Adeli przybędzie konkurent. Crossover Fiat 500X zadebiutuje w 2013 r.

Fiat500X_1Fiat 500 4x4 Jurka Bodziocha, zwany pieszczotliwie „Adelą”, to unikat na skalę światową. Pewnie nie jest jedynakiem, bo Google wypluwa jeszcze kilka zmotanych pięćsetek, ale na pewno jest to pojazd wyjątkowy. Do czasu jednak. Za około półtora roku Fiat planuje rozpoczęcie produkcji modelu 500 w wersji crossover wyposażonego w napęd na wszystkie koła.

ZOBACZ TAKŻE: Jeep kontratakuje: 4 nowe modele przed 2014 r. | Ofensywa Jeepa – 2 (i pół) nowe terenówki

Fiat 500X, która być odpowiedzią włoskiego koncernu na pojawienie się MINI Countrymana, a w przyszłości np. Forda EcoSport, dołączy do 3-drzwiowego hatchbacka stanowiącego podstawowy model pięćsetki, kabrioletu 500C, pięciodrzwiowego 500L i sportowego 500 Abarth. Crossover będzie wykorzystywał tę samą płytę podłogową co wydłużony 500L, który w tym roku zadebiutował w Genewie. Będzie od niego jednak nieco dłuższy i wyższy, stając się największą pięćsetką w Fiat500X_3rodzinie. Za źródło napędu mają mu służyć dwa silniki benzynowe: dwucylindrowy 0,9 l TwinAir i czterocylindrowy 1,4 l, a także wysokoprężny 1.3 l MultiJet II. W Stanach być może pojawią się również wersje ze wzmocnionym silnikiem 1.4 MultiAir. Samochód będzie produkowany we włoskiej fabryce w Mirafiori; docelowo ma powstawać 280 tys. egzemplarzy rocznie.

Dla nas najważniejszą wiadomością jest zamiar wyposażenia pięćsetki w napęd 4x4 (4x2 również będzie dostępny). Fiat 500X ma być bowiem przymiarką do stworzenia małego crossovera marki Jeep, który spodziewany jest około 2013-2014 roku. Podobno nowy Jeep ma być „trail-rated”, co oznacza, że nie będzie ot takim zwykłym, miejskim crossoverem, ale pełnoprawną terenówką. Marka „Jeep” do czegoś jednak zobowiązuje!

AK, fot. na zdjęciach preznetujemy wizje terenowego Fiata 500 znalezione na: www.madeinfiat.net, visions-autos.sport24.com


A czy tak będzie wyglądał "Baby Jeep"?:) (źrodło: Jalopnik)

jeep_pygmy