I etap Dubai International Baja 2018 – Przygoński liderem

Kuba Przygoński i Tom Colsoul uzyskali najlepszy czas na pierwszym odcinku specjalnym Dubai International Baja 2018 i zostali liderami rajdu. Załoga Orlen Teamu wyprzedza Rosjanina Vladimira Vasilyeva oraz Saudyjczyka Yasira Seaidana.

Odbywająca się w Zjednoczonych Emiratach Arabskich druga runda Pucharu Świata Cross Country wystartowała z toru wyścigowego Dubai Autodrome. Zawodnicy mieli w piątek do pokonania pustynny odcinek specjalny o długości 173,69 km, który był mieszanką wydm i bardzo szybkich sekcji po wyschniętych jeziorach.

Kuba Przygoński i Tom Colsoul ruszyli na trasę jako czwarta załoga i sukcesywnie doganiali samochody jadące przed nimi. Ostatecznie osiągnęli metę odcinka jako pierwsi, wyprzedzając o ponad dwie minuty Rosjanina Vladimira Vasilyeva (Mini All4 Racing). Trzeci, ze stratą prawie sześciu minut, był Saudyjczyk Yasir Seaidan (Toyota Hilux), a czwarty Czech Martin Prokop (Ford F-150 Evo), który stracił ponad 12 minut. Otwierający listę startową Khalid al-Qassimi miał problemy ze swoim Peugeotem i musiał zatrzymać się na OS-ie.

– Świetne otwarcie zawodów i zwycięstwo na pierwszym odcinku – komentuje Kuba Przygoński. – Celem był atak i mocna jazda od samego początku. Dość szybko wyprzedziliśmy Prokopa i uciekliśmy mu. Siedemdziesiąt kilometrów przed metą wyprzedziliśmy również Wasiliewa, ale nie udało nam się go zgubić. Jechał po naszych śladach i było mu dużo łatwiej, ale do końca walczyliśmy, żeby urwać jak najwięcej sekund. Jesteśmy zadowoleni, dojechaliśmy jako pierwsza załoga. Samochód spisuje się świetnie i tak naprawdę nie wymaga żadnych korekt przed kolejnym etapem. W sobotę wystartujemy jako pierwsi, reszta stawki będzie nas goniła, a my postaramy nie dać się złapać.

W klasie T3 drugi czas w generalce zajmują Claude Fournier i Szymon Gospodarczyk, którzy na pierwszym etapie byli wolniejsi o 15 minut od francuskiej załogi Knight / Watson.

Drugiego dnia Dubai International Baja załogi ponownie pokonają ten sam odcinek specjalny o długości 173,69 km. Nawigacja powinna być już dużo łatwiejsza, jednak trasa będzie bardziej zniszczona, a jazda po miękkim piasku wymagająca szczególnej uwagi.
MM, fot. X-Raid

Dubai International Baja - wyniki po OS1:
1. Kuba Przygoński / Tom Colsoul (POL/BEL) Mini John Cooper Works Rally 2:06.51
2. Władimir Wasiliew / Konstantin Żilcow (ROS) Mini All4 Racing +2.06
3. Yasir Seaidan / Aleksiej Kuzmicz (SA/ROS) Toyota Hilux +5.43
4. Martin Prokop / Jan Tománek (CZE) Ford F-150 Evo +12.18
5. Mansoor al-Helei / Khalid Alkendi (ZEA) Nissan Pick-Up +18.19