Startuje RMPST 2016! Publikujemy listy startowe Baja Drawsko Pomorskie 2016

I wreszcie doczekaliśmy się! Już w najbliższy piątek najlepsi polscy kierowcy cross-country rozpoczną nowy sezon, którego celem będą tytuły mistrzowskie RMPST, RPPST i PPRB. Ogłoszone dziś listy startowe rajdu Baja Drawsko Pomorskie dosłownie pękają w szwach.


BIC2015 Bartas SB 04Do walki w Rajdowych Mistrzostwach Polski Samochodów Terenowych zostały zgłoszone 44 załogi, w tym 13 w grupie T1, 14 w T2, 2 w T3, 8 w TH, 3 w Open i 4 w T4. Bardzo mocną obsadę ma zwłaszcza grupa T1, w której obok polskich zawodników wystąpią również off-roaderzy zagraniczni, bowiem wyniki rajdu zaliczane są również do międzynarodowego cyklu FIA CEZ. Obok więc doskonale znanych polskim kibicom Marcina Łukaszewskiego, Piotra Białkowskiego, Dariusza Jedlińskiego, Włodzimierza Grajka, Zbigniewa Jasiewicza i Sławomira Wasiaka w akcji zobaczymy Mirka Zapletala, Imre Fodora, Andreya Cherednikova, Zdenka Porizka, Tomasa Ourednicka, Jesa Munka i Wolfganga Welsa.

Obrońca tytułu mistrzowskiego w grupie T1 - Paweł Molgo w Drawsku wystartuje Toyotą Land Cruiser T2, którą zamierza przetestować w "warunkach bojowych" przed Silk Way Rally 2016. Jego rywalami będą m.in. aktualny mistrz Polski grupy T2 - Marcin Sobiech, zwycięzca grupy T2 FIA CEZ 2015 - Łukasz Lechowicz, Klaudia Podkalicka, Robert Kufel, Grzegorz Szwagrzyk, Tomasz Piec, Zbigniew Więcławek, Rebeka Jankowska, Mariusz Wilk, Julita Małuszyńska, Marceli Smela, Emil Grabowski i Mariusz Wiatr.

W grupie T3 będziemy świadkami pojedynku Andrzeja Miklaszewskiego i Jacka Kozakiewicza, a w silnie obsadzonej grupie TH: Piotra Gadomskiego (w buggy Reanult Megane), Roberta Łyżwy, Krzysztofa Antończaka (w nowym Nissanie Navara), Aleksandra Szandrowskiego, Sebastiana Ciuły, Grzegorza Marciniaka i Hanny Soboty.  DSC9951W Open w szranki staną Krzysztof Biegun, Hubert Odejewski i Karol Mazur. Zwycięzcą grupy T4 na pewno będzie załoga z Czech: Martina Macika, Martina Kolomy, Filipa Skrobanka lub Davida Vrsecky.

Na liście zgłoszeniowej Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych widnieje 29 załóg, z czego aż 19 rywalizować będzie w mocnej grupie S1 +3000. Tytułu bronić będzie Tomasz Gołka, a jednym z jego licznych konkurentów będzie Janusz Ellert w nowej Toyocie Tacohil. W grupie S2 ścigać się będzie 7 załóg Mitsubishi Pajero i 1 Nissana Patrola.

Popularnością cieszy się również Puchar Polski w Rajdach Baja. W Drawsku podziwiać będziemy w akcji m.in. ex-dakarowców: Krzysztofa Jarmuża (moto), słynnego Jozefa Machacka (znów za kierownicą quada!) oraz Maćka Albinowskiego. W grupie Q4 walczyć będzie m.in. zgrana ekipa Janosika. Aż 11 maszyn zostało zapisanych w grupie UTV - wśród nich zdobywcy ubiegłorocznego pucharu: Łukasz Szymczak i Artur Janowski.

Rajd z bazą w Drawsku Pomorskim i odcinkami specjalnymi na poligonie drawskim rozpocznie się 1 kwietnia. W tym dniu zawodnicy od wczesnych godzin porannych przejdą procedurę odbioru administracyjnego, a ich pojazdy poddane zostaną badaniom kontrolnym. W godzinach popołudniowych odbędzie się prolog rajdu. Wzorem lat ubiegłych trasa prologu prowadzi po terenie byłej żwirowni. W tym miejscu możemy spodziewać się widowiskowych przejazdów, a słynna hopka na szczycie góry piaskowej ponownie zachęci kierowców do przyciśnięcia pedału gazu.

W piątkowy wieczór na terenie parku serwisowego w Drawsku Pomorskim nastąpi ceremonia oficjalnego rozpoczęcia rajdu i wyboru pozycji startowych do kolejnego dnia rajdu przez 10 zawodników, którzy osiągnęli najlepsze czasy na prologu. Podczas ceremonii rozpoczęcia nagrodzone zostaną również dzieci, które brały udział w konkursie plastycznym pod hasłem ,,Bezpiecznie kibicuję na rajdzie”. Uczestnicy konkursu otrzymają wartościowe nagrody i gadżety od zespołów rajdowych.

Prawdziwe rajdowe emocje czekają na kibiców w sobotę, 2 kwietnia, podczas tego dnia kierowcy będą ścigali się na poligonie drawskim, gdzie wytyczono odcinki specjalne.

Organizatorzy nie zapomnieli również o kibicach rajdu. Dla nich wyznaczono specjalne strefy kibica. W piątek strefa kibica zlokalizowana będzie na terenie żwirowni Woliczno, gdzie przebiega trasa prologu. A w sobotę na tzw. zielonej trybunie na poligonie drawskim.

W sobotni wieczór poznamy zwycięzców rajdu.
MM