Finał Silk Way Rally 2017 – triumf Cyrila Despresa (Peugeot) i Dmitrego Sotnikova (Kamaz)


Morze wydm stanowiło scenerię zmagań podczas przedostatniego, 13. etapu rajdu Silk Way Rally 2017. Po raz kolejny najszybciej trasę oesu pokonali zawodnicy Peugeota i Kamaza, którzy tym samym przypieczętowali swój sukces w maratonie, ponieważ z powodu ulewnych deszczów organizator zdecydował o odwołaniu finałowego, 14. etapu (czyżby to klątwa Dakaru?). Triumfatorami Silk Way Rally 2017 zostali więc Cyril Despres i David Castera (Peugeot 3008DKR), którzy po raz drugi z rządu wygrali w klasie samochodów, oraz Dmitry Sotnikov, Ruslan Akhmadeev i Ilnur Mustafin (Kamaz-Master) – najszybsi w klasie ciężarówek.

Piasek i wydmy ciągnące się aż po horyzont – przedostatni etap rajdu Silk Way Rally były równie piękny dla oczu, co trudny dla zawodników i maszyn wymęczonych już dwutygodniowymi zmaganiami w terenie. Najlepszy dowód na to, jak wymagający jest „Silk”, stanowi liczba samochodów, które dotarły do mety 13. etapu – było to zaledwie 10 samochodów spośród 23, które były jeszcze w stanie ruszyć do walki w piątkowy poranek. 690-kilometrowa trasa, jak się wydaje, nie wywarła jednak większego wrażenia na zawodnikach Peugeota, którzy z dużą przewagą nad rywalami zameldowali się na mecie. Po raz piąty w tym roku najlepszy okazał się Stephane Peterhansel, który od wielu dniu pełnił rolę „szybkiego serwisu” dla Cyrila Despresa, finiszującego półtorej minuty za swoim kolegą z zespołu. 19 min. 41 sek. później do mety dotarł kolejny Francuz – Christian Lavieille, prowadzący chińskiego BAIC-a BJ40L, który w nagrodę awansował na 2. miejsce w „generalce” w miejsce Chińczyka Wei Hana w Geely. Walka załóg ciężarowych przyniosła nieco mniej emocji – trzy czołowe lokaty zajęli zawodnicy Kamaza: Sotnikov, Shibalov i Mardeev, którzy byli szybsi o blisko pół godziny od swych konkurentów.

Ostatni, finałowy etap o długości 100 km został odwołany z powodu rozmytej trasy, co większość zespołów przyjęła z zadowoleniem utrudzona dwoma tygodniami walki w terenie.

- Dziękuję Davidowi Casterze za wyśmienitą pracę, jaką wykonał w czasie rajdu – mówił na mecie w Xi’an Cyril Despres, który drugi raz z rzędu okazał się najlepszym kierowcą Silk Way Rally. - Dziękuję Peugeotowi za to, że dał mi szansę zmierzyć się z nowym wyzwaniem w karierze. Dziękuję również wszystkim inżynierom i mechanikom z Peugeot Sport, którzy stworzyli tak wyjątkowy samochód. Już nie mogę doczekać się startu w Dakarze 2018 za kierownicą Peugeota DKR Maxi. To kolejny cel, który na mnie czeka.

- Nie przypominam sobie równie trudnego rajdu – komentował Dmitry Sotnikov, najlepszy z kierowców „armady Kamaza”. - Każda sekunda była na wagę złota, a im bliżej mety tym rywalizacja stawała się bardziej intensywna. Cieszę się, że Anton Shibalov wywierał na nas tak dużą presję, bo dzięki niemu jechaliśmy najszybciej, jak potrafimy. Niestety zwycięzca może być tylko jeden. Równie dobrze mógł zostać nim Anton, bo dzieliła nas bardzo mała różnica, co pokazuje, na jak wysokim poziomie stała rywalizacja.

Teraz przed zawodnikami 5,5 miesięcy przygotowań do Dakaru 2018. Za rok czołowe zespoły na świecie (czy wciąż będzie wśród nich Peugeot, którego plany startowe obejmowały tylko 3 lata?) spotkają się na Silk Way Rally 2018. Nowością w przyszłorocznej edycji maratonu będzie wprowadzenie klasy motocyklistów.
MM, fot. Red Bull, X-Raid, SWR

Zwycięzcy oesów: 
w klasie samochodów: Peterhansel (5): SS2, SS6, SS9, SS11, SS13. Loeb (4): SS1, SS3, SS4, SS8. Despres (1) : SS5. Menzies (1) : SS7. Amos (1) : SS10. Lavieille (1) : SS12.

w klasie ciężarówek: Sotnikov (4): SS5, SS7, SS8, SS13. Kolomy (3): SS1, SS4, SS11. Mardeev (2): SS9, SS12.

Silk Way Rally 2017 - klasyfikacja końcowa:
SAMOCHODY:
1 DESPRES Cyril / CASTERA David (Co-Pilot) TEAM PEUGEOT TOTAL Czas: 41:46:25
2 LAVIEILLE Christian / GARCIN Jean-Pierre (Co-Pilot) № 108 BAICMOTOR RACING TEAM +1:04:39
3 HAN Wei / MIN Liao (Co-Pilot) № 107 GEELY AUTO COOPERTIRES TEAM +1:11:29

CIĘŻARÓWKI:
1 SOTNIKOV Dmitry / AKHMADEEV Ruslan (Co-Pilot) / MUSTAFIN Ilnur (Co-Pilot 2) KAMAZ-MASTER TEAM Czas: 43:45:38
2 SHIBALOV Anton / MOKEEV Andrey (Co-Pilot) / NIKITIN Dmitrii (Co-Pilot 2) № 312 KAMAZ-MASTER TEAM +6:04
3 MARDEEV Airat / BELYAEV Aydar (Co-Pilot) / SVISTUNOV Dmitrii (Co-Pilot 2) № 300 KAMAZ-MASTER TEAM +23:12