Baja Czarne 2016 – listy startowe i garść przydatnych informacji

Ponad 80 ekip w najbliższy weekend wyruszy na poligon w Czarnem, żeby rywalizować w ramach trzeciej rundy cykli RMPST, RPPST i PPRB. Rajd rozpocznie się piątkowym prologiem, zaś na sobotę przewidziano jeden długi odcinek, który wszyscy zawodnicy będą pokonywać dwukrotnie.

Zobacz listy: RMPST - lista zgłoszeń Baja Czarne 2016 | RPPST - lista zgłoszeń Baja Czarne2016 |PPRB - lista zgłoszeń Baja Czarne 2016

Listę zgłoszeń w cyklu Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych otwiera czesko-polski duet Miroslav Zapletal/Bartosz Momot. Aktualni liderzy klasyfikacji generalnej na swojego Hummera nakleją numer 101.  Z pewnością nie będą jednak mieli łatwo z naszą czołówką: Wasiak, Łukaszewski, Grajek to zawodnicy, którzy bez problemów sięgnąć mogą po zwycięstwo. Grupę T2 otwierają Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Moliter. Łącznie w ramach rozgrywek RMPST rywalizować ma 25 ekip.

Nieco więcej załóg (27) wystartować ma w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych. Listę otwierają niepokonani w tym sezonie Jacek Soboń i Kacper Jeneralski (numer 201). Ze stosunkowo wolnym autem mogą oni mieć jednak w Czarnem problem z pokonaniem Tomasza Gołki, Tomasza Wojtyry czy Pawła Liczyckiego.

Najliczniej (29 ekip) stawić się mają jednak quadowcy i motocykliści. Aż 12 kierowców zgłosiło się w kategorii Q4 (czyli quadów napędzanych na obie osie), a 11 załóg (w tym aż 10 za kierownicami Polarisów) rywalizować będzie w kategorii UTV.

Na piątkowe popołudnie (10.06) zaplanowano uroczysty start zawodników w centrum miasta Czarne – pierwszy motocyklista na rampie pojawi się o 16:30, a impreza uświetni dni gminy Czarne. Załogi wprost z rampy udadzą się na prolog. Mierzący niespełna 6 km odcinek zlokalizowany został na poligonie, tuż obok biura rajdu (dojazd od ulicy 27 Lutego w Czarnem). Na kibiców czeka tam specjalna strefa, skąd mogą bezpiecznie obserwować przejazdy poszczególnych ekip. Rajdowe miasteczko będzie jednak tętnić życiem już od samego rana – wcześniej zawodnicy muszą przejść kontrolę dokumentów, zaś samochody – badanie techniczne.

W sobotę dla kibiców przygotowane zostały cztery strefy: jedna z nich położona jest na poligonie (miejsce prologu, można tu kilkukrotnie obserwować zawodników), druga na słynnej „hopie” (dojazd od drogi krajowej nr 201), kolejne – w Drawieniu i Lubnicy. Odcinek o długości 64,6 km zawodnicy pokonają dwukrotnie, pierwszy przejazd rozpocząć się ma o 8:55, drugi – o 12:25.

Trasa w Czarnem jest trudna technicznie: nie brak tu długich prostych, na których zawodnicy testują prędkości maksymalne pojazdów, ale też znajdą się ciasne, kręte partie. Podobnie zmienia się nawierzchnia – w wielu miejsca to piach i kurz, ale pod kołami często jest też dużo twardsze podłoże. Oficjalne wyniki rajdu mamy poznać o 17:00, zaś ceremonia wręczenia nagród zaplanowana została na 18:15.
MM

Mapy:
Prolog - piątek OS - sobota
prolog-mapa odcinek-mapa