Krzysztof Hołowczyc na starcie Baja Rosja 2010

Holek_Baja_RussiaKrzysztof Hołowczyc oraz Jean-Marc Fortin wystartują w rajdzie Baja Rosja – Northern Forest – stanowiącym drugą eliminację tegorocznego Pucharu FIA w Rajdach Terenowych Baja. Na trasę rajdu załoga ORLEN Team wyjedzie terenowym Nissanem Navara. Rajd zostanie rozegrany w dwudniowej formule 27 i 28 lutego.

Łączna długość trasy liczy 623 kilometry, z czego aż 432 km stanowi 6 odcinków specjalnych.

Ze względu na bardzo niskie temperatury panujące w Rosji oraz grubą pokrywę śnieżną leżącą na trasie wszystkie załogi startujące w rajdzie zobligowane są do używania opon z kolcami.

Kierowcy ORLEN Team został przydzielony drugi numer startowy zaraz za lokalnym faworytem z St. Petersburga Borisem Gadasinem i bezpośrednio przed drugim wysoko notowanym Rosjaninem Artem Varentsovem. Wysoka pozycja startowa Hołowczyca wynika z priorytetu FIA udzielonego polskiemu kierowcy.

- Po raz pierwszy w historii będę startował samochodem terenowym na kolcu po zlodowaconej nawierzchni. Jestem bardzo ciekawy, jak to auto będzie reagowało, to dla mnie zupełna nowość i duże wyzwanie. Z tego co słyszałem ten rajd jest bardzo dobrze zorganizowany i bardzo ciekawy. Wielu znakomitych kierowców w nim uczestniczyło i nie było w stanie pokonać rosyjskich zawodników. Mamy z Jeanem-Markiem bardzo wysokie ambicje, aby pokazać lokalnym kierowcom, że potrafimy szybko jeździć i udowodnić, że wygrywać mogą nie tylko kierowcy spędzający większą cześć czasu na kolcowanej oponie. Ponownie otrzymałem priorytet FIA, dzięki któremu organizator przydzielił mi wysoką, drugą pozycję startową. Będę oczywiście startował jako jeden z pierwszych, co jest dobre, równolegle jednak otrzymam zwężkę o mniejszej średnicy, co oznacza, że mój samochód będzie miał relatywnie mniej mocy. Myślę jednak, że nie będzie to miało zbyt dużego znaczenia na śliskiej nawierzchni, gdzie ważniejsza jest technika jazdy – powiedział Krzysztof Hołowczyc.  

Baza rajdu została zlokalizowana w miejscowości Sosnowo w obwodzie Leningradzkim 54 kilometry od St. Petersburga. Na liście startowej rajdu znajdują się 44 załogi. Osiemnaście z nich jest zgłoszonych w Pucharze FIA. Pozostałe będą rywalizowały w mistrzostwach Rosji i Łotwy, których eliminację stanowi Baja Rosja.
AK