Będzie gorąco! Polacy na starcie Baja Aragón 2017

Już w najbliższy weekend czołowi zawodnicy cross-country na świecie, nie czekając na finał maratonu Silk Way Rally, zmierzą się w kolejnej rundzie Pucharu Świata FIA – rajdzie Baja Aragón 2017. Na liście startowej znalazły się trzy polskie załogi samochodowe: Kuba Przygoński (którego pilotem pod nieobecność Toma Colsoula będzie Xavier Panseri), Aron Domżała i Maciej Marton, a także Mariusz Wiatr i Artur Szczygieł (którzy klasyfikowani będą w ramach zawodów Trofeo Aragón). Rywalami Polaków będą m.in. aktualny lider Pucharu Świata Nasser Al-Attiyach, a ponadto Nani Roma, Miroslav Zapetal, Xavier Pons, Orlando Terranova i Mikko Hirvonen.

Aragon2017 03Uczestnicy Pucharu Świata w rajdach cross-country po rundzie we Włoszech przenoszą się na Półwysep Iberyjski. Rozpoczynająca się w piątek Baja Aragón to przede wszystkim trudne technicznie i wymagające precyzyjnej nawigacji szutry. Bazą imprezy jest miasto Teurel w Aragonii. Zmagania zainauguruje piątkowy superodcinek specjalny, który ustawi listę startową przed sobotnią rywalizacją. W tym roku na zawodników czekają zupełnie nowe odcinki o łącznej długości ponad 800 kilometrów, podzielone na trzy etapy. Na starcie stanie rekordowa liczba 230 pojazdów, w tym ponad setka samochodów.

Kuba Przygoński w czasie zawodów będzie musiał zaznajomić się nie tylko z nowym pilotem, ale również nowym samochodem. Mini John Cooper Works Rally to nowsza i szybsza generacja samochodu Mini All4 Racing, którym dotychczas ścigał się Polak.

- Jedziemy do Hiszpanii na kolejną rundę Pucharu Świata – mówi Przygoński. – Jesteśmy na drugim miejscu, a walka o podium cały czas trwa. Start będzie dla mnie dużym wyzwaniem. Po pierwsze, nigdy nie ścigałem się na tych trasach, w przeciwieństwie do pozostałych zespołów z czołówki. Po drugie, pojedziemy nowszym modelem samochodu – Mini John Cooper Works Rally. A po trzecie, podczas rajdu w Hiszpanii moim pilotem będzie Xavier Panseri. Dużo nowych rzeczy, dużo niewiadomych. Na pewno zaczniemy spokojnie i będziemy docierać się z samochodem i Xavierem już w trakcie rajdu. Dlatego nie mam jakichś wielkich oczekiwań, traktuję to jako kolejny krok w rozwoju i przygotowanie do przyszłorocznego Dakaru. Oczywiście staramy się powalczyć o miejsce na podium.

Po nieco pechowo zakończonym Italian Baja, Aron Domżała i Maciej Marton podkreślaj, że nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i zrobią wszystko, żeby w drugiej części sezonu wywalczyć awans w klasyfikacji generalnej. Młody kierowca doskonale zna hiszpańskie trasy. Ścigał się na nich przed rokiem, w drodze po Puchar Świata w klasie T3. – Cały rajd toczy się na trudnych technicznie szutrach – opowiada Domżała. – Nie ma tu praktycznie choćby pół kilometra off-roadu, ale nie mogę narzekać, bo na takiej właśnie nawierzchni jazda sprawia mi najwięcej przyjemności.

Aragon2017 02Celem są oczywiście kolejne, cenne punkty do klasyfikacji Pucharu Świata. To nie będzie jednak łatwe do osiągnięcia, ponieważ lista zgłoszeń pęka w szwach od utytułowanych i doświadczonych rajdowców. – Chyba tylko Dakar jest tak mocno obsadzony, jak tegoroczna Baja Aragon. Na starcie pojawią się wszystkie zespoły fabryczne poza Peugeotem. W naszej stajni Overdrive pojadą Nasser Al-Attiyah i Nani Roma. Za kierownicą Mini wystartuje Kuba Przygoński, Mikko Hirvonen i Orlando Terranova, a do tego Martin Prokop, Leeroy Poulter czy Xevi Pons – szykuje się naprawdę ostra rywalizacja! – podkreśla Aron Domżała.

Choć siódma runda Pucharu Świata FIA będzie najmocniej obsadzona z wszystkich dotychczasowych, Domżała, wciąż zbierający doświadczenia za kierownicą Toyoty Hilux, ma spore ambicje. - Oczywiście chcemy sprawdzić się na tle najlepszych kierowców świata, ale to nie oznacza, że zamierzamy oglądać ich plecy. Chcemy ich nadgryźć. Trudno sobie wyobrazić lepszą okazję, by znacząco podnieść umiejętności i poziom – zauważa Polak.

Obok polskich załóg samochodowych w Hiszpanii walczyć będą również quadowcy: Paweł Otwinowski, Jarosław Kalinowski i Paweł Samek. Niezwykle interesująco zapowiada się również rywalizacja w klasie motocykli, w której wystartują m.in. Joan Barreda Bort, Ivan Cervantes oraz Michael i Adrien Metge.

MM, fot. Orlen Team, Radius Projekt Team

Klasyfikacja Pucharu Świata FIA:
1. Nasser Al-Attiyah (QAT)  150 pkt
2. Jakub Przygonski (POL) 114
3. Khalid Al-Qassimi (ARE) 105
4. Yasir Seaidan (SAU) 93
5. Mohammed Abu Issa (QAT)  84
6. Aron Domzala (POL) 76