Klasyka leśnika – Suzuki Grand Vitara I

Suzuki Grand Vitara I generacji jest autem bardzo popularnym wśród leśnych służb terenowych. Czym zasłużyła sobie na taką popularność i czy zasługuje na miano „klasyki leśnika”?

ZOBACZ TAKŻE: UŻYWANE: Kia Sportage I – jaka jest naprawdę? | UŻYWANE: Suzuki Vitara 1.6 (1988-2001)

Grand Vitara zadebiutowała na rynku w 1998 roku jako następca udanej Vitary (produkowanej od 1988 roku), która powstawała równolegle do 2003 roku w zakładach w Hiszpanii. Główne zmiany dotyczyły nadwozia i wnętrza, które zdążyło się już zestarzeć i przestało stanowić konkurencję dla rywali. Z założenia Grand Vitara miała być autem uniwersalnym, godzącym właściwości terenowe z atrakcyjnym wyglądem, Zdj11niezawodnym i trwałym. Miała też godnym rywalem pojawiających się ma rynku aut typu SUV typu Land Rover Freelander, Toyota RAV 4 i Honda CRV. Oczywiście wymieniona „konkurencja” może być porównywana tylko w kwestii gabarytów, ponieważ jest to jedyny element łączący te auta ze sobą. Pozostałe cechy konstrukcyjne Grand Vitary w postaci reduktora, prawdziwej skrzyni rozdzielczej, dołączanego „na sztywno” przedniego napędu oraz oparcia konstrukcji auta na ramie pozwalają usytuować ją w grupie aut pretendujących do miana klasycznych terenówek. Jednym z efektów zastosowania „sztywno” dołączanego przedniego napędu jest ograniczona możliwość stosowania go na twardych nawierzchniach - zarówno suchych, jak i oblodzonych (wyjaśnienie tego zagadnienia będzie tematem odrębnego artykułu). Konstrukcja Grand Vitary stanowiła udaną próbę połączenia atrybutów terenowych i wyglądu zdolnego przekonać swymi walorami zarówno użytkowników jeżdżących w terenie jak również kobiety oraz osoby niemające zamiaru, by zjeżdżać z asfaltu.

Kilka słów o szczegółach technicznych. Nadwozie oparte na ramie występowało w wersji 3- i 5-cio drzwiowej, dostępny był również 3-drzwiowy półkabriolet oraz przedłużona wersja 7-osobowa z dużym silnikiem benzynowym o nazwie XL-7. Rama oparta jest na sztywnym tylnym moście ze sprężynami i przednim niezależnym zawieszeniu z wahaczami współpracującymi ze sprężynami. Takie rozwiązanie przedniego zawieszenia odbiera trochę mobilności w terenie, oferując w zamian dobre prowadzenie na asfalcie, co jest korzystne przy dłuższych podróżach. Suzuki oferowała następujące silniki:

Rodzaj silnika

Benzyna

3d

Benzyna

5d

Turbodiesel

5d

Turbodiesel

5d

Benzyna

5d

Pojemność silnika (ccm)

1590

1998

1998

1997

2480

Układ/liczba cylindrów

Rzędowy / 4

Rzędowy / 4

Rzędowy / 4

Rzędowy / 4

Układ V / 6

Moc silnika

kW

69

94

64

80

106

KM

94

128

87

109

144

Max moment obrotowy (Nm)

138

174

216

250

208

Liczba zaworów na cylinder

4

4

2

2

4

Prędkość maksymalna (km/h)

150

160

142

150

165

Zużycie paliwa (cykl - l./100km)

 

miejski

10.3

12.0

9.4

8.0

13,7

pozamiejski

6.8

7.8

6.9

6.0

8.3

mieszany

8.3

9.3

7.8

6.6

9,1

 

P1030428Silniki benzynowe dobrze znoszą współpracę z instalacją gazową, silniki Diesla zadowalają się niezbyt wielkimi ilościami paliwa (wg producenta silnik 87 KM – 6,9 do 9,4 l/100 km, silnik 109 Km – 6,6-8,0 l/100 km). Zdecydowanie najlepsze opinie użytkowników zbiera turbodiesel 2.0 TD będący konstrukcją Mazdy. Niezbyt mocny, ale za to niezawodny i trwały. Drugi turbodiesel pochodzący z koncernu PSA jest bardziej dynamiczny, ale również powszechnie krytykowany za dużą awaryjność i drogi serwis. Ma kapryśną elektronikę uczuloną na wilgoć i jest bardzo wrażliwy na niską jakość paliwa. Silniki benzynowe spisują się bez większych problemów, ale są stosunkowo paliwożerne.

Nadwozie oferuje niezbyt szeroką kabinę (z przodu trochę ponad 140 cm) z wygodnymi fotelami przednimi zdolnymi zadowolić rosłe osoby i tylną kanapą oferującą godziwe warunki podróżowania w wersji 5-cio drzwiowej; wersja trzydrzwiowa oferuje znacznie mniej miejsca na tylnej kanapie.

Masy i wymiary

Wersja 3d

Wersja 5d

długość (mm)

3885

4195

szerokość (mm)

1780

1780

wysokość (mm)

1675

1740

rozstaw osi (mm)

2200

2480

min przestrzeń bagażowa (l.)

137

277

max przestrzeń bagażowa (l.)

417

607

masa całkowita (kg)

1750

1945


Pojemność bagażnika wersji 3d jest symboliczna, 275 l w wersji 5d też nie odpowiada standardom w tej klasie aut. Nie są to wielkie wartości, ponadto pojemność bagażnika skutecznie się zmniejsza po montażu instalacji LPG w wersjach benzynowych… Linia nadwozia nie zestarzała się specjalnie przez ostatnie lata. Egzemplarze bezwypadkowe przez długi czas nie straszą nas korozją.

P1030426Tylne zawieszenie oparte na wahaczach ze sprężynami i sztywnym moście zwyczajowo wyposażonym w blokadę LSD ułatwiającą poruszanie się w terenie jest stosunkowo trwałe i proste w budowie. Przednie niezależne zawieszenie oparte na wahaczach poprzecznych nie nastręcza specjalnych problemów pod warunkiem okresowej kontroli i bieżącej likwidacji ewentualnych luzów. Fabryczny prześwit o wartości 19,5 cm jest możliwy do zwiększenia przez zastosowanie opon o wyższym profilu (w granicach dopuszczanych przez producenta), przez zastosowanie odpowiednich markowych zestawów (komplet Calmini to wydatek około 6,5 tys. zł) lub przy wykorzystaniu bardziej domowych sposobów, ale to już materiał na kolejny artykuł...

Układ przeniesienia napędu jest trwały, skrzynia biegów, skrzynka rozdzielcza i reduktor służą bez zastrzeżeń, zdarzają się wycieki na łączeniach wałów ze skrzynią rozdzielczą. Zużyciu wielofrezów na wałach i krzyżaków wałów można skutecznie zapobiec, smarując częściej te elementy. Czasami pojawiają się awarie automatycznych sprzęgiełek przedniego napędu wynikające najczęściej z problemów z przewodami załączającymi w/w sprzęgiełka.

Opinie właścicieli - miałem przyjemność porozmawiać z leśnikami użytkującymi w pracy opisane powyżej auta. Oto ich opinie:

P1030424Leśniczy Sławomir Kończak od 4 lat użytkuje trzydrzwiową GV 2,0 TDI (109 KM) z roku 2003 w bogatej wersji wyposażenia. Autem tym przemierzył już po leśnych drogach około 100 tys. km (aktualny przebieg to około 150  tkm), do zalet zalicza przestronne wnętrze z przodu auta, stosunkowo wysoki komfort jazdy zarówno w lesie, jak i na asfalcie, niewielkie wymiary zewnętrzne ułatwiające manewrowanie na leśnych duktach, stosunkowo wysoką dzielność terenową, relatywnie niskie spalanie (od 8 l/100 km w lecie do 10 l/100 km w zimie podczas jazdy po terenie leśnictwa - nadmienić trzeba, że na terenie leśnictwa występują praktycznie wszystkie siedliska z licznymi dużymi wzniesieniami terenu). Do wad zalicza niewielki bagażnik (na szczęście łatwo powiększany przez szybkie składanie siedzeń), poprowadzenie przewodów paliwowych i załączających przedni napęd bez osłon w miejscach narażonych na kontakt z gałęziami/podłożem. Kolega leśniczy stosuje dwa komplety opon (letnie/zimowe) w fabrycznych rozmiarach, dwa razy w roku (wiosna/jesień) dokonuje przeglądu podwozia na stacji diagnostycznej, ewentualne usuwanie drobnych luzów na bieżąco skutkuje bezawaryjną jazdą. Z głównych czynności należy wymienić regenerację tylnego zawieszenia (wymiana amortyzatorów, gum stabilizatorów itp.), oprócz tego dokonywane były typowe czynności obsługowe wykonywane w ramach przeglądów. Wpływ na zużycie tylnego zawieszenia miało zapewne częste używanie kosza zawieszanego na tylnym haku. Auto dzięki dodatkom typu klimatyzacja, elektryczne sterowanie szyb, półskórzana tapicerka uprzyjemnia dłuższe podróże na polskich drogach.

459Podleśniczy Szymon Nowak użytkuje GV w wersji pięciodrzwiowej od ponad roku. Vitarę poprzedniej generacji (wersja trzydrzwiowa z silnikiem benzynowym 1,6) zamienił na model z 1999 roku z silnikiem 2,0 TD (87 KM). Ze względu na cięższy teren w leśnictwie podróżuje nią na oponach typu MT. Pierwszy rok jazdy minął bezawaryjnie. Spalanie nieznacznie przewyższa podane wcześniej wartości, można to przypisać większej masie auta oraz agresywniejszym i większym oponom. Mobilność w lesie jest zdaniem kolegi całkowicie satysfakcjonująca, dłuższy rozstaw osi skutkuje większą ilością miejsca na tylnym siedzeniu, większą pojemnością bagażnika oraz wyższym komfortem odczuwalnym przy pokonywaniu dłuższych tras poza terenem leśnym. Mimo nieznacznie dłuższego nadwozia zwrotność na leśnych drogach jest imponująca. Auto również oferuje w standardzie klimatyzację, centralny zamek i elektrykę szyb. W chwili obecnej ma przejechane niespełna 200 tkm.

Reasumując, Suzuki Grand Vitara I generacji jest naprawdę dobrą propozycją dla leśnika. Mimo że przegrywa z wspomnianymi autami klasy SUV funkcjonalnością i pojemnością wnętrza, a także komfortem i precyzją jazdy po asfalcie, to należy docenić kompromis między cechami terenowymi i szosowymi. Możemy nią śmiało jeździć po lesie, wykonując swoje obowiązki służbowe, jak i udać się z rodziną w dłuższą podróż asfaltowymi szlakami. Prosty układ napędowy jest problematyczny na asfalcie, w zamian jednak oferuje nam spore możliwości terenowe i niską awaryjność. Dla leśnika kolejnym argumentem przemawiającym za zakupem jest również przystępna cena, stosunkowo duży wybór na rynku wtórnym, niewygórowane ceny części i materiałów eksploatacyjnych, spora podaż części używanych, no i oczywiście imponująca trwałość samochodu widoczna nawet w zestawieniach awaryjności aut. Wszystkie wymienione cechy są szczególnie ważne w wypadku, gdy decydujemy się na zakup jednego auta przeznaczonego zarówno do celów służbowych, jak i prywatnych.

Text: Seba4x4, foto: Seba 4x4, Arek Kwiecień / Sigma Pro