Rozegrany w ostatni weekend rajd Baja Szczecinek rozstrzygnął losy tytułu mistrzowskiego, o który przez cały sezon rywalizowali kierowcy w ramach Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Nowym (starym) mistrzem Polski został zwycięzca finałowej rundy - Czech Mirek Zapletal pilotowany przez Bartosza Momota, który tym samym powtórzył swój sukces z 2016 roku.

Miroslav Zapletal i Bartosz Momot zwyciężyli 38. Rajd Polskie Safari, nie pozostawiając żadnych szans rywalom, którzy musieli uznać wyższość czesko-polskiej załogi na wszystkich odcinkach specjalnych. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej zajęli Michał i Julita Małuszyńscy, którzy wygrali dwie poprzednie rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Na najniższym stopniu podium generalki stanęli Mirosław Stocerz i Rafał Marton – najlepsza załoga startująca UTV-em.

Michał i Julita Małuszyńscy wygrali drugą z rzędu rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych – Columna Medica Rajd Safari 2018. Ich MINI All4 Racing na mecie było o ponad 18 minut szybsze od Mitsubishi L200 Mariusza Wiatra i Łukasza Łaskawca, oraz Can-Ama Mirosława Stocerza i Rafała Martona.

Już w najbliższy weekend 87 ekip, w tym najlepsi rempstowcy w kraju, ponownie zameldują się w Drawsku Pomorskim, by porównać siły na trasach rajdu Columna Medica Rajd Safari. Zawody zaliczane do Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, a także Pucharu Polski, stanowią zarazem kolejną rundę Mistrzostw Republiki Czeskiej w rajdach terenowych.

Podobnie jak przed rokiem Michał i Julita Małuszyńscy wygrali inauguracyjną rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych 2018. Załoga Columna Medica dysponująca topową rajdówką MINI All4 Racing osiągnęła najlepszy czas na mecie rajdu Columna Medica Baja Drawsko Pomorskie, wyprzedzając obrońców tytułu: Marcina Łukaszewskiego i Magdę Duhanik oraz byłego mistrza Polski Mirka Zapletala i Bartosza Momota, którzy szansę na zwycięstwo zaprzepaścili, inkasując 15-minutową karę czasową na pierwszym z sobotnich oesów.

Zwycięzcami rozegranego w piątek prologu rajdu Baja Drawsko Pomorskie, który inauguruje Rajdowe Mistrzostwa Samochodów Terenowych 2018, zostali Miroslav Zapletal i Bartosz Momot. Tomasz Gołka i Filip Gołka objęli prowadzenie w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych, a Remigiusz Kusy został liderem Pucharu Polski w Rajdach Baja.

Obrońcy tytułu, Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik w Fordzie Rangerze czy byli mistrzowie naszego kraju: Mirek Zapletal i Bartosz Momot w siódmej ewolucji swego Hummera? Mistrz Polski z 2006 roku Włodzimierz Grajek z Piotrem Brakowieckim w odbudowanym BMW X5, a może nasza eksportowa para Aron Domżała i Szymon Gospodarczyk w Mitjecie, bądź zespół sponsorski Michał i Julita Małuszyńscy w MINI All4 Racing? Faworytów rajdu Columna Medica Baja Drawsko Pomorskie 2018 można by wymienić bez końca, bo chętnych do zwycięstwa w inauguracyjnej rundzie Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych nie brakuje. Nowy sezon RMPST (a także RPPST oraz PPRB) startuje już w najbliższy piątek!

Tuż po świętach wielkanocnych, w pierwszy weekend kwietnia (6-7.04), rajd Columna Medica Baja Drawsko rozpocznie nowy sezon Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych ( i nie tylko). W inauguracyjnej rundzie zawodnicy pokonają 300 kilometrów na dobrze znanym terenie Poligonu Drawskiego.

Zaplanowany na ostatni weekend kwietnia rajd Baja Carpathia, który miał stanowić 2. rundę Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych i Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych, niestety nie odbędzie się. Przyczyną jest brak stosownych zgód, których organizatorzy nie mogli uzyskać od właścicieli terenów, gdzie miała się toczyć rywalizacja.

Trzy polskie załogi stanęły na starcie rajdu Raid of the Champions – finałowej rundy mistrzostw Europy FIA CEZ i mistrzostw Węgier. Nasi zawodnicy należeli do pierwszoplanowych aktorów off-roadowego spektaklu, ale niestety nie wszystko poszło po ich myśli.