Adventure Team przetarł szlak nad Bajkałem i odwiedzili Polaków z Wierszyna

Pionierska (bo jednym samochodem i bez wsparcia z zewnątrz) wyprawa Michała Reja i Marka Zaróda trwała 44 dni. Jej celem była Centralna Azja i trasy wokół jeziora Bajkał. Trasa Adventure Team obejmowała nie tylko drogi, których nie ma na żadnych mapach, ale też te „nieprzejezdne latem”. W sumie pokonali ponad 25 000 km off-roadowych tras.

Część trasy ekspedycji przebiegała przez najciekawsze rejony Kazachstanu, od strony zachodniej brzegiem dawnego Morza Aralskiego, a od strony wschodniej przez najpiękniejsze krajobrazowo rejony położone przy granicy z Chinami i Rosją. IMG_9499Uczestnicy wyprawy przejechali także przez cały Uzbekistan i Kirgizję. Pionierska ekspedycja wokół jeziora Bajkał była dużym wyzwaniem dla jego uczestników, którzy podróżowali m.in. drogą, której nie ma na żadnych mapach i trasą „nieprzejezdną latem” tzw. zimnikiem. Ponad 300 kilometrów z 1800 km wokół największego jeziora na świecie prowadziło przez niezamieszkałe tereny, bagna i rzeki, które są przejezdne tylko zimą.

IMG_9070Międzynarodowa wyprawa samochodowa przez najdziksze rejony krajów Azji Centralnej oprócz aspektu podróżniczo-odkrywczego posiadała silny aspekt CSR, społecznej odpowiedzialności biznesu. - Naszą misją była pomoc Polakom mieszkającym na Syberii - mówi Michał Rej, założyciel zespołu Adventure Team. - Odwiedziliśmy m.in. mieszkańców polskiej wsi Wierszyna w okolicach Irkucka. Zawieźliśmy im podarunek od Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego - ryngraf z Godłem Rzeczypospolitej Polskiej i osobistą dedykacją Prezydenta dla 01wierszynian. Wyposażyliśmy również Dom Polski w arcydzieła polskiego kina oraz audiobooki z lekturami szkolnymi ufundowane przez Polpharmę, dla której idea odpowiedzialności społecznej jest jednym z kluczowych elementów strategii jej działania.

Michał Rej, licencjonowany kierowca rajdowy, który od ponad 10 lat organizuje wyprawy w trudno dostępne miejsca, kierował ekspedycjami m.in. w Syberii i Mongolii, Islandii oraz Australii. W IMG_95442003 roku był sponsorowany przez Polpharmę w trakcie rajdu samochodowego do Magadanu, gdzie zawiózł leki dla Polaków zamieszkałych w Wierszynie. W nowej wyprawie towarzyszył mu Marek Zaród, który zajmował się realizacją materiału filmowego. Powstaną z niego cztery 30 minutowe odcinki programu podróżniczego, który będzie emitowany w jednym z kanałów tematycznych i w sieciach kablowych.

Text: Anna Augustyniak, fot. Michał Rej, Marek Zaród

Wyprawa odbyła się przy poparciu Ambasadora Rosji w Polsce. Sponsorem głównym ekspedycji była Polpharma. Natomiast o zaopatrzenie i wyżywienie uczestników wyprawy zadbała firma Alma Market.