Off-Road na obcasach, czyli Iwona i Gosia jadą na rajd do Rosji

Parę miesięcy temu siedząc w pracy z nosem w monitorze, znalazłam w Internecie wzmiankę o  rajdzie tylko dla kobiet, noszącym wdzięczną nazwę „Yekaterina”, którego organizatorem jest Romek Koperski. Trasek musiał ukradkiem spojrzeć  mi przez ramię, bo parę dni później padło z jego ust: „To co z tym rajdem kobiet? Ja zorganizuje Ci samochód, resztę załatw sama i możesz jechać.” I od tego się wszystko zaczęło…

Na pierwszy ogień poszło szukanie odpowiedniego auta oraz pilota, a właściwie pilotki. O ile spodziewałam się trudności z tym pierwszym, problemy ze znalezieniem towarzyszki podróży mocno mnie zaskoczyły. Oczywiście po drodze pojawiali się koledzy oferujący, że zapuszczą włosy i ogolą nogi, jednak nie do końca o to chodziło. Pewnego dnia siedząc wieczorem przy lampce wina, wpadł mi do głowy pomysł, aby odświeżyć znajomość z Iwoną Guzowską, znajomą z czasów, gdy obie jeździłyśmy konno na sopockim hipodromie. Od razu wiedziałam, że to właściwa osoba do tego przedsięwzięcia. Otwarta na nowe wyzwania, żądna przygód i przede wszystkim silna i wyrazista osobowość. Jedno spotkanie, konkretna rozmowa i sprawa współtowarzyszki rajdowych zmagań została dograna.

Równolegle trwały poszukiwania samochodu. Skutecznie wybijający mi z głowy moje zamiłowanie do Land Roverów koledzy z biura postawili na Mitsubishi Pajero. I zdecydowanie był to dobry strzał. Auto jest lekkie, zwinne, nie za duże, czyli idealne dla kobiet. Również właściwościom terenowym auta nie można nic zarzucić, nie wspominając już o wizualnych atutach krótkiego Pajero.

Yekaterina_10Przygotowaniami auta kierował Trasek, od spraw stricte technicznych po projekt wyklejenia. Moje początkowo sceptyczne nastawienie do różu, zostało mi skutecznie wyperswadowane i wielogodzinne próby przekonania Tomka do pozostawienia auta w bardziej stonowanych kolorach spełzły na niczym. I po raz drugi męska intuicja wzięła górę, a pomysł okazał się świetny.

Ja tymczasem zajmowałam się sprawami formalnymi, gromadzeniem funduszy, negocjacjami ze sponsorami, załatwianiem wiz i paroma innymi rzeczami, nieraz w godzinach pracy, na szczęście mogłam liczyć na wyrozumiałość, wsparcie i przeogromną cierpliwość współpracowników.

W wirze spraw formalnych i technicznych znalazł się również czas na praktyczną część przygotowań. Parę przejażdżek z Jarkiem Fijołkiem na rozgrzewkę oraz start w Trzepowo Sprint pod okiem Traska i masa wskazówek zdecydowanie nie pozostaną bez wpływu na naszą jazdę. Wprawdzie to dopiero początek naszej rajdowej edukacji, ale jak wiemy liczą się solidne podstawy.

Ciąg dalszy nauki oraz ostateczny sprawdzian dla nas i różowego Pajero planujemy na pierwszy weekend czerwca, kiedy razem z Iwoną wystartujemy w Auto Świat 4x4 Baja Chellange. Na pewno będzie to znacznie większe wyzwanie niż poprzednie, ale jesteśmy dobrej myśli. Potem tylko parę dni na podreperowanie sprzętu i… ruszamy w drogę do Murmańska!
Text: Gosia Gongolewicz

TERENOWO Międzynarodowy Rajd Kobiet Yekaterina odbywa się pod patronatem medialnym portalu TERENOWO.PL.

Yekaterina_3Nasz samochód: Mitsubishi Pajero 3,2 diesel - rok produkcji 2001

Ze względu na raczej wyprawowy charakter i długość trasy rajdu „Yekaterina” zrezygnowaliśmy z klatki bezpieczeństwa i kubełkowych foteli , na rzecz odrobiny komfortu. Postawiliśmy na zawieszenie OME Sport, niezawodne, sprawdzone wielokrotnie na długich dystansach z pewnością nie będzie sprawiać nam kłopotu. Do tego snorkel, aby nie straszna nam była żadna woda i kurz oraz wzmocniona płyta osłaniająca podwozie.

Rajd "YEKATERINA"

Pierwszy Międzynarodowy Rajd Samochodowy Kobiet " Yekaterina "" odbędzie się w dniach 11-20 czerwca 2011 roku. Yekaterina  to nowa impreza cykliczna o randze międzynarodowej, mająca ambicję stać się najdłuższym na świecie rajdem samochodowym kobiet. W rajdzie wystartują m.in. Henryka Krzywonos, Kazimiera Szczuka oraz Katarzyna Grochola. Strona rajdu: yekaterina.pl