Rajd Dakar 2016 – z Peru przez Boliwię do Argentyny

Na konferencji prasowej w Paryżu zaprezentowano dziś pierwsze informacje na temat rajdu Dakar 2016. Trasa, z którą w przyszłym roku zmierzą się zawodnicy, rozpoczyna się w stolicy Peru, Limie, dalej prowadzi przez Boliwię i finiszuje w argentyńskim mieście Rosario.

ATT00215Rajd Dakar 2016 już po raz ósmy zaprosi zawodników do rywalizacji na kontynencie południowoamerykańskim. Do rajdowego menu powraca po 2 latach przerwy Peru, które zastąpi doświadczone tragicznymi powodziami Chile. Zupełnie nowa trasa wytyczona przez organizatorów ma stanowić wyjątkowe doświadczenie dla zawodników.

Nie zabraknie na niej niczego, z czego słynie Dakar. Peru sprawdzi umiejętności ścigania się po piasku i wydmach. Później na rajdowców czekają  Andy i boliwijskie płaskowyże Altiplano położone na wysokości blisko 3500 m n.p.m., a po drodze wizyta nad słynnym jeziorem Titicaca. Więcej tlenu trafi do silników maszyn dopiero w Argentynie, gdzie przygotowane zostaną bardzo wyczerpujące i długie odcinki specjalne. Półmetek rajdu wyznaczono w mieście Salta położonym u stóp andyjskich kordylierów.

15 maja otwarte zostaną zapisy na rajd, który dla motocyklistów i quadowców zakończone zostaną już 15 lipca. Pozostałe ekipy mogą zapisywać się do 1 listopada. 18 listopada poznamy szczegółową trasę rajdu i opublikowane zostanie lista startowa. Pojazdy z Europy wypłyną w podróż transoceaniczny pod koniec listopada, a w Limie spodziewane są miesiąc później. W dniach 1-2 stycznia odbędą się badania techniczne, a 3 stycznia jak co roku zaprosimy Was na dakar.terenowo.pl, gdzie rozpoczniemy relację z pierwszego etapu. 10 stycznia wraz z zawodnikami zrobimy sobie zasłużoną przerwę, a 16 stycznia świętować będziemy zakończenie rajdu.
MM

Dak2016 mapa