TERENOWO.PL to założony w 2007 roku portal motoryzacyjny poświęcony pojazdom i sportom off-roadowym. Popieramy wyłącznie legalną jazdę w terenie, sprzeciwiając się bezmyślnemu niszczeniu przyrody, rozjeżdżaniu szlaków turystycznych i płoszeniu zwierząt. Chcesz pokazać, jakim jesteś off-roaderem? Zapisz się na rajd i stań do rywalizacji z innymi zawodnikami.
Już tylko kilka dni dzieli nas od startu 37. Rajdu Polskie Safari, który pełni rolę 4. rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, 4. rundy Pucharu Polski Samochodów Terenowych oraz 4. rundy Pucharu Polski w Rajdach Baja 2017. Chęć wystąpienia w zawodach, które odbędą się w Przasnyszu w dniach 29-30 lipca, wyraziło 58 kierowców motocykli, quadów, pojazdów UTV oraz samochodów.
ZOBACZ TAKŻE: Polskie Safari 2017 - lista startowa RMPST | Polskie Safari 2017 - lista startowa RPPST | Polskie Safari 2017 - lista startowa PPRB | Polskie Safari 2017 - RAJDOWY PRZEWODNIK
Na liście startowej 4. rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych widnieje piętnaście załóg. Najwyższy – 101. numer startowy otrzymali Miroslav Zapletal i Bartosz Momot (F150 EVO). Czech to doskonale znany kierowca, od kilku lat uczestnik Pucharu Świata FIA i rajdów Dakar. W Przasnyszu wydaje się być faworytem zmagań, zwłaszcza że jest obrońcą tytułu mistrzowskiego. Pod nieobecność aktualnego lidera klasyfikacji generalnej RMPST Włodzimierza Grajka numer 102 przypadł Marcinowi Łukaszewskiemu i Magdalenie Duhanik- Persson (BMW GPR Series 1), 103 – duetowi Paweł Molgo i Rafał Marton (Toyota Hilux), a 104 – Dariuszowi Jedlińskiemu i Piotrowi Oskwarkowi (BMW X3 NT-X6).
W grupie T2 rywalizować będą Grzegorz Szwagrzyk i Jakub Moliter (Mitsubishi Pajero); Robert Kufel i Daniel Dymurski (Nissan Navara), Klaudia Podkalicka i Błażej Czekan (Mitsubishi Pajero V88W), Dariusz Kalisz i Marek Siarek (Toyota Land Cruiser KDJ), oraz Katarzyna Jankowska z Grzegorzem Jankowskim (Mitsubishi Pajero). W grupach TH i Open wszyscy zawodnicy mają zagwarantowane miejsce na podium, bowiem w każdej ścigać się będą po trzy załogi.
W Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych (19 załóg) numer 201 przypadł duetowi Łukasz Bzdyl i Mariusz Włosiński (Mitsubishi Pajero V60). Jacek Soboń i Przemysław Markowski (Suzuki Vitara Z-JEEB EVO) otrzymali 202, a Piotr Burchacki i Tomasz Janik (Nissan Y60A) – 203. Tu także nie zabrakło kobiety za kierownicą: Ewa Soroczyńska z Pawłem Staroniem (Land Rover Tomcat) nakleją numer 207.
W czwartej rundzie Pucharu Polski w Rajdach Baja wystartują motocykliści, kierowcy quadów z napędem na jedną i na dwie osie oraz pojazdów UTV (w sumie zobaczymy 24 pojazdy). W gronie motocyklistów numer 1 otrzymał Tomasz Dąbrowski (KTM 450 EXC), a 2 – Piotr Zawiliński (KTM 450 EXC). W gronie quadów Q2 nr 4 przypadł Piotrowi Serbiście (Yamaha Raptor), a 5 – Agacie Stefaniak (KTM XC 525). Wśród quadów 4x4 najwyższy numer – 7 posiada Arkadiusz Lindner (Can-Am Renegade), a kolejny – Radosław Lindner (także Can-Am Renegade).
Na szczycie listy zgłoszeń UTV znaleźli się: z nr 16 – Mateusz Budziło i Tomasz Waloch (Polaris RZR 1000), 17 – Tomasz Białkowski i Dariusz Baśkiewicz (Can-Am Maverick), a 18 – Rafał Krawczyk i Maciej Wilczak (Yamaha 1000 R).
- Praktycznie wszystko jest już zapięte na „ostatni guzik” – mówi Marek Jaczewski, dyrektor 37. rajdu Polskie Safari. – Posiadamy komplet niezbędnych dokumentów potrzebnych do przeprowadzenia imprezy: zgody i uzgodnienia, plan zabezpieczenia. Przy rajdzie pracować będzie kilkaset osób, którzy dbać będą o jego prawidłowy i bezpieczny przebieg. Terenowe trasy wymagają specjalistycznego sprzętu: musimy mieć karetki pogotowia czy wozy straży pożarnej z napędem na cztery koła, a nie takie, które poruszają się po normalnych drogach. Mogą być potrzebne ciągniki, bowiem pojazdy uczestników mogą się zakopać czy popsuć, blokując przejazd innym. Trasa będzie oznaczona taśmami na przestrzeni kilkudziesięciu kilometrów, które ktoś musi rozwiesić. To wszystko to ogromna logistyka, z której nie wszyscy zdają sobie sprawę. Chciałbym gorąco podziękować księżom proboszczom z parafii leżących nieopodal trasy naszego rajdu.. Zechcieli oni podczas mszy w ostatnią niedzielę odczytać skierowany przez nas list, albo opowiedzieć wiernym o naszym rajdzie oraz zasadach bezpiecznego zachowania się podczas zawodów. Właśnie bezpieczeństwo, zarówno startujących, oglądających, jak i przypadkowych osób jest dla nas sprawa nadrzędną. Nie zapominamy o władzach i samorządach powiatu przasnyskiego, które są nam bardzo pomocne przy organizacji rajdu.
Szczegółowe informacje na temat rajdu, tras dla zawodników oraz kibiców znaleźć można w Przewodniku Rajdowym 37. Rajdu Polskie Safari.
MM