Niedziela na Baja Drawsko 2014 – bal debiutantów (NOWE ZDJĘCIA!)

IMG_0029Całe podium I rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych 2014 zgarnęli zawodnicy, którzy do Drawska Pomorskiego przyjechali niepewni jeszcze swoich samochodów lub własnych umiejętności. Nie mieli się jednak czego obawiać! Premierowe występy Chevroletów S10 i NAC-owskiego Nissana Navary były dla nich niezwykle udane.

Obie załogi teamu G1 Racing nie dały sobie wydrzeć dwóch pierwszych miejsc w rajdzie. Łukasz Komornicki i Ernest Górecki pewnie dowieźli wygraną do mety, odpuszczając już walkę na całego na ostatnim oesie. Finałowy odcinek padł łupem Macieja Stańco i Artura Kołodzieja, którzy uplasowali się na drugim miejscu w generalce i grupie T1. Ostatni miejsce na podium wywalczyli Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz – co istotne, dla kierowcy, który ma na swym koncie tytuł mistrza Polski w grupie T2, był to premierowy start nowym autem w grupie T1. - Naszym celem było dotarcie do mety, a tymczasem okazało się, że tempo, które uznaliśmy za optymalne, pozwoliło nam zdobyć trzecie miejsce w generalce, z czego się bardzo cieszymy! - mówił na mecie Paweł Molgo, lider NAC Rally Team. - Nie liczyliśmy na duży sukces, ale mogę powiedzieć, że w wielu momentach zwalniałem, bo po prostu nie znam jeszcze możliwości mojego nowego auta. To był bardzo trudny rajd. Świadczy o tym duża liczba awarii i wypadków.

Do mety rajdu do dotrwało wielu faworytów. Już w sobotę z rywalizacji odpadli Włodek Grajek i Zbigniew Więcławek (obaj z powodu dachowania), awaria napędu wyeliminowała Pawła Oleszczaka i Marcina Łukaszewskiego; w niedzielę na trasę nie wyjechał Sławomir Wasiak (awaria turbosprężarki).

Atrakcją Baja Drawsko 2014 była walka trzech dakarowych ciężarówek, spośród których najszybsza była Tatra Tomasa Vratnego. Czech nota bene otarł się o podium, zajmując czwarte  miejsce w „generalce” rajdu. Piąte przypadło Grzegorzowi Szwagrzykowi, który wygrał T2, a szóste Łukaszowi Skoczeniowi – zwycięzcy TH. Pierwsze miejsce w Open zajął Jacek Iskra.

Na tych samych trasach, na których rywalizowali zawodnicy RMPST, w Drawsku sprawdzić się również mogli rajdowcy bez licencji. Generalkę Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych wygrał Dominik Bugajski (najlepszy również w Grupie 1 Klasa +3000), przed Krzysztofem Michrowskim (zwycięzca Grupy 2) i Zbigniewem Jasiewiczem. Grupę 1 w klasie -3000 zwyciężył Krzysztof Antończak.

Najlepszymi zawodnikami Pucharu Polski w rajdach baja zostali: Sebastian Kałużny (moto), Zbigniew Zych (Q2), Tadeusz Wiśniewski (Q4) i Kamil Wiśniewski (UTV).

Text i foto: Arek Kwiecień / Sigma Pro