Finał Baja Inter Cars 2016 – w rajdowym thrillerze

październik 23, 2016

Ostatnia runda RMPST w tym roku, rajd Baja Inter Cars 2016, była pełna niespodzianek i licznych zwrotów akcji. Prawdziwą sensacją było prowadzenie po pierwszym sobotnim oesie załogi z grupy seryjnej T2: Roberta Kufla i Daniela Dymurskiego. Ostatecznie zawody zwyciężyli Włodzimierz Grajek i Piotr Brakowiecki, którzy startowali „zapasowym” Pajero. Mistrzostwo Polski już wcześniej zapewnili sobie Mirek Zapletal i Bartosz Momot, którzy niestety nie zdecydowali się na występ w finałowej rundzie.

KufelOd sobotniego poranka szczęście nie dopisywało faworytom. Do mety OS2 nie dotarł zarówno Hummer Piotra Białkowskiego, jak i BMW Marcina Łukaszewskiego. Rajdówka zespołu BEWA straciła przedni napęd, a awaria elektryki zatrzymała na trasie samochód teamu Offroadsport. Odcinek zwyciężyli Zbigniew Jasiewicz i Ernest Górecki startujący SAM-em Rally Fighter, jednak prowadzenie objęli... Robert Kufel i Daniel Dymurski, walczący w grupie T2!  

JanikNiespodziewani liderzy niedługo cieszyli się swym statusem – na OS3 omijając quada, uderzyli w drzewo i urwali koło, a do mety dotarli z kilkunastominutową stratą. Odcinek zwyciężyli Piotr Białkowski i Rafał Marton, ale na pierwsze miejsce wysunęli się Włodzimierz Grajek i Piotr Brakowiecki, którzy do Żagania nie przywieźli swojego BMW X6CC, ale stare Mitsubishi Pajero. Stare, ale jare – auto okazało się na tyle dobre, że zwyciężyło OS4 – ostatni z sobotnich oesów, dzięki czemu mistrz Polski 2006 i jego pilot umocnili się na prowadzeniu.

JechNiedzielne oesy w Świętoszowie i Szprotawie padły łupem Białkowskiego i Martona, którzy jednak w wyniku dużych kar czasowych nie liczyli się w walce o końcowe zwycięstwo. Na najwyższym stopniu podium zawodów ostatecznie stanęli więc Włodzimierz Grajek i Piotr Brakowiecki, za którymi uplasowały się dwie najszybsze załogi grupy TH: Aleksander Szandrowski i Rafał Płuciennik oraz Krzysztof Antończak i Andrzej Mańkowski. Tuż za podium uplasowali się zwycięzcy grupy T2 – Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Molitier.  

W Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych po wygraną sięgnęła załoga Jakub Jęch - Łukasz Kujbida w Mitsubishi Pajero. Drugie miejsce zajęli faworyci – Jacek Soboń i Kacper Jeneralski, którzy w sobotę mieli kłopoty techniczne, wskutek czego zakopali się w piasku. Pomogli im wtedy bracia Bomba, którzy na mecie rajdu zajęli 3. lokatę. W grupie T2 triumfowali bracia Krzywkowscy. W Pucharze Polski w Rajdach Baja zawody wygrali: Arek Lindner (klasa Q4), Krzysztof Jarmuż (Moto), Mateusz Budziło i Tomasz Waloch (UTV) i Adrian Janik (Q2).
MM

BIC2016 RMPST

BIC2016 RPPST