Safari w stolicy. Znamy lisy startowe rajdu Warszawskie Safari 2016

23 załogi staną na starcie IV rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, która zostanie rozegrana w Warszawie i Okuniewie. Czy rajd Warszawskie Safari będzie okazją do kolejnego popisu duetu Miroslav Zapletal - Bartosz Momot?

Czesko-polska załoga zwyciężyła dwie ostatnie rundy RMPST (Baja Carpathia i Baja Czarne) i pewnie prowadzi w klasyfikacji generalnej mistrzostw. Drugie miejsce ze stratą 50 punktów zajmuje Sławomir Wasiak, którego w Warszawie ponownie pilotować będzie Maciej Chełmicki. Na miejscu trzecim plasuje się obecnie zielone BMW prowadzone przez doświadczoną załogę Włodzimierz Grajek - Piotr Brakowiecki. Złą passę zamierzają w stolicy przełamać Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik, którzy w ubiegłym roku zwyciężyli warszawskie zmagania. Do grona faworytów należą również Dariusz Jedliński i Piotr Oskwarek (BMW X3) oraz Michał Małuszyński i Julita Małuszyńska, których Toyota Hilux zaliczyła udany debiut w Czarnem. Swoje trzy grosze dorzucić mogą również zawodnicy zagraniczni: Zdenek Porizek i Marek Sykora (Ford F-150), a być może również Alexei Asmalouski i Dmitrij Vikarenka (Opel Campo, a tak naprawdę profesjonalne Proto).

W grupie T2 na starcie stanie cała polska czołówka, w tym lider: Grzegorz Szwagrzyk, wicelider Robert Kufel i broniący tytułu Marcin Sobiech. W T3 czeka nas ekscytujący pojedynek Polarisów Andrzeja Miklaszewskiego i Jacka Kozakiewicza. W TH lider Krzysztof Antończak będzie starał się powiększyć przewagę nad Aleksandrem Szandrowskim, Hanną Sobotą i Piotrem Gadomskim. W Open walkę o zwycięstwo stoczą rajdówki Karola Mazura, Krzysztofa Bieguna i Filipa Łukasika, który zadebiutuje w Warszawie w nowo zbudowanej Toyocie Hilux.

Do rywalizacji w Rajdowym Pucharze Polski Samochodów Terenowych zgłosiły się 24 załogi, w tym liderzy klas: Jacek Soboń i Kacper Jeneralski (S1) oraz Dariusz Krzywkowski i Bartłomiej Krzywkowski (S2). Ponadto 32 zawodników – motocyklistów, quadowców i UTV-owców – wystartuje w zawodach w ramach Pucharu Polski w Rajdach Baja.

Pierwszy zawodnik na trasę prologu wyruszy w piątek o godzinie 16.50. Próba specjalna „Żoliborz” mierzy 3,2 km i podobnie jak przed rokiem zlokalizowana będzie na błoniach przy Centrum Olimpijskim PKOL (ul. Wybrzeże Gdyńskie 4). W sobotę, 25 czerwca, rywalizacja przeniesie się na poligon. O 8.15 wystartuje próba „Zielony”. To blisko 50‐kilometrowy odcinek specjalny zlokalizowany po wschodniej stronie Warszawy (pomiędzy Zielonką a Sulejówkiem). Przed ponownym wyruszeniem na trasę poligonu zawodnicy odwiedzą strefę serwisową, zlokalizowaną – to istotna zmiana w stosunku do ubiegłorocznej imprezy – w centrum targowym MT Polska (ul. Marsa 56c). Drugi przejazd dokładnie takiej samej próby rozpocznie się w samo południe. To jednak nie koniec, bo po kolejnych odwiedzinach w serwisie na załogi czeka jeszcze jeden odcinek – mierząca 18 km próba „Mały”. Uroczyste zakończenie rajdu pod Pałacem Kultury i Nauki w samym centrum Warszawy.
MM    

Artykuły powiązane

  • Startuje Fehérép Cup 2016 (FIA CEZ). Polscy faworyci