Baja Czarne 2015. Off-road z gwiazdami

Odliczamy już ostatnie godziny do startu Baja Czarne – trzeciej rundy Rajdowych Mistrzostw Polski Samochodów Terenowych, Rajdowego Pucharu Polski Samochodów Terenowych oraz Pucharu Polski w Rajdach Baja. Impreza startuje w piątek, ale już teraz można zapoznać się z listami zgłoszeń, mapkami ułatwiającymi dojazd do stref kibiców oraz atrakcjami, jakie czekają podczas imprezy.

Do startu w Baja Czarne zgłosiła się cała polska czołówka cross -ountry, ale gościć też będziemy zawodników z zagranicy. Listę ekip, które startować będą w ramach cyklu RMPST, otwiera czesko-polski duet Miroslav Zapletal i Maciej Marton, którzy na swoje auto – H3 Evo VII – przykleją numer 101. Z numerem 102 pojadą aktualni mistrzowie Polski i liderzy tegorocznej klasyfikacji: Paweł Molgo i Janusz Jandrowicz. Kolejne miejsca przypadły ekipom Piotr Białkowski/Bartosz Momot i Marcin Łukaszewski/Magdalena Duhanik. Do rywalizacji w cyklu RMPST przystąpić ma 30 ekip.

Wśród pucharowiczów (kategoria przeznaczona głównie dla kierowców bez licencji) najniższy numer – 201 – będzie mieć na aucie ekipa Tomasz Gołka i Filip Gołka (Jeep Wrangler). W tej kategorii na liście zgłoszeń widnieją aż 24 ekipy, co jest tegorocznym rekordem frekwencji. Tyle samo załóg przystąpić ma do rywalizacji na motocyklach, quadach i w pojazdach UTV (Puchar Baja).

W piątek, 12 czerwca, o 8.00 startuje działalność biura rajdu (Czarne Człuchowskie, ul. Pomorska 1), zaś o 8.30 rozpoczynają się badania kontrolne (Stacja Kontroli Pojazdów na ul. Leśnej 2). Start honorowy zaplanowany jest na godz. 17.00, zaś 40 minut później pierwsi zawodnicy staną na starcie prologu Drawień. W sobotę zawodnicy trzykrotnie pokonają odcinek specjalny Poligon Czarne, który liczy 47,4 km. Pierwszy zawodnik powinien startować tu o 8.25, 11.30 i 14.35.

Dodatkową atrakcją – zarówno dla zawodników, jak i kibiców – będzie prezentacja przyszłorocznej edycji rajdu Africa Eco Race. W spotkaniu wezmą udział m.in. Paweł Molgo, Janusz Jandrowicz oraz Piotr Domownik, którzy z powodzeniem startowali w AER 2015. Początek spotkania 12 czerwca o 20.15.

text: Andrzej Jedynak

Prolog Drawień
OS-1

Oes Poligon Czarne
OS-2