Imprezy

Imprezy (45)

Połowa upalnego czerwca, gorące słońce, słupek rtęci przekracza poziom 30 stopni, wokół przepiękny krajobraz Warmii, wypełniony przez jeziora, lasy i wzgórza, a w jego centrum piękny dziewiętnastowieczny pałac. Tak, w wielkim skrócie, można opisać pierwsze wrażenia po dotarciu do bazy rajdu I rundy Przeprawowych Mistrzostw i Pucharu Polski ATV PZM Can-Am 2018, która w drugi weekend czerwca odbyła się w pobliżu miasta Miłakowo. Zawody te zostaną zapamiętane z pewnością na długo.

Zwycięzca Pucharu Polski w Rajdach Baja 2017 ruszył na podbój Europy. Arkadiusz Lindner w miniony weekend zwyciężył nad Dnieprem w zawodach Boss Baja Ukraine. 

W przedostatni weekend października najlepsi zawodnicy quadowych sportów przeprawowych po raz ostatni w tym sezonie konkurowali ze sobą o punkty w Przeprawowych Mistrzostwach i Pucharze Polski ATV PZM 4x4 Terenowiec. Na miejsce ostatecznej rozgrywki wybrano tereny w pobliżu miejscowości Dulnik, Gapa oraz miasta Golub-Dobrzyń. Tamtejszy średniowieczny, krzyżacki zamek, podobnie jak w poprzednich latach, posłużył jako baza rajdu, co na osobach będących w tym miejscu po raz pierwszy zrobiło imponujące wrażenie.

Przemyślana trasa, dobra baza noclegowa oraz piękna, słoneczna pogoda, sprawiły, że rajd ten pozostanie bardzo długo w pamięci uczestników i niejednokrotnie będzie wspominany z sentymentem. W dniach 26-28 maja na poligonie wojskowym w Jeleniej Górze najlepsi quadowi offroadowcy z całej Polski po raz drugi w tym roku rywalizowali o punkty w Przeprawowych Mistrzostwach Polski oraz Przeprawowym Pucharze Polski ATV PZM 4x4 Terenowiec.

Po roku przerwy Przeprawowe Mistrzostwa Polski i Puchar Polski ATV PZM powróciły w Bieszczady. W dniach 21-23 kwietnia na terenach ośrodka Natura Park w Stężnicy rozegrano pierwszą z trzech tegorocznych rund najwyższych rangą quadowych zawodów przeprawowych.  Było dużo jazdy, zacięta rywalizacja i przede wszystkim wspaniała, braterska atmosfera.

Kwietniowa pogoda lubi płatać figle. Czy w sobotę zawodnicy ścigać się będą po piasku czy po śniegu? Tego nie możemy być pewni, ale gwarantujemy, że kibice będą mieli naprawdę ciekawe widowisko, zaś motocykliści i quadowcy – dobrze przygotowaną, różnorodną trasę. Przypominamy też, że w zawodach startować mogą  amatorzy bez licencji!

Niecałe dwa tygodnie pozostały do rozpoczęcia kolejnego cyklu Przeprawowych Mistrzostw i Pucharu Polski ATV PZM 4x4 Terenowiec 2017. Inauguracja tegorocznego sezonu rajdów przeprawowych, organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców ATV Polska i Polski Związek Motorowy, nastąpi 21 kwietnia w ośrodku Natura Park w Bieszczadach.

W dniach 21-23 kwietnia w Stężnicy zorganizowana zostanie I runda Przeprawowych Mistrzostw Polski, a także Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM. Zawody organizowane przez stowarzyszenie ATV Polska i Polski Związek Motorowy to okazja, by w doborowym towarzystwie powalczyć na legalnych trasach terenowych o zaszczytne tytuły sportowe.

Zajmując znakomite 13. miejsce, Damian Rajczyk okazał się najlepszym polskim zawodnikiem podczas zawodów Quaduropale 2017, które w ubiegłą sobotę, 4 lutego odbyły się na plaży we francuskiej miejscowości Le Touquet. Z blisko 500 zgłoszonych zawodników wyścig ukończyło 367 quadowców. Polski zawodnik pokonał 11 okrążeń w czasie 02 h 37 min. 44.875 sek.

Aż dziesięciu polskich reprezentantów weźmie udział w 3-godzinnym wyścigu quadów po plaży w Le Touquet.

Drawski poligon był areną finałowej rundy Przeprawowych Mistrzostw i Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch 2016, którą rozegrano w dniach 21-23 października. Zaszczytny tytuł mistrzów Polski zdobyli Jarek Witas i Paweł Deżakowski.

Dawno, dawno temu grupa zapalonych entuzjastów czterokołowych wszędołazów spotkała się w centralnych rejonach naszego kraju i zdecydowała o założeniu organizacji zrzeszającej quadowców. Nadano jej nazwę Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska. Od tego pamiętnego wydarzenia minęło ponad 15 lat, a ATV Polska zyskało miano największej instytucji skupiającej wielbicieli quadów.

Już tylko tydzień dzieli nas od rozpoczęcia drugiej tegorocznej rundy Przeprawowych Mistrzostw Polski oraz Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch. Podobnie jak przed rokiem miasto Golub-Dobrzyń i mieszczący się na jego obrzeżach średniowieczny zamek zostaną opanowani przez ponad setkę najlepszych polskich quadowców. Wszystko to odbędzie się przy aprobacie władz miasta Golub-Dobrzyń oraz jego mieszkańców, którzy już po ubiegłorocznym rajdzie ponownie zaprosili quadowców na swoje tereny.

Inauguracyjne zawody Mistrzostw i Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch 2016 zorganizowano po raz pierwszy na poligonie wojskowym położonym w sąsiedztwie miejscowości Łomnica koło Karpacza, skąd rozprzestrzenia się piękny widok na pasmo Karkonoszy i ich najwyższy szczyt Śnieżkę. Poligon pełen bagien, wąwozów, trawersów i stromych, skalnych podjazdów jest prawdziwym rajem dla off-roaderów, który w trakcie rywalizcji dla wielu zamienił się... w piekło.

Marek Obrębski i Paweł Grefkowicz oraz Damian Mejer i Stanisław Grabowski byli najlepszymi zawodnikami w swoich klasach podczas pierwszych w tym roku zawodów Przeprawowych Mistrzostw Polski oraz Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch.

Wielkimi krokami zbliża się dzień, na który quadowcy od miesięcy czekają wyrywając kartki z kalendarza. Dla wielu z nich jest to najważniejszy dzień w roku, od którego zależy często cały sezon. Dlatego przygotowania do jego nadejścia bardzo często okupione są litrami potu, setkami godzin spędzonych na siłowni, dziesiątkami kilometrów pokonanych w trudnym terenie. Tym wyczekiwanym dniem jest dzień rozpoczęcia nowego sezonu Przeprawowych Mistrzostwa Polski oraz Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch.

Poznaliśmy już terminy i miejsca wszystkich trzech rund Przeprawowych Mistrzostw i Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch w roku 2016. Zapraszamy na inauguracyjne zawody, które 22-24 kwietnia odbędą się w Jeleniej Górze.

Przed rokiem rozpoczęcie finałowej rundy na Poligonie Drawskim przesunięto o kilka godzin z powodu ćwiczeń artylerii wojsk amerykańskich. Tym razem również nie obyło się bez trudności.

Sezon imprez sportów motorowych w pełni. Kalendarz zawodów Polskiego Związku Motorowego nie ma wolnego weekendu do późnej jesieni, a na każdy z nich przewidzianych jest przynajmniej kilka imprez w różnych dziedzinach motorsportu. Od tego roku w kalendarzu tym znajdziemy po raz pierwszy również harmonogram Przeprawowych Mistrzostw Polski, którym towarzyszy cykl Pucharu Polski.

Doczekaliśmy się pierwszych w historii quadowego offroadu zawodów w randze Mistrzostw Polski! Jeszcze kilka lat temu prawie nikt nie myślał, że quadowcy dołączą do grona sportowców, mogących pochwalić się udziałem w walce o ten zaszczytny tytuł. „Prawie”, bo jednak jest osoba, dla której wizja quadowych Mistrzostw Polski była nie tylko marzeniem, ale także lub przede wszystkim celem. Ci, którzy choć trochę poznali polski światek rajdów przeprawowych z pewnością wiedzą, o kogo chodzi.

Po dwóch latach od rozpoczęcia pierwszego w historii quadowego offroadu Przeprawowego Pucharu Polski, nastąpił kolejny przełom w tej prężnie rozwijającej się dyscyplinie sportów motorowych. Zgodnie z decyzją Prezydium PZM z dnia 29.10.2014 roku, Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska otrzymało prawo organizacji Przeprawowych Mistrzostw Polski ATV. PMP ATV, będą rozgrywane równolegle z Przeprawowym Pucharem Polski ATV PZM Dragon Winch, a nadzór nad organizacją zawodów nadal sprawować będzie Główna Komisja Sportu Popularnego i Turystyki.

To była niezwykła runda, która zaskoczyła zarówno uczestników, jak i samych organizatorów, a przy tym udowodniła, że można połączyć off-road z ekologią.
III runda Przeprawowego Pucharu Polski zostanie rozegrana na terenie największego w Europie poligonu wojskowego – Poligonu Drawskiego. Mimo że do rozpoczęcia trzeciej i zarazem ostatniej w tym roku rundy Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch pozostało jeszcze trzy tygodnie, to listy startowe są już kompletne. Świadczy to o niezwykłej popularności rajdu.
Relaks na łonie natury, kąpiele błotne, weekend w SPA... O takich atrakcjach marzą najczęściej kobiety, uważając tę formę wypoczynku za najlepszą z możliwych. Ale jak się okazuje w Polsce mamy również bardzo wielu mężczyzn, którzy są wręcz uzależnieni od kąpieli błotnych. Najbardziej cenią oni takie kąpiele, jakie zapewniają im rajdy przeprawowe quadów. Co prawda nie zawsze i nie wszystkim udaje się odpocząć fizycznie, niekiedy nie wychodzi to na zdrowie, a przy tym bywa to kosztowne. Jednak tak ogromnej dawki wyśmienitej zabawy i relaksu psychicznego, jakiej poddawani są quadowcy, przy każdym wspólnym wyjeździe w teren nie jest w stanie zapewnić żaden ośrodek SPA na świecie. Chyba, że współpracuje z Polskim Stowarzyszeniem Czterokołowców  - ATV Polska.
Polski światek offroadowy skupiający miłośników quadów przeprawowych obchodził niedawno bardzo ważne święto, jakim były pierwsze urodziny Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM. 11. kwietnia – dokładnie rok od pierwszej edycji Pucharu Polski i dokładnie na tych samych terenach ośrodka Natura Park w Stężnicy, blisko setka quadowców stanęła do konfrontacji z bardzo trudnym górskim terenem.
Już za tydzień na polskiej scenie off-roadowej zadebiutuje zupełnie nowy rajd – Poland Trophy Quad. Jak sama nazwa wskazuje ta impreza – przeznaczona dla zawodników startujących quadami – odwoływać się będzie do tradycji rajdu Poland Trophy.
11 kwietnia rozpocznie się II edycja Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch. Trwa przyjmowanie zgłoszeń do rundy I – Rajdu BieszCzadowego, która zorganizowana zostanie w Stężnicy.
Ostatnia, trzecia runda inauguracyjnego sezonu Przeprawowego Pucharu Polski za nami. Mimo że minęło od jej zakończenia dwa tygodnie, to nadal jest ona świeżym wspomnieniem uczestników rajdu. Czas też zatem „na chłodno” podsumować przebieg finału oraz całej tegorocznej edycji Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch. Zanim jednak przejdziemy do konkluzji, spróbujemy cofnąć się w czasie o tych kilkanaście dni i poczuć obecną podczas rajdu atmosferę.
Położona w Dolinie rzeki Drwęca – Osada Karbówko gościła trzecią,  a zarazem finałową rundę przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch. To na tych terenach mieli zmierzyć się zawodnicy rywalizujący wcześniej w Stężnicy i Biedrusku. Chrapkę na puchar  w każdej z klas miało kilku zawodników, a różnice punktowe przed finałem były niewielkie, więc i stawka była wysoka.
Off-roadowe imprezy w Górach Sowich słyną z wysokiego poziomu trudności. Podobnie było podczas finałowej rundy Polish ATV Challenge, która odbyła się 11-12 października w Walimiu. Tylko kilku rajderów poradziło sobie z górskimi odcinkami specjalnymi.
Po bagnach Rasząga i pływających trawnikach Bobolic, przyszedł czas na trzecią rundę Polish ATV Challenge – Góry Sowie. Finałowa edycja PAC odbędzie się w Walimiu w weekend 11-12 października.
25-27. października 2013 r. poznamy pierwszych w historii zdobywców Pucharu Polski w przeprawach quadowych!
Pierwsza w historii polskich sportów motorowych runda o Puchar Polski w przeprawach quadowych zrobiła duże zamieszanie w polskim światku czterokołowców. Słabnący, a wręcz umierający śmiercią naturalną offroad quadowy w połowie kwietnia br. przeszedł defibrylację, kiedy to miała miejsce inauguracja Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch. Wówczas do małej miejscowości Stężnica, położonej w Bieszczadach przybyło 126 pojazdów ATV! Zawody okazały się dużym sukcesem, ale w głowach organizatorów pozostały obawy, czy wysoki poziom organizacji oraz odpowiednią frekwencję uczestników uda się utrzymać również na zaplanowanych pozostałych dwóch rundach.
Było wszystko, co potrzeba, by rajd był udany: wymagające trasy, piękne widoki, doskonała pogoda i wyjątkowa atmosfera. W Raszągu, odbyła się pierwsza edycja Polish ATV Challenge – rajdu przeprawowego dla quadów.
W inauguracyjnej rundzie Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch 2013, która odbyła się 12 kwietnia, wzięła udział rekordowa liczba 126 pojazdów, która uczyniła te zawody największymi w historii przepraw quadowych. Zawodnicy mieli 19 godzin na pokonanie kilkudziesięciokilometrowej trasy, wytyczonej na powierzchni kilkuset hektarów należących do bieszczadzkiego pensjonatu Natura Park, wśród drzew, wąwozów, trawersów, stromych podjazdów oraz zjazdów. Rozmieszczono na niej kilkadziesiąt pieczątek, o różnym stopniu trudności. O zwycięstwie decydowała suma zdobytych punktów (na które przeliczane były pieczątki) oraz czas pokonania trasy.
W kalendarzu polskich imprez quadowych pojawia się nowe wydarzenie. Organizatorzy rajdów Dzicz Bieszczadzka i Poland Trophy połączyli siły, by stworzyć cykl zawodów o nazwie Polish ATV Cup. Pierwsza z trzech rund odbędzie się w 10-11 maja, w Raszągu (woj. warmińsko-mazurskie).
Właściciele i fani quadów przeprawowych w Polsce, którzy chcieliby być praworządnymi obywatelami, pozostającymi w zgodzie z prawem, własnym sumieniem oraz innymi użytkownikami dróg czy lasów, niestety nie mieli dotąd łatwego życia. Z powodu skromnej liczby miejsc oficjalnie oddanych im do użytku, deficytu rajdów z prawdziwego zdarzenia, a także luk w prawie, które do niedawna jeszcze miało problemy ze zdefiniowaniem, czym jest quad, dochodziło do sporów i nadużyć. Użytkownicy quadów stali się wrogami publicznymi, ponosząc odpowiedzialność zbiorową za wybryki nielicznych chuliganów skrywających się w ich gronie. Niełatwe zadanie przeciwdziałania aktom wandalizmu, a zarazem edukacji społeczeństwa spadło na władze i członków Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska, których celem stało się zaspokojenie oczekiwań obu stron. Jednym z efektów ich działań jest ustanowienie – na mocy uchwały Głównej Komisji Sportu Popularnego i Turystyki PZM – Przeprawowego Pucharu Polski PZM/ATV, a co za tym idzie oficjalne wyłonienie nowej nowej dyscypliny sportów motorowych, jaką stały się terenowe przeprawy na quadach.
Wszystkich miłośników quadowej jazdy terenowej zapraszamy do wzięcia udziału w Przeprawowym Pucharze ATV Polska 2012. Miłośnicy quadowego off-roadu będą mieli przyjemność spotkać się w dwóch różnych lokalizacjach i odmiennych terenowo miejscach.
Paweł Deżakowski nieprzypadkowo swoją firmę nazwał „Hurtownią Adrenaliny”. Imprezy, które organizuje, nie są dla tych, którzy na urlopie lubią dłużej pospać w łóżku i wygrzewać kości na słońcu. W przyszłym tygodniu na własnej skórze przekonać się o tym będą mieli okazję uczestnicy Sahary Rally 2011 – wyprawy quadami przez Tunezję połączonej z wyścigiem po wydmach.
Od czasów potopu szwedzkiego zakonników mieszkających w klasztorze na Jasnej Górze trudno jest czymkolwiek zadziwić. Nawet pielgrzymki Radia Maryja stały się chlebem powszednim… Widok 228 quadów zgromadzonych 18 czerwca pod murami klasztoru na mszy świętej był jednak bardzo niecodzienny. Wyjątkowość chwili podziałała stymulująco również na pogrążonych w ciszy (zatopionych w modlitwie?) czterokołowych pielgrzymów. Ksiądz celebrujący mszę nie mógł wyjść z podziwu: „Dawno już nie widziałem tak spokojnej, wyciszonej pielgrzymki…” – zachwycał się w homilii.
Kiedyś powszechną ciekawość budziły quady, ale dziś ich widok nikogo już nie dziwi. Dużo większą osobliwością wydają się za to pojazdy, które mają znacznie większą tradycję – motocykle z wózkiem, zwane na Zachodzie sidecarami, biorące udział w zawodach crossowych, budzą piorunujące wrażenie. Można było o tym przekonać się, obserwując Mistrzostwa Świata Sidecarów, które w dniach 26-26 czerwca odbyły się w… Gdańsku (równolegle z Mistrzostwami Europy Quadcross). Choć na  czterokołowcach szaleli tacy specjaliści jak Romain Couprie czy Paul Holmes, to jednak wyczyny sidecarowców były największą atrakcją weekendu. Mamy nadzieję, że podzielicie nasze zdanie, oglądając galerię znakomitych zdjęć Adama Sroki.
Masz quada i chciałbyś (lub chciałabyś) zapisać się w annałach historii? Nic prostszego – 18 czerwca przyjedź do Częstochowy, by wziąć udział w próbie bicia rekordu Guinnessa w liczbie zgromadzonych czterokołowców. Okazją do spotkania się wszystkich quadowców w Polsce są 10. urodziny Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska.
Pierwsza edycja Yamaha Off-Road Experience za nami! Wrażeń z nocnej jazdy po połoninach i widocznych za dnia błotnistych kałuż i rwących potoków długo nie zapomni blisko stu uczestników, ich rodziny i znajomi, którzy w ostatni weekend września wzięli udział w bieszczadzkiej przeprawie.
Najpierw był odcinek nocny, ostra czasówka i wieczorna przeprawa przez rzekę, a potem napięcie tylko rosło. Tak się zaczęła jedna z największych w tym roku polska impreza quadowa.
Mimo że do rozpoczęcia trzeciej i zarazem ostatniej w tym roku rundy Przeprawowego Pucharu Polski ATV PZM Dragon Winch pozostało jeszcze ponad dwa miesiące, to jednak listy startowe zapełniają się bardzo szybko. Świadczy to o niezwykłej popularności rajdu, co wynika z ogromnego nakładu pracy włożonego przez organizatorów.