Wystartuj w 24 Horas TT Vila Fronteira! Wyczynową rajdówkę zapewnia NeoRaid Rally Team

październik 29, 2014
1500 kilometrów w terenie, za kierownicą 380-konnego potwora przyspieszającego w 8 sekund do prędkości maksymalnej 180 km/h, u boku gwiazd Dakaru, takich jak Carlos Sousa czy Miguel Barbosa - oto rzeczywistość całodobowego wyścigu 24 Horas TT Vila Fronteira, który w dniach 29-30 listopada odbędzie się w Portugalii. Do udziału w tych zawodach zaprasza Was krakowski zespół NeoRaid Rally Team, który oferuje Wam miejsce za kierownicą znakomicie przygotowanej rajdówki ProPulsion BMW. Lepiej nie zwlekajcie z decyzją, bo zespół może składać się maksymalnie tylko z 5 kierowców.

NeoRaid Rally Team, którego liderami są Piotr Beaupre i Jacek Lisicki, może pochwalić się już 20-letnią historią startów w rajdach terenowych, w tym najtrudniejszych: Dakarze i Silk Way Rally. Jako jedyny polski zespół dwukrotnie uczestniczył w 24-godzinnym francuskim klasyku – wyścigu 24 Heures Tout Terrain de France (2008 i 2014). Z zawodami całodobowymi, których specyfika wymaga zupełnie innych terenówek niż te, które znamy na przykład z rajdów cross-country, zamierza związać się na dłużej, dlatego w tym sezonie park maszynowy zespołu (m.in. dwa BMW X-Raid) wzmocnił kolejny znakomity zawodnik -  ProPulsion BMW, który w ubiegłym roku w 24H TT de France wywalczył 2. lokatę.

W off-roadowym „Tour de France” 2014 Polacy wspierani dodatkowo przez znakomitego Dakarowca Jeana-Pierre'a Strugo wywalczyli w swym debiucie za kierownicą ProPulsiona wysoką, 18. lokatę. – To był niezwykły „powrót do przeszłości”, do czasów, w których nic w off-roadzie nas nie ograniczało – mówił na mecie Piotr Beaupre. – Minimum przepisów, brak zwężek... 24 godziny to stosunkowo tani sport, ale bardzo wysiłkowy – dla auta i załogi.  W czasie zawodów pokonujemy blisko 1500 kilometrów. Bardzo fajnie się jedzie w nocy, bo auta wyposażone są w mocne reflektory. Zakręcony tor sprawia jednak, że nikogo nie oślepiają. Podoba mi się formuła wyścigu, która dopuszcza do walki praktycznie wszystkich chętnych. To dobra alternatywa dla tych, którzy nie mają budżetu na auto klasy FIA. Gdyby do naszego teamu dołączył zawodowy kierowca rajdowy, moglibyśmy zacząć myśleć nawet o pudle.

Zakupiony przez NeoRaid Rally Team samochód to wyczynowa rajdówka, lekka i bardzo szybka, skonstruowana specjalnie z myślą o ściganiu się w zawodach 24-godzinnych. ProPulsion zachwyca prostotą konstrukcji, która skrywa najwyższej klasy podzespoły. Sercem auta jest 380-konny silnik, który umieszczony jest centralnie za kabiną załogi. – Samochód dostarcza nieprawdopodobnych wrażeń – śmieje się Jacek Lisicki. -– Dynamika jazdy nie przypomina zupełnie BMW X5 lub X3. Inna charakterystyka silnika sprawia, że przyspieszenie dosłownie wgniata w fotel.

W zawodach 24h wygrywa ten, kto spędza możliwie jak najmniej czasu w strefie serwisowej, dlatego auta wyposażone są w potężne baki paliwa. ProPulsion zabiera na pokład 230 litrów benzyny. W podwoziu pracuje w pełni niezależne zawieszenie; każde koło amortyzowane jest przez dwa teleskopy Ohlinsa. Napęd skomponowany został z podzespołów Sadeva, które stanowią „obowiązkowe” wyposażenie wszystkich topowych dakarówek. Samochód waży tylko 1430 kg i ma niesamowite możliwości. W Portugalii nad jego kondycją czuwać będzie profesjonalny zespół serwisowy. - W aucie pracuje świetny silnik, niemal bez „dna”, kręcący się do ponad 7000 obrotów na minutę – zachwyca się Piotr Beaupre. – Już sam dźwięk, który się z niego wydostawał, był dla nas wielką frajdą. ProPulsion BMW jest bardzo sprawnym autem, przyspiesza niczym wyczynowy motocykl, a na prostych rozpędza się „do odcięcia”, czyli około 180 km/h. Jego budowa jest bardzo przemyślana – do kluczowych podzespołów można się dostać błyskawicznie, odkręcając zaledwie kilka śrub.

Portugalskie zawody 24 Horas TT Vila Fronteira rozegrane zostaną w dniach 29/30 listopada na torze o długości 16 km, zlokalizowanym w miejscowości Fronteira (dystrykt Portalegre).  Reguły są proste – w czasie 24 godzin każdy zespół stara się pokonać jak największą liczbę okrążeń toru. Auto na zmianę prowadzić może 3 do 5 kierowców, którzy zamieniają się miejscami w strefie serwisowej.  Tu odbywają się również naprawy oraz tankowanie. W czasie jazdy serwisanci są w stałym kontakcie radiowym z kierowcą.

NeoRaid Rally Team proponuje Wam miejsce w swoim zespole. Do swej dyspozycji otrzymacie profesjonalną rajdówkę, pełną opiekę serwisową oraz zapas paliwa wystarczający na cały wyścig (opłata za wynajem nie obejmuje dojazdu i noclegów zawodnika). Krakowski team może zaakceptować zgłoszenia maksymalnie 5 chętnych osób – warto więc nie zwlekać z decyzją! Tym bardziej że jest to niepowtarzalna okazja, by tegoroczny sezon zakończyć „z przytupem” - startując w niecodziennych zawodach o randze europejskiej i przeżywając niezwykłą rajdową przygodę.

Zgłoszenia i zapytania o szczegóły (również finansowe - zniżkowa cena obowiązuje do 7 listopada) przesyłajcie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dzwońcie do redakcji: 605437786.

Info: Arek Kwiecień