Błoto w Stąporkowie - VIII runda Gepa Logistics Super Rally / Moto-AR Edition 2017

październik 31, 2017

W połowie października po raz drugi w Zagłębiu Staropolskim spotkali się rajdowcy ścigający się w cyklu Gepa Logistics Super Rally / Moto-AR Edition. Deszcze, które zamieniły się w ulewę mocno zmieniły obraz trasy i „urozmaiciły” teren. Na starcie stanęli ci, którzy mają w sobie ducha sportowej walki, oceniając, że te trudne warunki są jednakowe dla wszystkich. Do mety dotarli najwytrwalsi, a zwyciężyli najszybsi w tych trudnych warunkach - ci, którym dodatkowo sprzyjało szczęście.

013Pierwszy z odcinków testowych – wąski i szybki - „Niekłań” fragmentami wiódł pozostałościami nasypu kolejowego wąskotorówki. Niestety w kilku miejscach zbyt wysoki poziom wód po opadach deszczu spowodował spore zamieszanie. Drugi OT w Mokrej, na południe od Stąporkowa, zgromadził dużą liczbę lokalnych kibiców. „Mokra”, która miejscami była... mokra, zamieniła cross-country w błotną przeprawę, ale szybkie, twarde, w wielu fragmentach techniczne trasy zapewniły sporo dobrego ścigania. Trasa, która swoją specyfiką przypominała oes „Dobra” z Baja Poland, była typowym cross country, gdzie wielu zamykało liczniki. Czwartkowa ulewa zrobiła swoje i jej końcowy fragment stał się bardzo „miękki”. Ci, którzy szukali twardego podłoża i przyczepności oraz unikali błotnych kolein bez problemów w dobrym tempie osiągali metę. Dwa Odcinki Testowe przygotowane ciężkim sprzętem po czwartkowym opadzie deszczu dla wielu załóg stały się dużym wyzwaniem. Duch walki w Stąporkowie przetrwał jednak do ostatnich metrów.

Rywalizacja w klasie moto stała pod znakiem powrotu Huberta Dzianoka, który doskonale wykorzystał swoje doświadczenie wyniesione z rajdów enduro i ograł konkurencję, zgarniając komplet punktów. Drugie miejsce wywalczył Konrad Grudzień, zostawiając za sobą trzeciego na mecie Andrzeja Białego.

Z grona zawodników startujących quadami 4x4 najlepiej zaprezentował się Adam Krysiak. Tomasz Gwóźdź uplasował się na drugim miejscu, wyprzedzając Artura Gajdę, dla którego Stąporków w ubiegłym sezonie zakończył się mocnym upadkiem. Taka też kolejność na podium przypadła w pucharze markowym Can-Am.

029Jako pierwszy w klasie SSV na mecie zameldował się Denis Retat z Mariuszem Budziszem, zdobywając komplet punktów. Rywalizacja wśród załóg SSV Turbo pomimo pewnych różnic czasowych do samego końca pozostawała otwarta. Widowisko trzymało w napięciu, a po drodze zdarzały się rolki i urwane koła. Ostatecznie triumfował Tomasz Porebny pilotowany przez Grzegorza Szulca, drugie miejsce wywalczył Łukasz Łach, a trzecie załoga Moto-AR – Marek Kubiczek z Damianem Gackiem.

Trudne warunki najbardziej dały się we znaki załogom samochodowym, które często musiały wspomagać się kinetykami, utykając w błocie i rozjeżdżonych koleinach (choć trasa pozwalała je ominąć). W teoretycznie najwolniejszej kategorii (Sport do 150 KM) niespodziewane zwycięstwo odniosła załoga Stanisław Kajdy i Anna Kajdy. Drugie miejsce zajęli Mateusz Piekiełko z pilotem Pawłem Borkowskim, a trzeci na mecie był lider klasyfikacji po wszystkich rundach – Konrad Gola pilotowany przez Piotra Raja.

W klasie Sport powyżej 150 KM triumfował faworyt tej grupy i lider klasyfikacji Krzysztof Staniek w duecie ze Zbigniewem Łazarczykiem. W Super Sport do 150 KM pojedynkowały się zmoty: Mariusz Jeziorski z Przemysławem Krzakiem wyprzedzili załogę Grzegorz Pawlak i Marcin Wierzchoń.

W najmocniejszej klasie samochodowej Super Sport powyżej 150 KM piękny pojedynek stoczyły dakarowe legendy: Mitsubishi Pajero w specyfikacjach T1. Adam Biliński z Martą Szewczyk, pomimo niezadowolonej miny kierowcy, wyprzedzili mocno obrane z laminatów Pajero Karola Mazura i Pawła Ścibora. Obie załogi Mitusbishi rozdzielił Patrol EVO, którym na podium wbili się Robert Biały i Agnieszka Biały.

028MM, fot. Asia / Super Rally, Łukasz Łazarz / Super Rally

Zwycięzcy VIII rundy Gepa Logistics Super Rally / Moto-AR Edition oraz VIII rundy Pucharu Can-Am Super Rally w Stąporkowie, 13-15.10.2017:

Klasa Moto
1. Hubert Dzianok
2. Konrad Grudzień
3. Andrzej Biały

Klasa Quad 4x4
1. Adam Krysiak
2. Tomasz Gwóźdź
3. Artur Gajda

Klasa SSV
1. Denis Retat / Mariusz Budzisz

Klasa SSV Turbo
1. Tomasz Porebny / Grzegorz Szulc
2. Łukasz Łach
3. Marek Kubiczek / Damian Gacek

Klasa Super Sport pow. 150 KM
1. Adam Biliński / Marta Szewczyk
2. Robert Biały / Agnieszka Biała
3. Karol Mazur / Paweł Ścibior

Klasa Super Sport do 150 KM
1. Mariusz Jeziorski / Przemysław Krzak
2. Grzegorz Pawlak / Marcin Wierzchoń

Klasa Sport pow. 150 KM
1. Krzysztof Staniek / Zbigniew Łazarczyk

Klasa Sport do 150 KM
1. Stanisław Kajdy / Anna Kajdy
2. Mateusz Piekiełko / Paweł Borkowski
3. Konrad Gola / Piotr Raj

Puchar Can-Am Super Rally / Klasa Quad 4x4
1. Adam Krysiak
2. Tomasz Gwóźdź
3. Artur Gajda

Puchar Can-Am Super Rally / Klasa SSV
1. Tomasz Porebny / Grzegorz Szulc
2. Łukasz Łach
3. Marek Kubiczek / Damian Gacek