagającymi rywalami i trudną trasą. Liczą, że zdobyte doświadczenie zaprocentuje w przyszłości. Ich zdaniem samochód, gdy był w pełni sprawny, na trasie sprawował się doskonale, sprawiając im dużo frajdy z jazdy. Dobrze zaplanowane zmiany i tankowania dawały szansę na wynik lepszy niż w ubiegłym roku. Organizację zawodów oceniają zaś na piątkę z plusem.

W przyszłym roku wyścig 24 Heures Tout-Terrain de France zmieni lokalizację. Nowy tor ma powstać na terenach położonych na północny wschód od Paryża, czyli dużo bliżej Polski. Jest więc duża szansa, że na starcie kolejnej edycji zawodów znów nie zabraknie naszych reprezentantów.

AreK, fot. Piotr Wyczyński / NeoRaid

Jimek1Ogłoszony przed rajdem 24h TT de France konkurs rozstrzygnięty! Zawodnik kryjący się pod pseudonimem JIMEK to kompozytor Radzimir Dębski, znany polski kompozytor, dyrygent i producent muzyczny. Zespół NeoRaid dziękuje wszystkim kibicom, którzy licznie wzięli udział w naszym konkursie i nadesłali prawidłowe (w większości) odpowiedzi. Ze względu na duże zainteresowanie konkursem, oprócz trzech głównych nagród w postaci koszulek z autografem JIMKA, dla kolejnych pięciu wylosowanych osób przeznaczono nagrody w postaci kubków z logo NeoRaid Rally Team. Z wylosowanymi zwycięzcami konkursu NeoRaid skontaktuje się drogą mailową.


24 Heures Tout-Terrain de France - wyniki końcowe:
1. CLERGET … FINKELSTE… SCHMIT Je… FINKELST… JMS EVO II okrążenia: 185 czas: 23:50:47.373
2. ANDRAD… DUPLE Céd… BUJON Be… ANDRADE … AC NISSAN okrążenia: 183 czas: 23:54:26.538
3. BROCHA… SANTUCCI … CAZE Mick… CAZE NISSAN okrążenia: 175 czas: 24:01:31.722
4. BERKIS J… NEIKSANS … BERKIS Na… OSCOSCAR okrążenia: 173 czas: 23:56:42.063
5. BRANGE… THIBAULT … BRANGER … BUGGY BMC okrążenia: 171 czas: 23:52:10.915
...63. BEAUPRE... DEBSKI… LUKASIEW… ZOLL … BMW PROPULSION okrążenia: 89 czas: 19:40:01.618