ŠKODA Kodiaq bez tajemnic. Przedpremierowe zdjęcia oraz informacje

Na krótko przed światową premierą ŠKODY Kodiaq, która odbędzie się 1 września w Berlinie, czeska marka uchyla rąbka tajemnicy: prezentuje wybrane detale nadwozia swojego nowego, dużego modelu w segmencie SUV. Jeszcze dalej idzie czeski portal autoforum.cz, który nie zawahał się opublikować wizualizacji całego auta.

Skoda Kodiaq 02Na oficjalnych zdjęciach ŠKODY widzimy szeroki, wyrzeźbiony przestrzennie grill oraz wąskie, pochylone przednie światła (dostępne także w wersji wykonanej całkowicie w technologii LED). Z boku i z tyłu Kodiaq prezentuje atletycznie wyrzeźbione drzwi i pokrywy bagażnika. Tylne światła, standardowo wykonane w technologii LED, układają się w tradycyjny dla czeskiej marki motyw litery C.

Fragmenty układanki zostały złożone w całość na stronie autoforum.cz, gdzie pojawiły się zdjęcia  Kodiaqa w całej okazałości. Prawdopodobnie tak właśnie będzie wyglądał czeski SUV, który ze względu na atrakcyjną cenę ma szansę stać się rynkowym bestsellerem.
 
Skoda Kodiaq 03ŠKODA Kodiaq zbudowana jest na tej samej platformie MQB co VW Tiguan czy Seat Ateca, ale jest od nich wyraźnie większa – ma 4,7 metra długości. Klienci będą mieli do wyboru trzy silniki TSI oraz dwie jednostki TDI skonfigurowane z 6-biegową skrzynią manualną (standard) lub dwusprzęgłową skrzynią DSG (opcja).  Kodiaq będzie dostępny w wersjach z napędem na jedną i obie osie.

Wiemy już, że pięciomiejscowy Kodiaq oferować będzie bagażnik o wielkości od 720 do 2065 litrów (przy złożonych oparciach tylnych siedzeń). Po raz pierwszy w historii marki model ten może być zamawiany także w wersji siedmioosobowej. Z opcjonalnym składanym oparciem przedniego fotela w kabinie modelu Kodiaq można przewieźć przedmioty o długości 2,9 metra długości.

Skoda Kodiaq 06Auto wyposażone będzie w wiele systemów, których zadaniem jest wspomaganie kierowcy w czasie jazdy. System Area View wykorzystuje kamery rozmieszczone po wszystkich stronach nadwozia tak, by stworzyć dla kierowcy kompleksowy obraz otoczenia wokół samochodu, prezentowany na wyświetlaczu systemu infotainment. Kierowca może wybrać widok samochodu z lotu ptaka oraz pełną panoramą o kącie widzenia 180 stopni przed i za samochodem. Kolejnym przydatnym udogodnieniem, debiutującym w ofercie czeskiej marki, jest system Tow Assist, wspomagający manewrowanie z przyczepą podczas powolnego cofania. Podczas jazdy na wstecznym biegu do głosu dochodzi także nowy system Manoeuvre Assist, który wyhamuje samochód, gdy tylko zauważy za nim przeszkodę.
    
Skoda Kodiaq 05Listę przydatnych innowacji uzupełniły także mobilne usługi sieciowe ŠKODA Connect. Podzielone są na dwie kategorie: usługi Infotainment Online zapewniają jeszcze więcej informacji i poszerzone funkcje nawigacji w czasie rzeczywistym, podczas gdy usługi Care Connect zapewniają wsparcie dla samochodu w postaci np. automatycznego wykonania telefonu alarmowego po wypadku: po wykryciu aktywacji poduszki bezpieczeństwa system niezwłocznie łączy się ze służbami ratunkowymi, wskazując lokalizację samochodu.
MM, fot. Skoda,  autoforum.cz


Skoda Kodiaq 04