Startuje Columna Medica Baja Drawsko 2017 – przedrajdowe komentarze

Już dziś startuje nowy sezon Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych. Przeczytajcie, co mówią czołowi polscy zawodnicy przed rozpoczęciem inauguracyjnego rajdu Columna Medica Baja Drawsko 2017.

ZOBACZ TAKŻE: Ponad 100 załóg na starcie Baja Drawsko. Czas na RMPST 2017


LISTY ZGŁOSZEŃ: Baja Drawsko 2017 - lista zgłoszeń RMPST | Baja Drawsko 2017 - lista zgłoszeń RPPST | Baja Drawsko 2017 - lista zgłoszeń PPRB

 DSC7521Marcin Łukaszewski (OFF-ROADSPORT Team) – grupa T1:
- W ubiegłym roku mieliśmy tutaj dobre tempo, ale zaliczyliśmy rolkę 400 metrów przed metą odcinka i tak zakończył się dla nas ten rajd. Jednak, po bezawaryjnym i dobrze przejechanym Duna Aszfalt Cup na Węgrzech, nastawiam się na to, że podobnie będzie w Drawsku Pomorskim. Baja na pewno będzie ciekawa, bo długie oesy dadzą wszystkim w kość . Zapowiada się więc ciężki rajd, ale na pewno jedziemy do Drawska powalczyć o zwycięstwo.

Magdalena Duhanik (OFF-ROADSPORT Team) – grupa T1:
- Jazda po poligonie w Drawsku to zawsze spore wyzwanie nawigacyjne. Sprawia to jednak, że rajd jest jeszcze ciekawszy, a od nas, pilotów, wymaga się wtedy jeszcze większej koncentracji. Mamy dobre nastawienie i wierzymy, że trzeba jechać swoje i walczyć o zwycięstwo do samego końca.

Marcin Łukaszewski i Magda Duhanik w sezonie 2016 wywalczyli tytuł II wicemistrzów Polski RMPST.

Rafał Płuciennik (RMF 4Racing Team) – grupa TH:
- Jesteśmy sportowcami i zawsze walczymy o najwyższe cele. Sezon rajdowy dopiero startuje i jak zawsze, zapewne wiele się wydarzy. Jedno jest pewne - atakujemy od samego początku. W przerwie zimowej sporo uwagi poświęciliśmy nie tylko na przygotowanie samochodu, ale i ćwiczenia fizyczne. Siłownia, bieganie, a przede wszystkim trening rowerowy. Liczę, że ten wysiłek zaprocentuje podczas nowego sezonu.

klaudia podkalicka 5 1Aleksander Szandrowski (RMF 4Racing Team) – grupa TH:
- W rajdówce zawsze się coś wymyśli do zmiany, tak w trakcie sezonu jak i podczas przerwy zimowej. Tym razem zamontowaliśmy centralne pompowanie, aktywny dyferencjał centralny oraz - co ważne… - nowy klakson! Nasz Nissan Patrol ma już I dan w świecie Off-Roadu.

Aleksander FAZI Szandrowski i Rafał Płuciennik w ubiegłym roku zdobyli wicemistrzostwo Europy FIA CEZ oraz wicemistrzostwo Polski w grupie TH. RMF 4RACING Team zakończył sezon 2016 z tytułem Mistrza Polski w klasyfikacji zespołów.

Krzysztof Biegun (RMF 4Racing Team) – grupa TH:
-  Nadchodzący sezon 2017 będzie dla nas przełomowym, gdyż po pierwsze: przechodzimy do klasy TH, a po drugie, przesiadamy się do nowej, o wiele mocniejszej rajdówki. „Niunia” przechodzi ostatnie szlify u Faziego w warsztacie i jest już praktycznie gotowa, by zmierzyć się z pierwszymi zakrętami na trasie. Mimo to musimy ciągle zgrywać się z samochodem.

Krzysztof Biegun i Tomasz Dołhan w tym roku przeszli z klasy OPEN do TH, zamieniając swoje dotychczasowe auto na Mitsubishi Pajero z trzylitrowym silnikiem Diesla o mocy 350 KM  i niezależnym zawieszeniem.  

Klaudia Podkalicka  (TOTAL Team)– grupa T2:
-  Zaraz po badaniach technicznych weźmiemy udział w ceremonii startu honorowego i ruszymy na trasę odcinka super specjalnego. Dla nas będzie to z jednej strony doskonała okazja do sprawdzenia samochodu, z drugiej zobaczymy, jak do sezonu przygotowała się nasza konkurencja.  Moim pilotem jest Błażej Czekan i jak co roku nie zamierzamy odpuszczać. Mam wielką nadzieję, że w niedalekiej przyszłości nasz upór zaprowadzi nas na trasę Rajdu Dakar. To moje marzenie.

Q4 Arek LindnerArek Lindner (Kingsquad Lindner Bros) – PPRB Q4:
- Przed rokiem zająłem drugie miejsce, z kolei Radek był trzeci i to jest główny powód, dla którego w tym roku nie odpuściliśmy udziału w Pucharze Polski w Rajdach Baja. Zwycięstwo jest naszym największym celem, dlatego wszystkie siły kierujemy w jego realizację. Na pewno łatwo nie będzie, bo widzimy, że jest sporo doświadczonych zawodników. Konkurencja jest coraz większa i coraz lepsza, dlatego trzeba być przygotowanym na każdej rundzie. Niemniej cieszymy się, że sport ten zyskuje na popularności. Tym bardziej, iż sami nakłoniliśmy do startu w tym cyklu dwóch zawodników z Łódzkiego Klubu Offroadowego, którego sami także jesteśmy reprezentantami.

Radek Lindner (Kingsquad Lindner Bros) – PPRB Q4:
- Arek chciałby zająć pierwsze miejsce, ja także. Mam nadzieję, że wywiąże się bratobójcza walka, ale oczywiście w granicach rozsądku. Mamy nowe, identycznie przygotowane maszyny, które są świetne. Ale nie tylko my inwestujemy w sprzęt. Wzięliśmy w tym roku udział w dwóch wyścigach, gdzie pojawiło się sporo naszych rywali. Oni także zbroją się i będą z nami ostro walczyć o zwycięstwo. Dla nas cel jest jeden – na każdej rundzie nie schodzić z quada, a potem nie schodzić z podium.

Arek i Radek Lindner ubiegły rok zakończyli odpowiednio na drugim oraz trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej sezonu PPRB gr Q4.

***

Odbywający się 7 i 8 kwietnia rajd będzie m.in. 1. rundą Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych oraz 2. rundą Mistrzostw FIA CEZ. To oznacza, że w Drawsku Pomorskim możemy spodziewać się zawodników ze ścisłej czołówki szybkościowych rajdów terenowych.

Rywalizacja rozpocznie się w piątkowe popołudnie, kiedy po inauguracyjnym starcie honorowym w centrum Drawska, rajdowcy udadzą się na trasę odcinka Super Specjalnego. Będzie to pierwszy poważny sprawdzian umiejętności dla startujących. Co ciekawe, w tym roku zawodnicy mają możliwość wcześniejszego zapoznania się z trasą, co stanowi nowość w stosunku do ubiegłych lat. Dziesięć ekip, które uzyskają najlepsze czasy na prologu, weźmie udział w ceremonii wyboru miejsc startowych na kolejny dzień rajdu.

Sobota przyniesie ze sobą kolejne rajdowe emocje, gdyż to właśnie wtedy rywalizacja rozpoczyna się na dobre. Na odcinkach specjalnych znajdujących się na terenie poligonu drawskiego, zawodnicy rangi mistrzostw przejadą blisko 335 km, podzielonych na 2 odcinki specjalne. W sobotni wieczór poznamy też zwycięzców rajdu w poszczególnych kategoriach.

MM, fot. materiały promocyjne zespołów