44 dni i 20 000 km. Michał Rej i Marek Zaród na wyprawie wokół Bajkału

Adventure Team wyruszył w kolejną podróż. Tym razem Michał Rej i Marek Zaród za cel obrali Centralną Azję i trasy wokół jeziora Bajkał. Obejmują one nie tylko drogi, których nie ma na żadnych mapach, ale też te „nieprzejezdne latem”. W sumie do pokonania mają 20 000 km tras off-roadowych.

Michał Rej, licencjonowany kierowca rajdowy, który od ponad 10 lat organizuje wyprawy w trudno dostępne miejsca, kierował ekspedycjami m.in. w: Syberii i Mongolii, Islandii oraz Australii. W 2003 roku był sponsorowany przez Polpharmę w trakcie rajdu samochodowego do Magadanu, gdzie zawiózł leki dla Polaków zamieszkałych w Wierszynie. W nowej wyprawie towarzyszyć mu będzie Marek Zaród, który zajmować się będzie realizacją materiału filmowego.

Część trasy ekspedycji będzie przebiegać przez najciekawsze rejony Kazachstanu, od strony zachodniej brzegiem dawnego Morza Aralskiego, a od strony wschodniej przez najpiękniejsze krajobrazowo rejony położone przy granicy z Chinami i Rosją. Uczestnicy wyprawy przejadą także przez cały Uzbekistan i Kirgizję.

Zespół Adventure Team dotrze m.in. do Kanionu Charyn, śpiewających wydm Altyn Emel, Parku Narodowego Kiin Kirish i odwiedzi Chatkalski Park Narodowy, gdzie można spotkać żyjące na wolności białe tygrysy Śnieżne oraz niedźwiedzie.

Pionierska ekspedycja wokół jeziora Bajkał to duże wyzwaniem dla jego uczestników, którzy będą podróżować m.in. drogą, której nie ma na żadnych mapach i trasą „nieprzejezdną latem” tzw. zimnikiem. Przez 300 kilometrów Michał Rej i Marek Zaród będą walczyć nie tylko z trudną trasą, ale i swoimi słabościami.

Międzynarodowa wyprawa samochodowa przez najdziksze rejony krajów Azji Centralnej oprócz aspektu podróżniczo-odkrywczego posiada silny zasięg z zakresu CSR, społecznej odpowiedzialności biznesu. - Naszą misją jest pomoc Polakom mieszkającym na Syberii. Zawieziemy im podarunek od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Zamierzamy również wyposażyć Dom Polski we wsi Wierszyna w duży telewizor plazmowy i odtwarzacz oraz płyty DVD z arcydziełami polskiego kina. Natomiast gimnazjaliści z Usola Syberyjskiego, gdzie ponad 200 nastolatków uczy się języka polskiego, otrzymają od nas audiobooki z lekturami szkolnymi. Niektórzy z nich są potomkami Polaków od lat mieszkających na Syberii - mówi Michał Rej, założyciel zespołu Adventure Team.

Ekstremalne podróże inspirują, zachwycają, kształtują ludzi, ich myślenie i zachowania. Dzięki nim można także pomóc potrzebującym, których spotyka się na swej drodze. Polpharma, która jest głównym sponsorem ekspedycji, kieruje się mottem „Ludzie pomagają Ludziom”. Idea odpowiedzialności społecznej jest jednym z kluczowych elementów strategii działania największej polskiej firmy farmaceutycznej, która nie tylko wspiera rozwój polskiej farmacji i medycyny, ale prowadzi również liczne programy edukacyjne i popularyzuje zasady profilaktyki zdrowotnej.

Wyprawa odbywa się przy poparciu Ambasadora Rosji w Polsce oraz Ambasadora Kazachstanu. Sponsorem głównym ekspedycji jest Polpharma. Natomiast o zaopatrzenie i wyżywienie uczestników wyprawy zadbała firma Alma Market.

Adventure Team w swoją podróż wyruszył wczoraj 16 lipca, sprzed siedziby Polpharmy znajdującej się przy ulicy Bobrowieckiej 6 w Warszawie.

Anna Augustyniak